Žije a pracuje v Ostravě. Držitel dvou vysokoškolských diplomů a titulu Ph.D. tu přednáší na Lékařské fakultě Ostravské univerzity a ve fakultní nemocnici na neurologické klinice se věnuje především vědeckému výzkumu.

Redakci Deníku David Zeman včera napsal, že většinu svého života tráví v relativní izolaci od okolního světa 
v útrobách laboratoře, kde se 
i díky nekonfliktnímu a přátelskému prostředí ve svém stávajícím působišti cítí šťastný.

Zájem médií o jeho osobu v souvislosti s kandidaturou otce na prezidenta republiky ho nikterak netěší. „O tomto tématu se na pracovišti ani jinde zásadně nebavím, nikoho se nesnažím ovlivňovat nebo přesvědčovat. Nicméně vám sděluji, že si svého otce vážím a že jeho kandidaturu i ve druhém kole svým hlasem podpořím. Nedomnívám se, že bych byl v tomto svém rozhodnutí příliš ovlivněn příbuzenským vztahem k němu – ostatně se vídáme jen sporadicky," uvedl David Zeman s tím, že ani tato podpora neznamená bezvýhradný souhlas se všemi otcovými názory a postoji.

„Je výsledkem volby mezi možnostmi, z nichž vybírám tu, kterou při srovnání se svými vlastními názory a svým vlastním systémem morálních hodnot subjektivně vnímám jako bližší," vysvětlil vědec a požádal média, aby respektovala jeho soukromí.

Manželky kandidátů na prezidenta, Therese Schwarzenberg a Ivana Zemanová.