Sněmovna jednala od úterního dopoledne, až ve středu ráno však schválila program schůze. Ke schvalování návrhu se pak poslanci dostali ve středu ve 22:00, přičemž kvůli opomenutí Věry Kovářové (STAN), jež předsedala schůzi, museli hlasovat hned dvakrát. 

Pro novelu se na druhý pokus vyslovilo 70 ze 122 přítomných poslanců. Poslanci opozičních ANO a SPD hlasovali proti. Předlohu tak nyní dostanou k posouzení senátoři. 

Ilustrační snímek
Bez covidových certifikátů. Nově budou moci na akce a do restaurací i neočkovaní

Novela pandemického zákona je podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nutná kvůli tomu, že platnost dosavadního zákona končí 28. února a poté by chyběla zákonná opora pro přijímání protiepidemických opatření.  "Pandemický zákon je příprava na to nejhorší, nic víc, nic míň,“ prohlásil odpoledne na plénu.

Novela pandemického zákona počítá s tím, že vydávaná opatření proti covidu budou moci zahrnout omezení širšího okruhu činností, než tomu bylo dosud. Úřady také budou moci nařídit testování na covid-19 i podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům.