Podle Parkanové by po vládních rozpočtových škrtech mohl rozpočet vojska klesnout i pod letošní hranici, která je 1,55 procenta hrubého domácího produktu, což je asi 54 miliard korun. K této výši rozpočtu se přitom kabinet Mirka Topolánka (ODS) zavázal v programovém prohlášení. NATO svým členským státům doporučuje, aby na obranu dávaly dvě procenta HDP.

Parkanová také jmenovala do funkce nového náměstka, kterým je současný ředitel kabinetu ministryně Radek Šmerda. Do vedení ministerstva by také v nejbližší době měl přijít dosavadní velvyslanec v Argentině František Padělek. Z vedení resortu naopak odchází dosavadní náměstkyně pro personalistiku Jaroslava Přibylová.

Podle Parkanové by škrty v rozpočtu mohly také ovlivnit reformu armády. "Pak už to nebude řešitelné v rámci hledání vnitřních úspor. Nutně bude muset dojít k omezení některých aktivit samotné armády, včetně nákupu nové techniky nebo výstavby infrastruktury," řekla novinářům. Parkanová dodala, že přesná částka, o kolik bude armáda muset rozpočet snižovat, zatím není jasná. Nevyloučila však, že se rozpočet nakonec podaří udržet na současné výši.

Ministryně zdůraznila, že k jejím prioritám stále patří boj proti korupci v resortu a větší průhlednost veřejných soutěží. "Byla bych ráda, kdybychom se dohodli s představiteli (nevládní organizace) Transparency International (TI) a spolupracovali s nimi v této oblasti," dodala.

TI by podle Parkanové mohla pomoci zejména v oblasti získávání zakázek. Dodala, že v budoucnu by ministerstvo mělo vypisovat více otevřených výběrových řízení, než tomu bylo dosud. Ministryně se domnívá, že armáda musí především zlepšovat vybavení vojáků v zahraničních misích. Plánuje proto ve dvou kolech nákup čtyř lehkých obrněných vozidel. "Nahradí v daných poměrech nevhodné vybavení, které v Afghánistánu a v Iráku používáme," uvedla.

Vojáci proto chtějí v nejbližší době přímo oslovit některé dodavatele, kteří by armádě během tří až čtyř měsíců dodali několik vozidel pro okamžitou potřebu. V druhé fázi nákupu lehkých obrněných vozidel chtějí vojáci uspořádat tradiční výběrové řízení. "Potom by následovalo klasické otevřené výběrové řízení," dodala.

Parkanová také uvedla, že chce zlepšit péči o válečné veterány. Domnívá se, že by měla být především koordinována v místech, kde tito staří lidé žijí.