Chovatel Petr Mach z Hodousic je z události v šoku a je rozhodnut zbylé tři desítky zvířat co nejrychleji přestěhovat jinam, aby jim zachránil život.

„Nejdříve jsem našel jednu mrtvou ovci, která měla ránu za hlavou. Ležela na pastvě nedaleko od cesty. Myslel jsem si, že ji někdo přejel. Ale druhý den mi volal soused, že tam leží zraněná ovce. Jel jsem tam a našel další mrtvé zvíře a čtyři zraněná. Jde především o březí ovce, ale i jedno čtyřměsíční jehně,“ řekl Deníku chovatel.

Prohlídka stáda podle něj prokázala, že neznámý střelec prokázal výtečnou mušku, když všech šest zvířat střelil do stejného místa za hlavou. „Dvě ovce zabil na místě, třetí byla po ráně ochrnutá. Musí být utracena, stejně jako další tři. Je to pro mě hrozná rána, za prvé jsem měl ta zvířata na chov a za druhé jsem je měl opravdu rád. Je to hrozný hyenismus,“ neskrýval Mach, že ho událost hluboce zasáhla.

Otázkou zůstává, čím byla zvířata zasažena. Protože střelbu nikdo v okolí neslyšel, je možné, že střelec použil moderní luk nebo kuši, které mají takovou účinnost, že šíp proletěl zvířetem. Poté si ho střelec sebral, aby nezanechal stopy. To už ale musí vyšetřit policie, která se případem zabývá.

„Majiteli vznikla škoda 12 tisíc korun. Policie případ šetří pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, takže pachatel může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty,“ uvedla Dana Ladmanová z klatovské policie.

„Pokud někdo má informace, jež by mohly vést k vypátrání střelce, který postřelí zvířata a pak je nechá umírat na pastvě, ať se prosím obrátí na policii,“ žádá veřejnost o pomoc chovatel Petr Mach.