Proto pracovníci Služeb Hradce králové začnou sčištěním kanalizace a jejím zabezpečením proti dalšímu možnému znečištění. Peníze, které magistrát na tuto asanaci od státu dostal musí vyčerpat do konce srpna.

 

Loni vdubnu policie ve Libčanech vobjektech bývalé továrny Vertexu objevila nelegální skládku nebezpečných chemických látek. Majitel firmy, která skládku provozovala je stále ve vazbě a je obžalován zobecného ohrožování a skládkování nebezpečných chemikálií.

 

Slikvidací skládky skončila odborná firma Dekonta letos vúnoru. Celkem odtud bylo odvezenona 600 tun chemikálií. V areálu továrny však stále je ještě několik olejových filtrů a zbytky jedovatých látek. Obyvatelé Libčan, se proto obávají, že životní prostředí obce je stále ohroženo. Proto si vyžádalianalýzu rizika trvají na tom, aby objekt byl zbourán.

 

“Analýzasice ukázala, že situace není tak vážná, jak jsme domnívali, ale na druhou stranu se potvrdilo, že tady určité chemické znečištění zůstalo. Proto je dobře, že magistrát Hradce Králové nynízajistí, aby nemohlo dojít kspláchnutí nebezpečných látek do obecní kanalizace. Požadavek občanů na zlikvidování objektu chápu, ale vše je složitější, neboť areál bývalé továrny patří soukromému majiteli,“ řekl starosta Jiří Polák.