Skupina mladých lidí okolo faráře Františka Ambrože Stříteského, který spravoval litomyšlskou piaristickou kolej, byla nespokojená s nástupem komunismu. StB ji nejspíše udala učitelka ruštiny. „Oni pak na Stříteského nalíčili past,“ vypráví Podlešák. V Litomyšli se tím rozjel monster proces. K obvinění přispěla i řada menších aktivit.

„Starší spolužáci se jednou ve třídě prali a srazili obraz Stalina. Ten se rozbil a oni nevěděli, co s tím. Nenapadlo je nic lepšího, než ho zmačkat a hodit do záchodu,“ vzpomíná Podlešák.

„Záchod se ale ucpal. Školník, který jej přišel opravit, zmačkaný obraz vylovil. Jelikož odpoledne nikdo jiný ve škole nebyl, tak se hříšníky podařilo vypátrat,“ dodává. StB z toho následně udělala další protistátní akt.

Shodou nešťastných okolností byly u nich některých členů takzvané „protistátní skupiny“ nalezeny také zbraně. Prokuratura proto žádala nejpřísnější tresty. „Pod rampou u autoservisu byla skládka šrotu, kde se povalovaly i odhozené zbraně po Němcích. Mezi revolvery a flintami jsme kradli hlavně nábojnice, ze kterých jsme vysypávali střelných prach a pak ho odpalovali,“ vzpomíná na klukovskou zábavu Podlešák.

„Proces byl prý připravený tak, že jim dají provaz,“ přibližuje případ Podlešák. Stříteský dostal 25 let, odseděl si nakonec 10 let. Po propuštění ale už nemohl působit jako kněz, tak pracoval jako zahradník.

Nezletilí spolužáci František Snopek a Jan Pech, kteří hodili Stalina do záchodu, dostali rok a sedm let vězení. Další ze spolužáků Václav Portman si odseděl půl roku.

Logo Praha

Projekt vznikl ve spolupráci s Magistrátem hl. města Prahy.