I přes stále dokonalejší ochranné prvky, které se při výrobě bankovek používají, se každým rokem dostanou do oběhu jejich zdařilé padělky. Na jejich výrobě se v posledních letech podílejí už i mladiství. Jen v letošním roce zajistili na území Zlínského kraje policisté už třiadvacet falešných platidel. Nejčastěji se jednalo o stovky, dvoustovky nebo pětistovky.

Na Zlínsku se padělky nejvíce objevují v obchodech nebo restauračních zařízeních. Letos jich policisté zajistili jedenáct. „Vloni jsme měli hlášeno šestadvacet případů. Mnohdy lidé ani nevědí, že mají u sebe padělek. Některé z nich jsou totiž velmi zdařile provedené. Měli jsme i případ, kdy muž
dostal takovou bankovku při výplatě,“ konstatovala zlínská policejní mluvčí Lucie Javoříková. Ve většině případů se jedná zejména o bankovky do tisíce korun. „Jen výjimečně se objeví i falešná mince. Jejich padělání je totiž daleko složitější,“ dodala mluvčí.

Na Uherskohradišťsku se falešné bankovky objevují několikrát do roka. „Za uplynulý rok jsme zaznamenali šest podobných případů, letos prozatím dva. Před nedávnem odhalili padělanou dvoustovku zaměstnanci jednoho z uherskohradišťských bankovních ústavů,“ podotkla policejní mluvčí v Uherském Hradišti Jitka Zámečníková.

Pět falešných platidel letos zabavili vsetínští policisté, naposledy v dubnu. „Jednalo se o pětistovku, kterou do banky přinesla devětatřicetiletá květinářka z Valašského Meziříčí,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková. Dodala, že prozatím nejvíce padělků se objevilo na Rožnovsku. „Před třemi lety je tam
totiž vyráběl a distribuoval teprve sedmnáctiletý mladík z Rožnova,“ podotkla mluvčí.

Kroměřížští policisté zadrželi v letošním roce pět padělků. Distributoři jimi nejčastěji platí v novinových stáncích nebo v nočních barech a na diskotékách. „Obsluha pak většinou na padělky přijde až ráno při počítání tržby,“ uvedla mluvčí kroměřížské policie Květoslava Malenovská.

Všechny zachycené falzifikáty míří do rukou brněnských kriminalistů, kteří se snaží dopátrat jejich výrobce. Úspěšnost jejich odhalení je ale malá. „Pohybuje se to tak mezi deseti až dvaceti procenty,“ konstatoval mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. Za tento trestný čin je přitom poměrně vysoká trestní sazba, a to až deset let vězení. „Stále častěji se však setkáváme s tím, že se o padělání peněz pokoušejí mladiství, kteří to doma zkoušejí na počítači. A i zde je trestní sazba dost vysoká. Do vězení můžou jít až na pět let,“ podotkl Šváb.