OLAF zkoumal, zda došlo při udělení padesátimilionové dotace Farmě Čapí hnízdo k podvodu.

Farma před jejím čerpáním a po jejím uplatnění spadala do holdingu Agrofert. Ten do minulého roku vlastnil Andrej Babiš, který ho na základě zákona o střetu zájmů převedl do svěřenského fondu.

Ačkoliv verdikt OLAFu není veřejně znám, společnost IMOBA, která provozuje Čapí hnízdo, jeho obsah předjímala. Deník má k dispozici koncept tiskové zprávy, která byla připravena pro případ publikování závěrečné zprávy.

Chovají se protiprávně

„Společnost IMOBA zásadně nesouhlasí a ostře se ohrazuje proti závěrům a doporučením OLAFu, ke kterým údajně úřad dospěl při vyšetřování kauzy Farmy Čapí hnízdo. Nejsou nám v tuto chvíli známy detaily, nicméně jsme přesvědčeni, že OLAF v mnoha oblastech postupoval protiprávně a značně neprofesionálně,“ píše se v textu.

Zástupci firmy IMOBA jsou přesvědčeni, že „uvedené závěry OLAFu značně korespondují s dlouhodobými postoji některých českých redakcí a novinářů“. Dál uvádějí, že vyšetřovatelé OLAFu projevovali základní neznalost právních principů a norem, a to nejen českých, ale i unijních. Nereagovali prý ani na snahu IMOBy o maximální součinnost a neumožnili jejím představitelům seznámit se s důkazy. Odepření přístupu do vyšetřovacího spisu zdůvodnili povinností chránit osobní údaje fyzických osob. „Porušili tím právo na spravedlivý proces,“ míní.  

Prezidentská debata ve vlaku Deníku 20. listopadu na cestě z Prahy do Ústí nad Labem.
Zveřejněte zprávu OLAF, žádají kandidáti. Horáček se už obrátil na ministerstvo

Za naprosto skandální pak považují fakt, že vyšetřovatelé nevyčkali rozhodnutí evropské ombudsmanky Emily O’Reilly a výsledků žaloby jedné ze stíhaných osob k Evropskému soudnímu dvoru a uzavřeli své šetření. „Je zcela zjevné, že závěry a doporučení OLAFu mají ovlivnit situaci v České republice. Přestože celý proces i zpráva OLAFu měly být důvěrné, jsou nyní úmyslně šířeny s cílem poškodit našeho bývalého akcionáře Andreje Babiše,“ píše se v několik dní starém textu, který ovšem nakonec nespatřil světlo světa.

Autory totiž zaskočilo, že čeští žalobci v podstatě zakázali zveřejnění zprávy, jehož se domáhali například poslanci TOP 09 Dominik Feri, Pirát Jakub Michálek či lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Stížnost koncernu odmítla komentovat i mluvčí Evropské komise Mina Andreevová.  Pouze sdělila, že komise analyzuje závěry OLAFu, ale jejich zveřejnění je čistě věcí České republiky.

Ministryně financí Alena Schillerová
Schillerová navrhne vyjmout Čapí hnízdo z projektů placených EU

Jedním z mála Čechů, kdo jeho zprávu četl, je tak podle svých slov pro Svobodné fórum předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek: „OLAF doporučuje Evropské komisi stoprocentní korekci, což znamená, že z peněz Evropské unie se nemá zaplatit vůbec nic, jelikož se jednalo o podvod. Všichni tedy vědí, že českým premiérem je někdo, kdo se snažil z peněz EU ukrást padesát milionů korun.“

Andrej Babiš i Jaroslav Faltýnek jakoukoli vinu odmítají. Babiš zdůrazňuje, že všechny záležitosti kolem dotace pro Čapí hnízdo schvaloval ROP Střední Čechy a auditovaly orgány středočeského hejtmanství i ministerstva financí. „Měly všechny podklady a věděly o propojeních této společnosti s Agrofertem přes úvěry nebo zapůjčená vozidla. Má-li OLAF nějaké připomínky, měl by je uplatnit jejich směrem,“ uvedl Babiš.

Ten také připomíná, že OLAF není v jeho očích důvěryhodný orgán. „Nijak nereagoval například na stížnost paní senátorky Dernerové z roku 2009, která se týkala dotací pro Krajskou zdravotní a.s. v Ústeckém kraji. A tam šlo o 200 milionů korun,“ tvrdí.

Andrej Babiš se 23. října sešel s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech.
Žalobce nedoporučil zveřejnění zprávy OLAF, Agrofert si stěžuje na vyšetřování

Jaroslav Faltýnek zase připomíná, že někdejší šéf OLAFu Giovanni Kessler byl vyšetřován kvůli nezákonným odposlechům v kauze Dalligate, v níž šlo o miliardové korupci. Jenže Kessler ve funkci skončil letos v říjnu, zprávu OLAFu ohledně Čapího hnízda tak dodělával jeho nástupce, Brit Nicholas Ilett.

Kesslerovu rezignaci opakovaně žádala i Ingeborg Grässlová, která jinak v Evropském parlamentu tvrdě vystupuje proti Andreji Babišovi a jeho střetu zájmů. Bývalý předseda EP a současný šéf německé SPD Martin Schulz dokonce OLAF opakovaně kritizoval, že pracuje na politickou objednávku.   

Tyto okolnosti by zřejmě vzal v potaz i český soud, který by se případem měl zabývat. Otázka je, kolik z jedenácti obviněných před ním stane. O tom, zda poslanci Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek přijdou o imunitu, totiž bude sněmovna znovu hlasovat. Pravděpodobně až po 10. lednu, kdy Babišova vláda požádá o důvěru.

Čapí hnízdo.
Kauza Čapí hnízdo: Zprávu OLAF si vyžádají i europoslanci