Úpravy sledují nové trendy a mají vinařům pomoci i se zlepšením prodejnosti či rozšíření nabídky označených vín pro zákazníky. Podle ministerstva patří k cílům mimo jiné zajištění spravedlivé hospodářské soutěže a aby spotřebitel nebyl uváděn v omyl.
Do vinařské abecedy se více dostávají bublinky. Například dojde k doplnění definic nových tradičních výrazů „rezerva“ a „grand rezerva“. „Cílem této úpravy bylo rozlišení šumivých vín na základě jejich délky zrání, což by podrobněji charakterizovalo prémiový segment šumivých vín v České republice,“ vysvětlil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
Návrh podle vinařů také zohledňuje stoupající tendence prodeje oranžových vín či takzvaných pét nat. Vymezuje základní technologické postupy a limity. Jako pét nat nebo pétillant naturel, případně PET NAT tak lze označit šumivé nebo perlivé víno, pokud proces jeho primárního kvašení byl dokončen v lahvi, bez přídavku tirážního likéru. Takové víno s bublinkami žije v lahvi svým vlastním životem, a to od prvního do posledního okamžiku.
V návrzích je mimo jiné zavedení povinnosti vedení evidence pro šumivá vína. Na základě požadavků stanovených předpisy Evropské unie. „V tomto týdnu byla vyhláška odeslána k notifikaci v souladu se směrnicí Evropského parlamentu a Rady," dodal Bílý s tím, že předpis bude možné přijmout v příštím roce.
Vinařský slovníček
• růžák nebo ryšák - barva vína je meruňková, růžová, lososová nebo tmavorůžová. Jde o víno z hroznů sklizených v České republice.
• oranžové víno – víno označené údajem o barvě (drobné odchylky povoleny). Obvykle vyráběno starobylými technologiemi, základ spočívá v dlouhé maceraci hroznů. Při výrobě není přípustné zvyšování přirozeného obsahu alkoholu, slazení a přidávání přípravků pro úpravu moštu nebo vína s výjimkou bentonitu a konzervantu oxidu siřičitého.
• archivní víno - pokud je víno uváděno do oběhu nejméně tři roky po roku sklizně
• mladé víno - pokud je víno nabízeno ke spotřebě konečnému spotřebiteli nejpozději do 30. dubna následujícího roku po roce sklizně vinných hroznů použitých při výrobě tohoto vína
• panenské víno - pokud pochází z první sklizně vinice; uskutečněné nejdříve ve druhém roce po výsadbě, zrálo na kvasnicích nebo školeno na kvasnicích anebo krášleno na kvasnicích nebo sur lie - pokud víno při výrobě bylo ponecháno na kvasnicích po dobu nejméně šest měsíců
• klaret - pokud se jedná o bílé víno vyrobené z modrých vinných hroznů bez nakvášení (třeba lisováním celých hroznů).
• labín - pokud se jedná o víno vyrobené z modrých vinných hroznů bez nakvášení (je tak téměř bílé) ve vinařské oblasti Čechy. Používá se odrůda Rulandské modré.
• grand rezerva – v návrhu nově označení také pro jakostní šumivé víno stanovené oblasti nebo pěstitelský sekt, vyrobené tradiční metodou druhotného kvašení v lahvi, zrálo nejméně 30 měsíců v lahvi na kalech
• pét nat/ pétillant naturel/ PET NAT - šumivé nebo perlivé víno, pokud proces jeho primárního kvašení byl dokončen v lahvi, bez přídavku tirážního likéru. Užití názvů jako naturální víno a dalších výrazů majících podobný význam je zakázáno.
• botrytický sběr/ premium - jakostní víno s přívlastkem druhů výběr z hroznů nebo výběr z bobulí nebo výběr z cibéb bylo vyrobeno z hroznů, které byly aspoň z třiceti procent napadeny ušlechtilou plísní šedou Botrytis cinerea P.