Vlček předem ujišťoval, že žádné setkání s Hamasem nebude. V tiskové zprávě dnes sdělil, že se část delegace bez jeho vědomí oddělila a sešla s palestinskými poslanci. Vlček to chce řešit po návratu z cesty.

V delegaci jsou zástupci parlamentů 11 států unie. Cílem cesty se zastávkami v Egyptě, v Izraeli, na palestinských územích a v Jordánsku, je podle Vlčka zmonitorovat situaci, která v konfliktní oblasti panuje.

Před odjezdem Vlček ubezpečil, že se při cestě na Blízký východ nesetká s nikým z radikálního hnutí Hamas. Delegace přijela v úterý do pásma Gazy z Egypta. V době, kdy její hlavní část navštívila Islámskou univerzitu, se část členů a také technického doprovodu oddělila. „Distancuji se od chování některých členů delegace. Ani po návratu mne o svém programu neinformovali. Pokud jde o členy českého technického doprovodu, budu celou záležitost řešit po návratu do republiky,“ sdělil v tiskové zprávě.

V delegaci je také Italka a místopředsedkyně Evropského parlamentu Luisa Morgantiniová. Ta setkání s členy Hamasu přiznala. „Jsme poslanci, a tak jsme navštívili členy palestinského parlamentu. Byli mezi nimi i zástupci Hamasu,“ řekla České televizi.

Vlček televizi Nova sdělil, že kromě ní se setkání zúčastnili zástupci Bulharska, Řecka a Turecka.

Vlček delegaci vede jako zástupce předsednické země EU. Očekává se, že akci Morgantiniové odsoudí Izrael, kam se delegace dnes přesunula.

Palestinská agentura Maan dnes napsala, že delegace odjezd z pásma Gazy bez vysvětlení uspíšila. Pobyla na tomto území necelý den, zatímco původně prý měl zůstat několik dní a měla se setkat s lidmi postiženými při izraelské ofenzivě z přelomu roku. Podle agentury se delegace podívala k ruinám parlamentní budovy v Gaze zničené právě při zimních bojích. Agentura Maan píše o Morgantiniové jako o šéfce evropské delegace. Italka jí řekla, že poslanci přijeli obyvatelům pásma „vyjádřit solidaritu“ a přesvědčit se o tom, do jaké míry bylo území při ofenzivě zničeno.