Otec chlapce, kterého předloni odvezl z Francie do České republiky s tím, že ho za deset dní přiveze zpátky, tvrdil, že dítě matce nevrátil i kvůli složité bezpečnostní situaci, která v zahraničí panuje. Syn by podle něj mohl trpět také kvůli židovské sektě, se kterou se jeho matka stýká.

Podle Zemánka soudy nižší instance udělaly i procesní chybu. „Pokud chtěly odkazovat na důsledky, které by pobyt u matky na nezletilého měl, měly být důsledné a vyžádat si znalecký posudek. To se nestalo a kvůli tomuto pochybení jsme jejich postup nemohli akceptovat," doplnil.

Dítě měla vychovávat buď matka, která je členkou ortodoxní židovské sekty a bydlí ve Francii, anebo otec. Ten dva roky bojoval o to, aby jeho syn mohl žít v Praze jako jeho vrstevníci – tedy studovat přírodní vědy, používat telefon nebo počítač, což sekta zapovídá, a být v kontaktu se světem lidí z jiného než ultraortodoxního židovského světa.

Zlom v životě chlapce nastal v roce 2015. Pražský rabín Jair Jerochim tehdy pobýval kvůli práci s rodinou ve Francii. Manželé se ale měli přestěhovat zpátky do Česka, aby jejich syn mohl docházet do české školy a měl nablízku širší rodinu. Jerochimova manželka však v té době podlehla vlivu sekty a stěhování odmítla. „Rozhodla se zůstat ve Francii a několik měsíců chlapci znemožňovala kontakt s otcem. Dítě vychovávala v extrémně přísných podmínkách," říká advokátka Ivana Spoustová, která v kauze zastupuje otce. Jairu Jerochimovi se nakonec podařilo chlapce do Česka odvézt. Okamžitě požádal české úřady o pomoc a ochranu.

„Poslední dva roky žijeme v tak hrozném napětí, že se už bojíme doufat. Ale snad nám tentokrát stát opravdu pomůže a předchozí rozsudky zruší," řekl rabín Deníku.  A podařilo se. Matka stále nekomunikuje.