Znečišťovatelé ovzduší v regionu tak musejí dodržovat své regulační řády. Vlivem počasí překročily průměrné denní koncentrace polétavého prachu už čtyřnásobně denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Situace se pravděpodobně nezlepší ani v neděli. ČTK to řekla ostravská meteoroložka Hana Šeděnková.

K 16. hodině bylo nejhorší ovzduší na Karvinsku, kde byl denní limit polétavého prachu (PM10) překročen čtyřnásobně v Českém Těšíně. Měřicí stanice tam zaznamenaly 205 mikrogramů na metr krychlový, v ranních hodinách to bylo 203 mikrogramů. Ráno byl denní limit PM10 překročen čtyřnásobně ještě v Karviné, kde průměrná denní koncentrace dosáhla 218 mikrogramů. K 16. hodině v Karviné klesla na 197 mikrogramů na metr krychlový.

Mírný pokles zaznamenal během dne také Havířov a Bohumín. K 16. hodině ale zůstal v Havířově denní limit překročen trojnásobně; v Bohumíně byla průměrná denní koncentrace PM10 134 mikrogramů oproti ranním 180 mikrogramům na metr krychlový.

Naopak na Třinecku se situace během dne zhoršila. Průměrná denní koncentrace polétavého prachu tam odpoledne dosáhla 186 mikrogramů oproti ranním 168 mikrogramům. Signál regulace na Třinecku vyhlásili meteorologové v 3.15 hodin. I tam musejí znečišťovatelé dodržovat regulační řády s konkrétními ekologickými opatřeními, která by měla množství škodlivin vypouštěných do ovzduší snížit.

K 16. hodině byl stejně jako brzy ráno denní limit PM10 překročen dvojnásobně na deseti měřicích stanicích z 11, které jsou do signálu regulace zahrnuty. Pod hranicí 100 mikrogramů na metr krychlový se držela pouze Studénka na Novojičínsku. Takzvaný signál regulace platí pro celou ostravsko-karvinskou aglomeraci a Třinecko až do odvolání, uvádějí meteorologové.

Podle Šeděnkové byly průměrné denní koncentrace prašného aerosolu v kraji rozkolísané. Situace se zřejmě nezlepší ani v neděli, protože se nebudou měnit rozptylové podmínky. „Ještě v první polovině noci bude klidno a bezvětří, počasí bude mít inverzní charakter,“ řekla s tím, že signál regulace s největší pravděpodobností nebude odvolán do konce víkendu.

Právě v oblastech, kde množství polétavého prachu překročilo čtyřnásobek a trojnásobek denního limitu, by lidé s dýchacími potížemi a srdečním onemocněním, senioři a malé děti vůbec neměli chodit ven. Zdraví lidé by se při pobytu venku měli vyvarovat fyzické zátěže.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi. Lidé jsou tam vystaveni zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví.

Ovzduší na severu Čech se trochu zlepšilo, regulace ale platí dál

Ovzduší na severu Čech se během soboty mírně zlepšilo, stav regulace kvůli smogu ale platí dál. Meteorologové předpokládají, že vyhlášený stav regulace bude platit minimálně do neděle, protože teplotní inverze ještě zesílila a lidé kvůli tomu začali ještě víc topit. Regulace byla v kraji vyhlášena poprvé od roku 2009, kdy za to zodpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vyšší hodnoty byly krátkodobě naměřeny i v Libereckém kraji, zatím tam ale regulaci nevyhlásili.

Odvolání stavu regulace se zatím nečeká. „Dnes byly rozptylové podmínky nepříznivé a od neděle by mělo dojít jen k mírnému zlepšení,“ řekla v sobotu večer Natalija Šustovová z ústecké pobočky ČHMÚ. Podle ní se v neděli čeká slabá teplá fronta, která inverzi nerozežene. Stav regulace vyhládil pro velké znečišťovatele ČHMÚ a následně i pro menší provozy i kraj. Redukční opatření se dotkla především elektráren a tepláren. ČHMÚ ale i nadále vyzývá k omezení jízd autem a i zdraví lidé by měli omezit pobyt venku.

Nejhorší situace dál panuje v Lomu u Mostu, kde dopoledne překročila koncentrace polétavého prachu PM10 hodnotu 450 mikrogramů na metr krychlový; denní limit je přitom devětkrát nižší a stav regulace se vyhlašuje už při jeho trojnásobném překročení, tedy při 150 mikrogramech. Hodinové hodnoty dokonce během pátečního večera překročily 600 mikrogramů. V sobotu jsou ani ne poloviční, stále ale několikanásobně překračují limity.

Stále vysoké hodnoty ukazují i měřicí stanice v Ústí nad Labem, Litoměřicích a Chomutově, naopak v Teplicích se v sobotu odpoledne inverzní poklička částečně zvedla a okamžitá koncentrace prachu klesla proti pátku na třetinu.

Těsně přes 150 mikrogramů se dostaly kumulované hodnoty znečištění v České Lípě, hned další měřený jednohodinový výsledek ale už byl poměrně dobrý. Regulace se tak v Libereckém kraji zatím nevyhlásila.

Platí, že čím níže měřicí stanice leží, tím horší zaznamenává výsledky. Aktuální teplotní inverze je totiž velmi silná, a navíc nutí domácnosti hodně topit; kamna na tuhá paliva jsou přitom jedním z hlavních zdrojů prachu.