Vyplývá to z průzkumu skupiny GfK Praha, který specifikuje, že nejvíce si nemocní lidé stěžují na dlouhou dobu strávenou v čekárně. Podle GfK je to problém hlavně větších měst s počtem obyvatel převyšujícím sto tisíc.

Zaznamenali jste při svých návštěvách u lékaře za poslední půlrok změnu k lepšímu nebo naopak? Hlasujte v anketě a diskutujte pod článkem.

„Prohlídka u gynekoložky mi pokaždé zabere minimálně půl dne, a to i přesto, že jsem objednaná na určitou hodinu, která není nikdy dodržena,“ říká Aneta z Pardubic. „Teď v létě tady navíc berou jen bez objednání, a to čekárna každý den doslova praská ve švech,“ dodává.

Deník ale zjistil, že se návštěva lékaře neobejde bez dlouhého čekání ani v menších městech

Málo doktorů, hodně pacientů

„Proti loňskému roku přitom počet osob, které navštívil¨y lékaře, klesl. A stejně tak klesl i počet návštěv lékaře na osobu,“ uvedla Olga Kopecká ze společnosti GfK.

To potvrzují ostatně také údaje ministerstva zdravotnictví za první čtvrtletí letošního roku. Podle nich po zavedení poplatků nejvíce klesla návštěvnost pohotovostí, a sice o celých pětatřicet procent. Nejvíce poklesly návštěvy praktických lékařů v jižních a severních Čechách, ale třeba ve východních Čechách jejich počet stoupl.

INFOGRAFIKA Problémy zdravotnictví

Vyhodnocení těchto údajů jenom potvrzuje, že věčný a nejbolestivější problém českého zdravotnictví – totiž nedostatek lékařů­specialistů – přetrvává.
Jak Deník už několikrát informoval, nejhorší situace je u zubařů. „Čeští zubaři jsou přestárlí, třináct procent z nich je dokonce už v důchodovém věku. A noví přibývají jen velmi pomalu, fakulty jich ročně vyprodukují jen něco málo přes stovku,“ vysvětluje prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.

Náročný obor stomatologie stojí moc peněz, a ty nejsou. „Školy jsou tak nuceny přijímat jen velmi omezený počet studentů,“ dodává Pekárek.
S nedostatkem ostatně souvisí i další důvod nespokojenosti pacientů, jímž je podle průzkumu GfK stále příliš dlouhé objednávání. „Přestože mám bolesti, moje zubařka mě objedná třeba i za týden. Na akutní případy se tady moc nehraje,“ potvrdil Deníku Filip z Prahy 5.

Lékaři se chovají lépe než dřív

Situace se podle průzkumu naopak zlepšila v chování lékařů a personálu k pacientům. Podle Gfk si pacienti pochvalují, že jsou dostatečně informováni o diagnózách, průběhu léčby i zákrocích.

Ovšem ani to nedokázalo zlepšit celkovou známku, kterou si české zdravotnictví od pacientů vysloužilo. Letos ho jako ve škole ohodnotili trojkou (přesně číslem 2,9), v minulých letech skončilo lépe – mezi dvojkou a trojkou, konkrétně s číslem 2,6.

Nejméně spokojení se stavem českého zdravotnictví jsou starší lidé, kteří bývají často a dlouho nemocní, a berou tím pádem i velkou spoustu léků. „Velmi nespokojení jsou lidé s vážným zdravotním stavem a lidé žijící na hranici životního minima,“ dodává senátorka za ČSSD Alena Gajdůšková.Olejár: Poplatky jinde nefungují, neosvědčí se ani u nás

Zavedením poplatků ve zdravotnictví Česko buduje systém, od kterého vyspělé státy v zahraničí ustupují. Tvrdí to Svaz pacientů v čele s Lubošem Olejárem. Poplatky prý nefungují v USA, Německu ani v Holandsku. Podle ministerstva zdravotnictví však Svaz pacientů srovnává nesrovnatelné.
„Spojené státy sledují evropské zdravotnictví a chtějí se z něj poučit, protože tamní systém placené zdravotní péče se příliš neosvědčil,“ říká Olga Sedláčková, právnička, která se Svazem pacientů úzce spolupracuje.

Všechno je jinak, tvrdí Cikrt


Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt upozorňuje, že v zámoří funguje úplně jiný systém než u nás. „V USA žije velký počet nepojištěných lidí, proto je tam problémové zdravotnictví, které se s Českou republikou, kde musí zdravotní pojištění mít každý, absolutně nemůže srovnávat,“ namítá.

Svaz pacientů dává příkladem i Německo nebo Holandsko. „Německý systém umožňuje pacientům dlouhodobě připoutaným na nemocniční lůžko platit pobyt v nemocnici jen za první měsíc, dál už je to věc pojišťovny,“ uvádí Sedláčková. „U nás pacient zaplatí za každý den, i když bude v nemocnici třeba půl roku,“ dodává.

Autoři českých zdravotnických reforem oponují také v tomto případě. V Německu jsou mnohem vyšší poplatky za léky, platit za dlouhodobý pobyt v nemocnici je nemyslitelné. „Kromě toho má Německo velké problémy, ani proto není dobré řídit se jeho vzorem,“ oponuje Cikrt. „U nás navíc funguje systém tak, že lidé v hmotné nouzi mají určité právo na odpuštění poplatků, to znamená, že sociální systém chudým pomůže. Nikdo se bez zdravotní péče neocitne.“

Výjimečná výjimka


Nedomyšlenost poplatků odhalila podle Svazu pacientů i páteční vlaková nehoda ve Studénce. Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS) podle prezidenta svazu Luboše Olejára zraněným poskytl výjimku, která je za této situace osvobozuje od placení poplatků v nemocnicích. „Ministr stále prohlašuje, že žádné výjimky dávat nechce, a jeho podřízený ji vzápětí beze všeho udělí,“ tvrdí Luboš Olejár.

Cikrt ale svého nadřízeného Julínka brání, že Tošenovský tuto výjimku sice poskytl, poplatky se ale platit budou. Jen nepůjdou z kapes zraněných, ale jejich léčbu zaplatí kraj.