První výsledky testů ukázaly, že jeden ze vzorků anestetika Propofol odebraného v soukromé nemocnici Frýdlant, kde byla minulý týden u devíti pacientů prokázána otrava krve, byl kontaminovaný. Jedna pacientka s poškozením ledvin leží stále na ARO ve velmi vážném stavu.

Minimálně v jedné z lahviček byl acinetobacter, což je bakterie, která se vyskytuje i v zevním prostředí. U oslabených lidí může ale vyvolat zápal plic, zánět či otravu krve. "Ve zbylých vzorcích krve dalších pacientů se tuto bakterii nepodařilo vykultivovat, to ale neznamená, že tam být nemohla," řekl Morman televizi Prima.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) před riziky nesprávného užívání propofolu opakovaně varoval.

Jedna pacientka má poškozené ledviny

Příznaky otravy krve mělo devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří minulý týden od pondělí do středy podstoupili operaci ve frýdlantské nemocnici. Šlo o různé operace, které prováděly týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry. Osm pacientů, kteří potřebovali intenzivní péči, bylo hospitalizováno na ARO a JIP v Liberci, jeden v Jablonci nad Nisou.

V péči ARO liberecké nemocnice zůstává už jen jedna pacientka, která má poškozené ledviny. Zůstává napojena na dýchací přístroj, dostává dialýzu. "Její stav je nedále velmi vážný," řekl dnes mluvčí nemocnice Václav Řičář. Další pacientka už byla přeložena z ARO na jednotku intenzivní péče, v liberecké nemocnici zůstávají i zbylí pacienti. Jejich stav se podle primáře zlepšuje. Také pacientka z Jablonce už byla přeložena na normální pokoj ve spádové nemocnici v Hradci Králové.