„Hlavní město Praha se vydává cestou represe, pokut a lhůt, já se vydávám cestou opačnou, cestou inkluze a posílení práv lidí, kteří se v prostituci pohybují a kteří v ní pracují," řekl dnes novinářům Paggio.

Poslanecký návrh rozlišuje mezi prostitucí dobrovolnou a nucenou a chce respektovat svobodnou volbu jednotlivců zvolit si prostituci jako zdroj obživy. „Zákon nepřímo stanoví, že dohoda o sexuálním aktu za úplatu není proti dobrým mravům, takže platba za ni je vymahatelná u soudu," uvedl Paggio, jehož návrh zohledňujeme i zdravotní hledisko, když zavádí nový přestupek za užívání sexuálních služeb bez ochrany. Za jeho porušení by hrozila pokuta 20.000 korun. Prostitutky by ale podle něj nemusely chodit na pravidelné zdravotní prohlídky, jak navrhuje magistrátní předloha.

„Také chceme uvést českou realitu do souladu s našimi mezinárodními závazky," uvedl poslanec. Kvůli přijetí nového zákona by muselo Česko vypovědět některé mezinárodní smlouvy, například úmluvu o potlačování obchodu s lidmi. Na tom ztroskotal sociálnědemokra­tický návrh o legalizaci prostituce v roce 2005.

Daně jako při nezávislém povolání

Podle návrhu, který je podle Paggia minimalistický a vejde se na jeden list papíru, by prostitutky své příjmy danily stejně jako jiní podnikatelé, kteří vykonávají nezávislé povolání, například novináři nebo umělci. „Speciální daňový režim není třeba vytvářet," uvedl Paggio.

Prostitutky by mohly poskytovat své služby jen tam, kde to starostové měst a obcí povolí. „Debaty o regulacích ze strany obcí ještě povedu, velmi stojíme o podporu starostů," uvedl Paggio, který o svém návrhu debatoval například s poslankyní za ODS Janou Černochovou, která je také starostkou Prahy 2.

Nedávno představil svůj návrh zákona o regulaci prostituce magistrát. Prostitutky by podle něj musely žádat o povolení a platily by daně i zdravotní a sociální pojištění. Zastupitelé by o něm měli jednat v květnu, teprve pak by se dostal k poslancům.

Zástupcům neziskových organizací se více zamlouvá Paggiův návrh. „Vnímáme ho jako ochranu žen, destigmatizaci žen a uzákonění tohoto povolání jako morálního," uvedla Lucie Šídová z organizace Rozkoš bez rizika, která se zaměřuje na zdravotní prevenci lidí poskytujících sexuální služby.