Stačilo pár minut navíc a dvaadvacetiletý mladík zbrněnské Údolní ulice mohl být po smrti. Vpondělí večer se totiž vkoupelně nadýchal oxidu uhelnatého, který unikal ze špatně fungující karmy. Upadl do bezvědomí a oživovat ho museli lékaři rychlé zdravotnické pomoci.

„Zasahující lékařka mladého muže ošetřila. Podala mu nitrožilní anestezii, uvolnila mu dýchací cesty a napojila na umělou plicní ventilaci. Vkritickém stavu ho pak lékaři převezli do Fakultní nemocnice Brno,“ řekla mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová.

Vbohunické nemocnici se omladíka staral tým lékařů. Krátce před desátou večer museli zavolat záchranáře znovu. „Pacient potřeboval převoz do Prahy, kde mají takzvanou barokomoru. Tedy přístroj, který snižuje obsah oxidu uhelnatého vtěle a tkáních,“ potvrdila mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová.

Transport do Prahy zkomplikovalo počasí. „Kvůli povětrnostním vlivům nemohl pacienta do Prahy přepravit vrtulník. Proto se musela zvolit cesta sanitkou,“ doplnila Nesvadbová. Ve chvíli, kdy nařídili brněnští lékaři převoz mladého muže kpražským expertům, byl jeho stav lepší. „Nenacházel se vkritickém, ale stabilizovaném stavu,“ zdůraznila Nesvadbová.

Posádka sanitky rychlé záchranné služby proto přiotráveného mladíka naložila do auta a uháněla do Prahy. Dálnice naštěstí byla sjízdná bez vážnějších komplikací a pacient se tedy dostal včas do rukou kvalifikovaných odborníků vpražské Nemocnici Na Homolce.

„Opacientech naší nemocnice zásadně neposkytujeme žádné informace. Musí nám dát svolení, a to nemáme,“ odmítla sdělit podrobnosti omladíkově zdravotním stavu mluvčí Nemocnice Na Homolce Jitka Kalousková.

Otrava oxidem uhelnatým zkarmy bývá častá příčina náhlých úmrtí. „Člověk, který má doma špatně fungující karmu, unikající plyn ani nemůže cítit, protože nezapáchá tak jako plyn zemní. Upadne do bezvědomí, a pokud se včas nezasáhne, může se otrávit,“ přiblížila riziko nefunkčního ohřívače vody mluvčí jihomoravské záchranky.