Nákaza novým koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19, se vyskytla už v nejméně sedmi domovech důchodců. Žádný z respirátorů slibovaných v pátek ministerstvem zdravotnictví zatím nedostal například ostravský Domov pro seniory Iris.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

"Zatím nás nikdo nekontaktoval," řekl dnes ČTK ředitel domova Michal Mariánek. Zařízení podle něj už dříve dostalo přes kraj nějakou zásobu respirátorů, kterou se snaží držet. "Běžnou péči pracovnice provádí v rouškách," uvedl Mariánek. Podle něj jich každá má zhruba čtyři až pět, aby si je mohly střídat a byla snadnější jejich údržba. Dezinfekci domovu zařídilo město, které je zřizovatelem zařízení.

Informace o tom, že by měly dnes dostat respirátory, jak v pátek uvedl Vojtěch, zatím nemají ani pražské domovy pro seniory Kobylisy, Háje nebo Dům u Agáty v Praze 5. Ochranné pomůcky od státu jim stále chybí, nikdo z vlády je kvůli tomu nekontaktoval. Zástupkyně uvedených zařízení pro seniory ČTK řekly, že ochranné pomůcky si domovy zajišťují převážně samy.

Dopoledne neměly žádné respirátory slíbené státem ani domovy pro seniory v Dobré Vodě u Českých Budějovic, v Chýnově na Táborsku a Chvalkově na Českobudějovicku. Ještě dnes je ale dostanou, kraj je tam odpoledne začal distribuovat. Tyto domovy pro seniory se stihly zčásti předzásobit samy, nakoupily roušky i dezinfekce. Respirátorů měly dosud mizivé množství, řekla ČTK ředitelka Jana Zadražilová, která má tato tři krajem zřizovaná zařízení na starosti.

Vládou slíbené respirátory zatím nemá ani táborské G-centrum se 143 klienty. Vedení centra ani nikdo neinformoval, že by měly respirátory dorazit. "Z kraje jsem dostala pouze 60 respirátorů typu FFP2, což jsou spíš roušky," řekla dnes kolem 14:00 ČTK ředitelka G-centra Jaroslava Kotalíková.

V Olomouckém kraji jsou domovy pro seniory zásobeny podle zjištění ČTK různě, zatímco některým chybí, jiné jsou vybaveny dostatečně. Respirátory zatím nedorazily do Domova seniorů Prostějov, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj.

Roušky a dezinfekce 

"Respirátory jsme ještě nedostali. Dostali jsme z kraje přes hasiče roušky. Roušky a dezinfekci jsme dostali také od jiných dárců a sponzorů, ale respirátory ne," řekl dnes ČTK Michal Musil ze správy budov prostějovského domova. Naopak domov pro seniory v Tovačově na Přerovsku, který je také příspěvkovou organizací Olomouckého kraje, je respirátory dostatečně vybaven.

"Zásilku respirátorů jsem přebírala v pátek na hasičském záchranném sboru. Pro náš domov jsem převzala 1200 respirátorů a nějaké dezinfekce. Zda přijde ještě něco dnes, zatím nevím," řekla ČTK ředitelka domova Lenka Olivová. "Počet je pro nás zatím dostačující, nějakou zásilku jsme přebírali od kraje již v pondělí, něco se nám podařilo sehnat i přes naše dodavatele," doplnila ředitelka.

Zásilka ochranných prostředků dnes dorazila na Vysočinu, kde bude podle mluvčí kraje Jitky Svatošové rozdělena mezi zdravotní a sociální služby. Část z nich očekává například domov důchodců v Proseči u Pošné na Pelhřimovsku, který funguje i jako domov pro lidi s Huntingtonovou chorobou. Podle ředitele Jiřího Hormandla respirátory nejvyšší kategorie PPF3 domov ale nemá. "Máme nějaké dvojky a šité roušky," řekl ČTK. Podle jeho informací další ochranné prostředky bude kraj dělit o víkendu. Dezinfekci teď domov má, potřeboval by například ochranné obleky, masky, respirátory nebo brýle.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník