Už v pondělí policisté útočníka obvinili z pokusu o vraždu. Druhý stejně starý mladistvý byl propuštěn, ale policie ho stále prověřuje. „Důvody pro uvalení vazby jsou dva.

Jednak existuje obava, že by mohl obviněný působit na dosud nevyslechnuté svědky, případně ovlivňovat opatřování další důkazů, a takto mařit probíhající trestní řízení,“ řekl Dadam. Druhým důvodem je riziko, že mladík bude v páchání zločinů pokračovat. Podle Dadama je totiž mladík stíhán i kvůli jinému násilnému trestnému činu. Nešlo sice o pobodání, ale byl obviněn z ublížení na zdraví.

Připomeňme si…

Tři děti ve věku devět, 13 a 14 let byly postupně pobodány v sobotu v podvečer v ulicích Svazácká a Patrice Lumumby v ostravské čtvrti Zábřeh. Záchranáři nejprve vyjížděli ke čtrnáctiletému chlapci, který měl podle mluvčího záchranné služby Lukáše Humpla pobodaná záda a ruku. Pak ošetřovali devítiletého hocha, který měl ze všech tří nejvážnější zranění – vícečetná bodná poranění v oblasti krku, ruky, břicha a pánve a byl v ohrožení života. Nakonec lékaři ošetřovali třináctiletého chlapce s bodným poraněním hrudníku.

Zdravotní stav devítiletého nejvážněji zraněného hocha, který po útoku skončil ve Fakultní nemocnici Ostrava, je stabilizovaný a školák je mimo ohrožení života. Dva starší chlapci jsou stále v péči lékařů Městské nemocnice Ostrava. Z trestního zákoníku a zákona o soudnictví ve věcech mládeže vyplývá, že obviněný mladík by mohl jít do vězení až na deset let.

Přes noc se stal 'hvězdou' internetu

Do sobotního podvečera o šestnáctiletém ostravském raperovi majícím na svědomí brutální útok na tři děti ve věku devět až čtrnáct let, věděl jen malý okruh lidí.

Na internetu měl s kamarádem několik písní, které si občas někdo poslechl. Jeho skladby nyní trhají rekordy. To vše díky internetu a fenomému zvanému sociální sítě. „Na facebooku jsme si psali o tom šíleném sobotním útoku. Kámoš mi poslal odkaz, kde má ten magor své písničky. Nedalo mi to, a několik z nich jsem si poslechl. Je to strašné. Je to opravdu pako.

Šílené byly i ty diskuze. Lidé mu za tu sobotní věc dost tvrdě nadávali, někteří ho však považovali za frajera. To nechápu,“ uvedl patnáctiletý Tomáš, který stejně jako řada jeho vrstevníků i dalších zvědavců stránku rapera a jeho písně na youtube navštívili.

Řada textů je plná nenávisti a násilí. Namátkou vybíráme: „A když se koukám z okna, vidím jenom kriply. A když se procházím venku, chci, aby všichni chcípli. Smějou se mi, že nosím prej nůž jak na ovoce. V tom případě jsi hruška, ale s mojí kudlou v břiše. A vysvětl mi proč, když mám nůž jak na hrušky, u Kauflandu v podchodě přede mnou utekli. Neodhadneš člověka, který nemá co ztratit, takový člověk s kudlou v ruce dokáže i zabít.“

Tisíce přístupů

Během víkendu a pondělka si raperovy písničky poslechly tisíce lidí. Mnozí přidali i své reakce. Ty jsou v drtivé většině odsuzující. Nechybí ani velmi tvrdé vzkazy plné výhrůžek adresovaných útočníkovi. „Tady není žádný trest dostatečně spravedlivý!! Lynčovat takovýho parchanta!“ stojí v jedné z nejslušnější reakcí.

„Zpíváš o lásce a víš h… , ty č…, zpíváš o tom, jaký si děvkař a pak jak si zamilovaný, tím nožem ses měl bodnout sám ty z…,“ vzkazuje další diskutující, jehož příspěvek i přes svou drsnost rozhodně nepatří k těm nejostřejším.

V diskuzy zazněly i hlasy nabádající k uzavření stránek a stažení písní. „Zabýváme se tím. Obsahy stránek vyhodnocujeme,“ řekla Darina Majková z moravskoslezské policie.

JAROSLAV PERDOCH

JAROSLAV PERDOCH + ČTK