„Stav legislativní nouze nebyl podle názoru ÚS zneužit k tomu, aby byla potlačena práva parlamentní menšiny,“ řekl soudce zpravodaj Jaromír Jirsa. Šlo podle něj o řádný legislativní proces, přestože rychlý, možná až překotný. Poukázal na to, že v Česku byly v době projednávání novely statisíce nakažených koronavirem.

Dolní komora schvalovala novelu zákona kvůli senátnímu vetu dvakrát. V obou případech pro novelu hlasovali poslanci koaličních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Poslanci SPD a ANO ji nepodpořili. Předlohu 21. února podepsal prezident Miloš Zeman. Schvalování ve Sněmovně provázely obstrukce a pochybnosti o proceduře přijetí.

Češi během koronavirové pandemie. Ilustrační snímek
PŘEHLEDNĚ: Co přináší pandemický zákon. Karanténa přes SMS i omezení řemeslníků

Opozice v návrhu na zrušení novely kritizovala například skutečnost, že norma se projednávala ve stavu legislativní nouze, údajně pro to nebyl důvod. Návrh poukazoval také na přerušení projevu předsedy SPD Tomia Okamury. Jirsa poukázal na to, že Okamura mluvil více než pět hodin, měl tedy dostatečný prostor k tomu, aby mohl vznést své věcné argumenty.

„Smyslem legislativního procesu nejsou obstrukce, ale rozhodování o předlohách a návrzích zákonů. ÚS se neztotožňuje s tím, že by práva opozice byla protiústavním způsobem porušena,“ uvedl Jirsa.

Z konkrétních obsahových bodů zpochybňovali opoziční poslanci například novou možnost nařídit karanténu na dálku, třeba po telefonu nebo krátkou textovou zprávou. „Bylo by absurdní, aby stát nemohl ve vztahu ke svým občanům, desítkám tisíc občanů, využívat běžné prostředky komunikace, které téměř každý občan ke komerčním účelům využívá dnes a denně. ÚS, ačkoliv to není jeho práce, nenapadl jiný způsob, jak dotčené osoby informovat rychle a efektivně,“ řekl Jirsa.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na schůzi Sněmovny k vládní novele pandemického zákona
Poslanci schválili novelu pandemického zákona. K hlasování došlo po 35 hodinách

Nově lze také regulovat prakticky jakoukoliv podnikatelskou činnost, nejen obchodní a výrobní provozovny s větším pohybem lidí. "Zákon na pouhé zákonné úrovni obsahuje razantní možnosti zásahu do základních práv lidí, fakticky se blížící nouzovému stavu. Nemá ale ústavní oporu," stálo v opozičním návrhu.

Okamura: Proitústavní zákon 

Podle Okamury je špatné, když někdo bere jiným svobodu prostřednictvím SMS. „Argumentace, že restrikce odůvodňují statisíce infikovaných, je absurdní a falešná. Člověk pozitivní jakýmkoli virem není vždy nemocný a je to fakticky normální stav a samozřejmě studie z celého světa ukázaly, že restrikce víc škodí, než pomáhají,“ uvedl šéf SPD.

Pandemický zákon je podle něj protiústavní, protože na mimořádné situace a krize existuje krizový zákon a nouzový stav. „Pokud tu není krize a skutečná nouze, která odůvodní nouzový stav, pak neobstojí žádné omezování práv lidí podle pandemického zákona. Každé omezení práv musí být zdůvodněno skutečně vážným nebezpečím a je strašné, jak lehce svoboda z naší země mizí,“ dodal Okamura.

Prezident Miloš Zeman 15. prosince 2021 na zámku v Lánech
Pandemický zákon: Prezident Zeman podepsal spornou novelu

Za opoziční poslance v řízení před ÚS jednal někdejší předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), jenž se veřejného vyhlášení nálezu nezúčastnil, stejně jako jejich advokát Zdeněk Koudelka.