Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prodej hokeje má dohru. Zastupitelé dostali odměnu

Par­dubice - Před několika měsíci prodalo město Pardubice extraligový klub pardubickému podnikateli Romanu Šmidberskému. Opozice již tehdy kritizovala cenu více než padesáti procent akcií klubu, zdála se jí příliš nízká. Nyní má prodej klubu svou dohru.

21.11.2008 3
SDÍLEJ:

Roman ŠmidberskýFoto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Jak se nyní ukázalo, Roman Šmidberský zřejmě uhradil některým zastupitelům část jejich listopadového pobytu na Floridě. Na případ to vrhá nepříjemné podezření, že jde za odměnu za to, že pro prodej zvedli ruku.

Roman Šmidberský, který je známým podnikatelem v oboru dopravy, nabídl letos na jaře městu, že od něj odkoupí 50,11 procent akcií společnosti HC Moeller Pardubice. Za tento balík, kterým by se namísto města stal majoritním akcionářem, nabídl 25 milionů korun. O prodeji akcií a vzdání se rozhodujícího postavení radnice v klubu se vedla vášnivá debata. Kritikům vadilo, že se klub prodává po propadáku v extralize a tudíž v nevýhodné situaci. Poukazovalo se i na to, že by se měla vypsat veřejná soutěž na odkup akcií, aby se ukázala jejich skutečná cena na trhu. Tak se ale nestalo. Do hry vstoupil vzápětí i další pardubický podnikatel, kterým byl Jiří Topolský, jenž nabídl městu o deset milionů více. Zastupitelé v dubnu nakonec zvedli ruku pro nabídku Romana Šmidberského.

Výpravu do USA pořádal klub

Výpravu do Spojených států připravil hokejový klub v čele s Romanem Šmidberským, pozvánku obdrželi partneři klubu, podnikatelé i zastupitelé města. Na Floridu se vydal rovněž zastupitel Pardubic a starosta dukelského městského obvodu Jaroslav Kňava (ODS). Ten si však možný střet zájmu nepřipouští. „Někdo možná dostal nějaké pozvání. Já jsem samozřejmě o této cestě věděl, sám se na ni přihlásil a vzal jsem si to jako svoji relaxaci a rehabilitaci po úrazu na kole. Všechno jsem si zaplatil tak, jak to má být,“ uvedl Jaroslav Kňava, který za město působil mnoho let v orgánech hokejového klubu.

Zastupitel si je vědom, že poté, co se informace o cestě zastupitelů na Floridu dostaly na světlo, vyvolává to u veřejnosti různé spekulace. K šestidennímu pobytu za mořem se ale podle svých slov hlásí docela hrdě. „Vždy v tomto případě hovořím jenom o sobě, o nikom jiném nemluvím. Roman Šmidberský nabídl nějakou cestu a já jsem řekl ano, pojedu, ale já si všechno zaplatím. Protože takováto organizovaná cesta je samozřejmě lepší než individuální, obzvláště když neumím moc anglicky.“

Na programu cesty byla dvě hokejová utkání NHL, moře v Karibiku a návštěva delfinária. Uskutečnila se od 11. do 16. listopadu. „Mně osobně Šmidberský nehradil vůbec nic. Zaplatil jsem náklady, které byly spojeny s letenkou, hotelem, platil jsem si všechny výdaje, které tam byly. To, že jsem si s někým dal panáka, to nepočítám. Zaplatil jsem celkově 50 500 korun,“ upřesnil Kňava s tím, že nechtěl vyvolat nějaké pochybnosti o tom, že by mu někdo cestu hradil. „Samozřejmě rezolutně odmítám, že by to měla být odměna za hlasování,“ dodal starosta obvodu. Vedle Jaroslava Kňavy se cesty zúčastnili ze zastupitelů například Jiří Razskazov (ODS), Jiří Lejhanec (ODS) či Josef Kubát (Sdružení pro Pardubice).

Pozvánku dostalo pětadvacet zastupitelů

Poprask kolem nedávné cesty pardubických zastupitelů na Floridu, kterou zorganizoval hokejový klub HC Moeller Pardubice, je podle předsedy představenstva klubu zpolitizovaný. „Situace byla taková, Zbyněk Kusý (pozn. generální manažer klubu) má velmi dobré vztahy s hráči NHL. A my jsme v podstatě šedesát lístků, které jsme potřebovali, dostali za velmi příznivých nestandardních podmínek. Tam samozřejmě nemůžu po někom chtít něco, co jsem sám dostal nestandardně. Jestliže lístek, ten co jsme měli, stál 130 dolarů, a já ho měl za půlku, tak po něm nemůžu chtít peníze. Přestože bych mu je mohl vykázat. A potom jestli byla jedna společná večeře pro všech šedesát, kterou jsme zaplatili jako hokejový klub, tak jestli tohle mi někdo vyčítá, tak je blázen,“ kroutí hlavou Ondřej Heřman.

Hokejový klub na cestu za oceán pozval zhruba pětadvacet zastupitelů. „Pozvali jsme ty, co byli někdy v hokeji a měli s ním něco společného, pozvali jsme ty, kteří se chovají k hokeji slušně, přestože byli donuceni tenkrát hlasovat proti panu Šmidberskému. Oni vám to sami nepřiznají, ale v den hlasování, kdy pan Šmidberský získal hokejový klub, tak asi čtyři nebo pět zastupitelům, kteří hlasovali proti, mu poslali omluvnou esemesku, že to nebylo jejich přesvědčení. Takže kde je ta demokracie,“ ptá se Ondřej Heřman a dodává: „Někteří lidé, kteří dnes píší, že je to neetické, tak se jich zeptejte, kde byli v roce 2001. Tenkrát bylo dvacet pět zastupitelů s námi v Kanadě.“ Podle Heřmana existují desítky zájezdů, kterých se účastnili zastupitelé města, a to z obou stran politického spektra. „A jsem naprosto přesvědčen, že neplatili ani korunu. O tom se však nepíše, protože to není zpolitizované. Prostě hokej zase někdo zpolitizovává,“ říká rozhodně Ondřej Heřman.

Klub prý politikům zaplatil "jen" vstupenky na NHL a dopravu na zápasy

Cesty na Floridu se zúčastnil také náměstek primátora Alexandr Krejčíř. Cestu si podle svých slov hradil ze svého, pouze vstupenky a přepravu na utkání mu zaplatil hokejový klub, v jehož orgánech drží významné postavení. „Hokejový klub HC Moeller Pardubic má partnerský program, který běží celý rok a jsou v něm akce typu návštěvy Sazka arény, golfového turnaje či letního bratislavského turnaje. Jsou to akce pro sponzory, kteří pořád volají potom, že když už do hokeje dávají peníze, tak by samozřejmě také měli rádi nějakou aktivitu pro sebe. Aby s klubem trochu více žili a nejenom že budou chodit pouze na hokej a dávat tam prostředky,“ vysvětlil smysl programu Krejčíř. „Jednou z akcí byla návštěva dvou utkání NHL na Floridě. Jel jsem tam z titulu, že jsem v představenstvu první místopředseda HC Moeller Pardubice. Měl jsem s tím samozřejmě ze začátku podobný problém jako měli kolegové náměstci a pan primátor, na druhou stranu když už sedím na téhle židli, tak jsem to vnímal jakoby trochu svou povinnost. Neumím si představit, jak by se významní partneři, kteří dávají do hokeje významné částky, na to dívali, kdybych nejel, Dohodli jsme se, že by nebylo dobrým signálem, kdyby tam nikdo z vedení města nebyl. Na sebe jsem si vzal tento úkol a prostě jsem na Floridu jel. Stálo mne to zhruba padesát tisíc korun a nějaké drobné. Z toho se platila letenka a čtyřdenní pobyt v hotelu. Hrazen nám byl vstup na NHL a přeprava autobusy byla také asi v režii klubu,“ uvedl Alexandr Krejčíř a upřesňuje: „Celý partnerský program je hrazen z rozpočtu klubu, teď nemám na mysli jen výlet na Floridu. Pokud se to pořádá pro sponzory, tak jim to samozřejmě HC Moeller také hradí. Přestože to pro mne nebyla dovolená – chápal jsem to jako pracovní cestu, ale protože jsem cítil jakýsi určitý střet zájmu, tak jsem říkal, že tam pojedu, pokud mne přesvědčujete, abych tam jel jako první místopředseda, ale zaplatím si to. To byla moje podmínka a nepřipouštěl jsem jinou myšlenku, než že si to zaplatím.“ Podle Krejčíře si zřejmě mohl svou cestu nechat posvětit radou města jako pracovní, neměl by z toho ale dobrý pocit.“

Na dotaz, jak se k cestě postavili ostatní zastupitelé, Krejčíř odpověděl: „Doufám že u nich také fungoval pud sebezáchovy.“ V desetičlenné výpravě zastupitelů byli převážně členové stávajících a minulých orgánů hokejového klubu. U těch druhých považoval Alexandr Krejčíř jejich účast na cestě do USA jako určité poděkování za jejich práci. Zápasy NHL zhlédlo i několik členů Městského rozvojového fondu Pardubice, do jehož majetku je vložena pardubická víceúčelová hala, v níž HC Moeller Pardubice působí. „Měli možnost sledovat, jak funguje zázemí ve floridské aréně, jak se profesionálové starají o led, co během utkání dělají pro diváky, jaké je zde ozvučení a atd. Tam si myslím, že to mělo v tomto případě charakter pracovní cesty,“ dodal náměstek Krejčíř, který zámořskou výpravu pardubických zastupitelů nepovažuje za střet zájmu. Za předpokladu, že si ji hradili sami. „Pokud se k tomu postavili jako já, tak je to v pořádku.“

Jindřich Tauber , předseda zastupitelského klubu ČSSD, je k cestě jeho kolegů na Floridu kritický. „Myslím si, že cesta správná nebyla. Sice si velkou část platili, ale hokejový klub přeci jenom něco uhradil. Já osobně bych nejel, protože z toho vyplývají různé konsekvence, kdo koho si zavázal při různých hlasováních a tak podobě. Primátor to odmítl rovnou a myslím si, že dobře udělal. Zavání to opravdu klientelismem. Ondřej Heřman uvedl, že záležitost hokeje je zpolitizovaná a poukázal nato, že na obdobné cesty jezdili v minulosti i představitelé sociální demokracie. „Přiznám se, že jsme v zastupitelstvu šest let a nebyl jsem ani v Hradci Králové. Sám za sebe mohu říci, že mne rozhodně nikdy nikdo nikam nezval, ani v Čechách, natož do ciziny. Rozhodně si myslím, že nikdo z kolegů nějak nejezdí. Nevím, jestli kolegyně Slavěna Broulíková nebyla někde podívat na spalovně, jak se o ní jednalo. Docela mne překvapilo, co řekl pan Heřman.“ Podle Taubera by měli být zastupitelé u podobných nabídek opatrnější, i když zřejmě zákon neporušili. „Ale je minimálně zvláštní, že je to půl roku potom, co se prodá hokejový klub. A hlavně že jsou osloveni jenom zastupitelé, kteří hlasovali pro. Co si potom o tom máte myslet?“ ptá se Jindřich Tauber. „Měli by se nad sebou zamyslet.“

Článek o prodeji klubu naleznete ZDE

Autor: Petr Doubrava

21.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Merkelová začala jednat o budoucí německé vládě. Její pozice je oslabená

Německá kancléřka Angela Merkelová podnikla ve středu první zkusmé kroky k vytvoření nové spolkové vlády. Potenciálně obtížná jednání by měla vést ke vzniku národní koalice konzervativců (CDU/CSU), svobodných demokratů podporujících podnikání (FDP) a Zelených. Kancléřka má ale oslabenou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení