Na většině míst navíc přesáhal dvojnásobek mezní hranice, která je 50 mikrogramů na metr krychlový. Na některých místech je v ovzduší v průměru i třikrát více prachu než je povoleno. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách Českého hydrometeorolo­gického úřadu www.chmu.cz.

Nejvíce znečištěný vzduch i nadále dýchají lidé na Karvinsku – stanice ve Věřňovicích na Karvinsku měla ráno 24hodinnový průměr PM10 na hodnotě 181 mikrogramů na metr krychlový, jen o něco méně bylo naměřeno na stanici v Bohumíně na Karvinsku. Problémy už jsou i v Třinci, který se dosud držel pod mezní hranicí, ráno tam ale průměrná denní koncentrace dosáhla 94 mikrogramů na metr krychlový.

Během dnešního dne meteorologové předpokládají, že by se imisní situace mohla mírně zlepšit. „Hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se však budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat nad hodnotou imisního limitu,“ uvedli meteorologové.

V regionu je stále platný signál regulace a podniky s regulačními řády musí dodržovat ekologická opatření. Signál regulace, který vyhlašují meteorologové, se v nejbližších dnech rušit nebude. K tomu je zapotřebí, aby průměrné denní koncentrace na všech měřicích stanicích klesly pod 150 mikrogramů na metr krychlový a udržely se na ní celý den. Navíc nesmí být nepříznivá prognóza dalšího vývoje imisní situace.

Zhoršené rozptylové podmínky se ve středních Čechách nelepší

Zhoršené rozptylové podmínky jsou dnes ráno ve Středočeském kraji na nejméně čtyřech místech. Průměrná denní koncentrace polétavého prachu (PM10) ráno překračovala povolený imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový v Kladně a v Mladé Boleslavi. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ).

Dnes ráno byla nejhorší situace v Mladé Boleslavi, kde hodinová koncentrace prachu dosáhla 95 mikrogramů na metr krychlový, čtyřiadvaceti­hodinové hodnoty se pohybovaly kolem 84 mikrogramů na metr krychlový.

V Kladně byla ráno hodnota emisí prachových částic 76 mikrogramů na metr krychlový. V Příbrami a Berouně zůstala kolem 40 mikrogramů na metr krychlový.

Meteorologové zhoršení očekávali, protože přibývá nízké oblačnosti. Zatím ale podle všeho nehrozí, že by ve Středočeském kraji musel být vyhlášen signál upozornění před smogem nebo regulace. Podle meteorologů jsou hodnoty za 12 a 24 hodin stále pod limitem na vydání signálu upozornění.

Lidé, kteří mají chronické dýchací potíže, srdeční nemoci, starší lidé a malé děti by venku neměli být dlouho. Dospělí bez zdravotních potíží by se neměli venku fyzicky namáhat.