Shoduje se asi jen v tom, že pokud by nebyl premiérem Andrej Babiš, bylo by rozumné do koalice s hnutím ANO vstoupit, nejlépe současně s lidovci. Jenže to je zatím velmi nepravděpodobný scénář. Babiš má ve svém hnutí neotřesitelnou pozici, bez něj jde prakticky o mrtvý projekt. 

Všichni poslanci a bývalí ministři za ČSSD si uvědomují riziko, které přináší koaliční soužití s hnutím ANO, a to ještě jako menšinový partner. Deník se bývalých ministrů ČSSD zeptal, jak vidí možnost vládnout s Andrejem Babišem.

Poslanec ČSSD Milan Chovanec
ČSSD se má otočit doleva, míní kandidát na předsedu strany Chovanec

Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Jan Chvojka jsou jednoznačně proti. Bohuslav Sobotka se sice nevyjádřil, ale jeho negativní postoj lze vzhledem k minulým vyjádřením předpokládat. To je zajímavý vzkaz, neboť všichni čtyři jsou poslanci a budou hlasovat o důvěře vládě.

Méně kategorický přístup mají Kateřina Valachová a Michaela Marksová, které vládní účast připouštějí, ovšem za splnění přísných podmínek. „Nejhorší řešení by pro mě bylo, kdyby sociální demokracii zatížila vládní odpovědnost a Andrej Babiš brousil mimo vládu mezi občany a vyprávěl, že vše pro ně zařídil on. Toto si ČSSD již zkusila a dopadla, jak dopadla. Váha ČSSD musí být silná pro prosazení programových priorit.“

Miloš Zeman
Zeman: Na sjezdu ČSSD nikoho z kandidátů výslovně nepodpořím

Podobně to vidí kandidát na předsedu a exministr vnitra Milan Chovanec, který v dopise spolustraníkům napsal, že na předchozí spolupráci s hnutím ANO strana doplatila, a proto není potřeba opakovat chyby.

Navíc soudí, že by ČSSD neměla jít do vlády s trestně stíhaným politikem, protože to slíbila voličům. Nejvstřícnější je bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který je přesvědčen, že sociální demokracie se silným lídrem by se vládní spolupráce s Babišem bát neměla.

Deník se zajímal, zda by šéf ANO byl v případě koalice s ČSSD ochoten uvažovat o mechanismu, v němž by v zásadních otázkách měli sociálně demokratičtí ministři právo veta a zda by jim nabídl resorty obrany a zahraničí. „Počkáme si na sjezd ČSSD. Priorita je program, místa ve vládě nejsou na pořadu dne,“ odpověděl premiér v demisi Andrej Babiš.

gen. Miroslav Krejčík.
Kandidát na předsedu ČSSD Miroslav Krejčík: Sázka na minulé lídry by byla hazard

 

ČSSDZdroj: Deník

Jiří Drahoš
Drahoš chce do Senátu jako nezávislý. Plánuje ale i širší projekt