Ty nabízely vybavení využitelné rozmanitým způsobem – podle policie nicméně šlo jednoznačně o zboží určené pěstitelům konopí pro výrobu marihuany.

Marihuanový obchod?

Právě kvůli tomu přišel v listopadu 2013 rozsáhlý (a ve své době hojně diskutovaný) zásah policie proti growshopům, kdy se jednalo o razii proti prodejnám v celé republice. Následovalo několik soudních procesů kvůli obžalobě z šíření toxikomanie.

V rámci debat, které tato razie vyvolala, policisté připouštěli, že věci ze sortimentu growshopů lze nakoupit i jinde – jejich argumentem však bylo, že právě tyto obchody nabízely kompletní ucelený sortiment pro výrobce marihuany i její spotřebitele.

Od pěstebních pomůcek až po kuřácké potřeby (a ty často i s všeříkajícími vyobrazeními konopných listů). Důsledkem razie se leckde stalo pozměnění nabízeného sortimentu – či také třeba přejmenování z „growshopu" na „semenářství".

Dvojí zproštění obžaloby

V rámci zásahu se do hledáčku policie dostali i provozovatelka dvou growshopů Zoubelová a její partner Martin Livický. Jejich kauza vzbudila značnou pozornost poté, co se loni v listopadu Obvodní soud pro Prahu 9 neztotožnil s nazíráním policie a Zoubelovou, která je jako provozovatelka obchodů uvedena v obchodním rejstříku, osvobodil.

Následně 15. února zprošťující verdikt potvrdil i odvolací senát Městského soudu v Praze, když zamítl odvolání státního zástupce podané v neprospěch obžalované. Podnikatelka se pak nechala slyšet, že bude žádat omluvu od policie – a také vrácení zabaveného zboží a náhradu ušlého zisku.

Souběžně se Zoubelovou souzený Livický dostal desetiměsíční podmínku. Ani v jeho případě ovšem trest (který je již rovněž pravomocný) nemá přímou souvislost s growshopy. Marihuany se ovšem věc týkala: při zátahu mu policisté doma zabavili 59 rostlin konopí a rostlinnou sušinu.

V souvislosti s užíváním marihuany stále sílí hlasy odmítající údajně bezdůvodné kriminalizování „huličů" a volající po její legalizaci. Průlomu se jejím zastáncům podařilo dosáhnout už jejím oficiálním schválením k lékařským účelům.