Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osteoporóza je stejnou hrozbou jako rakovina

Olomouc/ Nestaráme se o své kosti. Hlavně stárnoucí populace, zejména ženy po padesátce, by na ně podle odborníků měly začít myslet, protože riziko, že zemřou na komplikaci zlomeniny krčku stehenní kosti, je u nich v dalších letech úplně stejné, jako úmrtí na rakovinu prsu.

5.9.2009 3
SDÍLEJ:

Kost postižená osteoporozouFoto: Archiv

V Olomouci je přitom hned několik pracovišť, kde lékaři dokáží pomocí speciálních denzitometrů zjistit, jak má pacient kosti kvalitní a odhalit osteoporózu. V příštím roce přibude další.

„Konkrétně na Hané je u šedesátileté ženy, neužívá-li hormonální substituci, riziko padesát na padesát, že si při sebemenším úraze, například v zimě na chodníku, zlomí krček. Bohužel v takových případech je velké procento pacientů, kteří do roka umírají na komplikace,“ uvedl olomoucký gynekolog a člen Českého národního fóra proti osteoporóze Aleš Skřivánek.

Nedostatečná prevence!

Poukázal na to, že v České republice je zcela nedostatečná prevence onemocnění osteoporózou a velká část nemocných není včas a správně podchycena a léčena. „Osteoporózou je postiženo 500 tisíc žen a 200 tisíc mužů, přitom léčeno je asi pouze deset a až patnáct procent z nich. Dalších 500 tisíc obyvatel je postiženo lehčím stupněm odvápnění,“ sdělil Skřivánek. Problém je i v tom, že v Česku je pětkrát méně denzitometrických pracovišť. Konkrétně v Olomouci jsou tři: ve Fakultní nemocnici Olomouc, v bývalé železniční poliklinice. Ve čtvrtek je otevřela i gynekologická ambulance G-Centrum Olomouc a zaměřuje se na diagnostiku a léčbu osteoporózy zejména u žen nad 50 let věku.

„Vyšetření budeme provádět na základě doporučení zejména praktických lékařů. V případě, že pacientka bude bez indikace, nabídneme ji vyšetření za symbolický poplatek 150 korun,“ uvedl gynekolog Skřivánek z G-Centra. Jejich špičkový denzitometr přišel na 1,5 milionu korun, část financí dostal od města. Pomocí přístroje mohou vyšetřit dvě až tři pacientky za hodinu. Skřivánek poukázal na to, že v tuzemsku je stanovení diagnózy osteoporózy kvůli vykazování dalších zbytečných vyšetření nakonec dražší než samotná léčba. „My chceme jít cestou nízkých nákladů a více se zaměřit právě na léčbu,“ uvedl Skřivánek. Velký „nával“ a s ním i dlouhé čekací doby na vyšetření neočekává: „Vzhledem k tomu, že na pravidelné gynekologické preventivní prohlídky chodí 38 procent žen, nečekám masový zájem,“ podotkl.

Čím více, tím lépe

Podle lékaře Borise Chmelíka z bývalé železniční polikliniky v Olomouci (pozn red. nyní Dopravní zdravotnictví z holdingu Agel) je otevření každého dalšího pracoviště přínosem: „Denzitometrií vzhledem k tomu, jak se lidé nehýbou a nutnosti prevence, nikdy nebude dost,“ poznamenal s tím, že na poliklinice funguje pracoviště již bezmála deset let a momentálně je objednací doba na vyšetření několik týdnů.

S několikadenními objednacími lhůtami musejí počítat pacienti na denzitometrii na III. Interní klinice ve fakultní nemocnici, kam pacientky mohou na doporučení specialisty či praktického lékaře. „Nejde vyloženě o preventivní vyšetření, ale spíše jsou k němu doporučeny pacientky určitých rizikových skupin, například ženy s předčasným klimakteriem před 47 rokem věku, pacientky s výraznými projevy klimakterických změn a podobně,“ uvedl Pavel Horák ze III. interní kliniky s tím, že jedině vyšetřením denzitometrií a včasnou léčbou lze předejít rozvoji osteoporózy.

Začít by se mělo už v dětství

V příštím roce chce kostní denzitometr na měření hustoty kostí pořídit i olomoucká poliklinika SPEA. „Ano, máme to v plánu. Je to potřeba a my chceme poskytovat co nejkomplexnější péči,“ reagoval Ilja Spurný ze společnosti SPEA.

Kdy by se tedy žena měla začít o kvalitu svých kostí zajímat? Podle lékařů by se s prevencí osteoporózy mělo začít v dětství. „Pokud jde o nejohroženější skupinu, pak po posledních menzes do dvou tří let by se žen aměla začít zajímat o vyšetření,“ upozornil Aleš Skřivánek. Právě pokles hladiny ženských hormonů v přechodu totiž urychluje ztrátu kostní hmoty a může způsobit rozvoj osteoporózy.

Jak takové vyšetření hustoty kostí vypadá? Trvá kolem dvou minut a je zcela bezbolestné. „Je podobné vyšetření na klasickém rentgenu,“ přiblížil Skřivánek. Hustota kostí se měří v oblasti bederní páteře a kyčelního kloubu. „Tato místa jsou nejvíce riziková a nejlépe vypovídají o stavu celého skeletu,“ dodal.

OSTEOPORÓZA

Osteoporóza je nemoc, která nebolí, právě proto je prevence způsobem změření hustoty kostí velmi důležitá. Kosti při ní řídnou. Snižuje se kostní hmota, kosti jsou křehčí a snadno se lámou. Nejčastěji se vyskytuje u žen po přechodu – její výskyt má souvislost se změnou hladin hormonů v těle ženy. Nevyhýbá se však ani mužům. Statistiky ukazují, že osteoporózou onemocní každá třetí žena a každý pátý muž starší padesáti let. Může se však vyskytovat i v mladším věku.

Desatero v boji proti osteoporóze:
1. S prevencí osteoporózy je nutné začít již v dětství
2. Pro vznik osteoporózy jsou krizická období dospívání, menopauzy a stáří
3. Optimálním zdrojem vápníku jsou mléko a mléčné výrobky
4. Tvrdé sýry jsou vhodnějším zdrojem vápníku než sýry tavené
5. Laktóza a kyselé prostředí zvyšují využitelnost vápníku
6. Některé druhy zeleniny jsou doplňkovým zdrčojem vápníku
7. Vitaminy (D, C, B6, K1) mají prioritní význam při vstřebávání vápníku a jeho ukládání
8. Pro prevenci a léčbu osteoporózy je důležitý pohyb, cvičení a dostatečný příjem vápníku a vitaminu D
9. Kouření a nadměrné pití černé kávy působí negativně na metabolismus vápníku
10. Při nedostatku vápníku ve stravě jsou nezbytné přípravky s vápníkem

Jednoduchý orientační test rizika osteoporózy:
1. Utrpěl některý z vašich rodičů zlomeninu krčku stehenní kosti v důsledku malého násilí nebo pádu?
2. Utrpěla jste nějakou zlomeninu následkem malého násilí nebo pádu?
3. Užívala jste někdy celkově kortikosteroidy (prednison apod) po dobu delší než tři měsíce?
4. Snížila se vám tělesná výška o více než tři centimetry?
5. Pijete často alkohol
6. Kouříte?
7. Trpíte častými průjmy?
8. Nastal u vás přechod před 45. rokem věku?
9. Přestala jste někdy menstruovat na dobu delší než 12 měsíců z jiného důvodu než je těhotenství nebo menopauza?
10. Jste drobná či hodně štíhlá?

Pokud jste na nějakou z otázek odpověděla „ano“, neznamená to, že máte osteoporózu, ale je dobré se poradit s lékařem.

Podrobnosti o osteoporóze a test rizika osteoporózy na www.osteoporoza . cz nebo na www.osteo-forum.cz

Autor: Daniela Tauberová

5.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena
AKTUALIZOVÁNO
14

Neštěstí v Náchodě. Pod koly kamionu zemřela žena

Předvolební Deníku probíhala 19. října v Aviatice.
7 9

Který politik má „zbroják“ a kdo podporuje Zemana? Podívejte se

Třicetitunový jeřáb hasiči z hrany nádrže shodili do vody

Až sedmý den po tragické nehodě na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně se podařilo havarovaný bagr z hrany nádrže odstranit.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Patnáct stovek. Tolik platí za byt v Praze šéf Finanční správy Janeček

Šéf Finanční správy Martin Janeček má v centru Prahy k dispozici služební garsonku za zhruba 1500 korun měsíčně včetně poplatků. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál. Byty se ve stejné lokalitě pronajímají podle rozhlasu nejméně za 11 tisíc korun bez poplatků. Výši tohoto benefitu nyní prověřuje ministerstvo financí, podle Janečka je ale vše v souladu se zákonem.

AKTUALIZUJEME

Katalánsku hrozí ztráta autonomie. Madrid reaguje na nedodržení ultimáta

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek upozornil, že jeho parlament vyhlásí nezávislost, pokud Madrid nekývne na dialog. Ten mu chce naopak od soboty postupně pozastavit autonomii. Centrální španělská vláda tímto krokem reaguje na vypršení ultimáta pro odpověď na otázku, zda Katalánsko minulý týden vyhlásilo nezávislost, nebo ne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení