Po dotyku s kůží se do těla dostane elektrický výboj o síle 50 tisíc voltů – následuje stav naprosté nehybnosti, kdy člověk upadá na zem a nedokáže ovládat svalstvo.

Přesně tak vypadá použití elektrického paralyzéru, takzvaného Taseru, jehož následkem od roku 2000 na severoamerickém kontinentu zemřelo už přes 300 lidí. Naposledy zabíjel Taser v úterý, kdy po zásahu v kanadském Winnipegu přišel o život sedmnáctiletý mladík. Policie jej přistihla, jak vykrádá auto a následně proti němu použila paralyzér – mladý zloděj však elektrický výboj neunesl a po převozu do nemocnice zemřel.

Podobné tragédie ovšem do budoucna nelze vyloučit ani Česku. V rámci nového policejního zákona, který by měl začít platit od ledna, totiž česká policie začne zmiňované Tasery rovněž oficiálně používat. Nejméně dva roky je už testují některé složky policie a například v červnu pomohl paralyzér při dopadení hledaného osmatřicetiletého muže v Praze na Žižkově. Příslušníci se obávali, že je ozbrojen, a proto ho elektrickým výbojem znehybnili.

„Je to donucovací prostředek, který má nahrazovat ty případy, kdy je nyní používána zbraň. Budeme ho používat jen tehdy, kdy selhaly všechny předchozí donucovací prostředky,“ slibuje policejní prezident Oldřich Martinů. Zákon skutečně nařizuje, aby policie používala přístroj jen ve výjimečných případech, podle odpůrců „elektrického šoku“ to ale nestačí. Přístroje podle nich nejsou dostatečně prozkoumány a mohou být životu nebezpečné.

„Požádali jsme policejní prezídium, aby zastavilo používání Taserů v Česku do doby, než budou důkladně prověřeny. Naše výzva ovšem nebyla vyslyšena,“ řekla Deníku mluvčí organizace Amnesty International Eva Dobrovolná.

„Velmi se obáváme toho, aby paralyzéry nebyly používány neodborně. Ze zahraničí víme, že smrtelné případy byly způsobeny tím, že policista použil Taser příliš dlouho a pachatel následkem toho zemřel,“ varuje Dobrovolná. Jenže policie je i přes to rozhodnuta paralyzéry nakoupit.

„V okamžiku, kdy bylo použití Taseru zahrnuto do policejního zákona, byly prodiskutovány všechny pro a proti,“ myslí si Martinů. Podle něj bude výběrové řízení na nákup paralyzérů vypsáno už na podzim a policie by měla nakoupit až několik tisíc kusů tohoto donucovacího prostředku. Hodnota celého kontraktu by mohla dosáhnout několika milionů korun, protože tržní cena jednoho Taseru je zhruba 35 tisíc korun.