"Na zítřejší dopoledne je na ministerstvo zahraničí předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Vladimírovič Zmejevskij, aby nám vysvětlil lživý výrok ruské strany," uvedlo ministerstvo na twitteru.

Novičokem byl tento měsíc v Británii přiotráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Při otravě byla podle několika zdrojů použita nervově paralytická látka vyvinutá v někdejším Sovětském svazu. Britové viní z útoku Rusko, které to odmítá. Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že použitá látka mohla pocházet z Česka, Slovenska, Švédska nebo Británie. Stropnický tvrzení ve stejný den odmítl, označil ho za standardní způsob, jak manipulovat informace a odvést pozornost. Ruské tvrzení odmítla i ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).

Skupina 27 senátorů také vyzvala vládu jako celek, aby se proti ruskému tvrzení ohradila. Poslanci TOP 09 vyzvali Stropnického, aby zvážil i vyhoštění ruských diplomatů.

EU chce po Rusku odpovědi na útok plynem. Moskva žádá důkaz, nebo omluvu

"Budeme chtít usnesení, které odmítne tvrzení ruské strany," uvedla poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Podle ní je na místě uvažovat o vyhoštění ruských diplomatů. Šéf české diplomacie postupuje podle TOP 09 v případu laxně a tvrzení Ruska ČR poškodilo.

Poslankyně ODS Jana Černochová uvedla, že je nevídané, že Česko na oznámení spojenců o ohrožení na jejich území, nereaguje. Diplomacie pod vedením Stropnického, vláda a také prezident měli podle ní konat, protože se nečinností země stává pro spojence nedůvěryhodnou. Podle Černochové prezident selhal, měl se důsledně ohradit proti nařčení z Ruska. Proto bude ODS chtít, aby premiér Andrej Babiš (ANO) záležitost konzultoval s prezidentem.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila měl také Stropnický reagovat ihned o víkendu. "Pro nás je nepřijatelné, aby český ministr zahraničí reagoval slovy, že nebude kazit víkend ruskému ambasadorovi a předvolá ho nějaký další den," uvedl.

Boris Johnson.
Británie obvinila Rusko z tajného skladování smrtícího nervového plynu

Kdyby podle něj diplomacie reagovala okamžitě, nemusela by vláda čelit kritice. Pozvat ruského velvyslance považuje TOP 09 "za naprosté minimum" v řešení situace. Pokud Rusko ČR obvinilo, mělo by předložit důkazy, zdůraznila Langšádlová.

Zástupci vlády odmítali v pátek situaci komentovat s odvoláním na pondělní zasedání unijních ministrů zahraničí, ti ve společném prohlášení vyzvali Rusko, aby bezodkladně odpovědělo na otázky Londýna a mezinárodního společenství ohledně nedávného útoku nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury. Podle EU byl útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru 4. března "bezohledný a nezákonný čin", který ohrozil životy mnoha civilních občanů.

Stropnický při odchodu z jednání ministrů EU řekl, že otázka případných dodatečných sankcí vůbec diskutována nebyla. "Nedokážu vyloučit, že by to třeba mohlo být předmětem jednání prezidentů a premiérů na Evropské radě," podotkl. Česko i další země, které Moskva označila o víkendu za možné původce látky použité k útoku, na jednání toto nařčení odmítly, doplnil Stropnický.

O dalším postupu mohli dnes ráno diskutovat účastníci pravidelného zasedání Bezpečnostní rady státu, mluvčí kabinetu Barbora Peterová otázku nekomentovala.

Jed Novičok mohl pocházet i z Česka, tvrdí Rusové. Ministři se brání