Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paroubek: Nedali mi Senát, protože se nechtěli vzdát bavoráků

Praha /ROZHOVOR/ - Před šesti měsíci byl Jiří Paroubek jedním z nejvytíženějších politiků. Teď má času víc než dost. Věnuje se svému internetovému portálu Vaše věc.cz., na němž se hojně vyjadřuje k dění v ČSSD.

11.12.2010 16
SDÍLEJ:

Jiří Paroubek.Foto: archiv VLP

Mezi kandidáty na šéfa strany svého favorita nemá, Podle něj je Sobotka za tři a Hašek za čtyři, takže nic moc. Nevylučuje proto, že se jednou vrátí. Vždyť totéž se přihodilo i de Gaullovi.

Účastnil jste se středeční stávky?
Na demonstraci jsem samozřejmě byl.

Nebyl. Podle prezidenta Klause se toho směšného protestu, jak stávku nazval, nikdo nezúčastnil.
Pan prezident to zase trošku přehnal. Vzpomínám v té souvislosti na tradici prezidentského úřadu a slova T. G. Masaryka „S chudými vždycky, s dělníky pravidelně“. Jinak řečeno, pan prezident Klaus by měl mít pochopení pro lidi, jejichž plat klesá, nebo kteří budou propuštěni. A to se týká veřejných zaměstnanců pro příští rok. Pokud ho nemá, je to nestoudnost.

Jenže Klaus, premiér Nečas, jeho ministři i ekonomové z vládního NERVu tvrdí, že státní zaměstnanci si v minulém období žili nad poměry a pokud kdy měli důvod stávkovat, tak za časů vlád sociální demokracie, kdy se stát zadlužoval a rozhazoval všemi hrstmi.
Pan prezident se tváří, jako by za jeho transformační dluhy, které dosáhly 600 miliard korun, měl odpovědnost někdo jiný. V době, kdy byl Klaus premiérem, se nastartoval proces velké privatizace. Během ní se kradlo tak, jako v téhle zemi naposledy po Bílé hoře. Pan prezident by tedy měl být skromný a v téhle záležitosti cudně mlčet. A pokud jde o vlády s pravicovými ministry financí, tak ti dokázali za poslední čtyři roky nasekat 590 miliard korun dluhů. Když jsem byl v roce 2005 premiérem, byl při šestiprocentním růstu ekonomiky schodek 55 miliard, ale zároveň jsme vytvořili 46 miliard korun rezerv a zaplatili 30 miliard za ztrátu Konsolidační agentury, která sahala do dob Klausova vládnutí. Pravicovým politikům bych tedy co se dluhů týká doporučil, aby drželi pusu.

Přesto nelze připomenout, že zaměstnanci soukromých firem se museli v poslední době hodně uskromnit. Proč by se obecné šetření nemělo dotknout i úředníků?
Nejde přece jen o úředníky, ale o hasiče, vědce, lékaře. Když vláda nevyřeší problém s platy doktorů, odejde jich několik tisíc ze země. To skutečně srovná trh?

Ano. Ministr zdravotnictví Heger i šéfové velkých nemocnic tvrdí, že je nutné malé špitály zavírat a za špičkovými operacemi se bude jezdit do krajských měst.
Tak oni si mohou tvrdit, co chtějí. Za rok, dva nebo čtyři nikdo z nich ve funkcích nebude. České zdravotnictví může dopadnout jako na Slovensku za ministrování pana Zajace (nyní poradce ministra financí Kaouska za TOP 09), kdy si pacienti do nemocnic nosili toaletní papír a v nemocnicích je ošetřovali rodinní příslušníci. Jestli se to panu Hegerovi líbí, tak nemocným asi ne.

Myslíte, že se v následujících letech, kdy vláda spustí reformy, dočkáme větších protestů?
Určitě se zintenzívní Tentokrát pan prezident přilil olej do ohně. Odboráři udělali stávku po česku, aby se to dotklo co nejméně jejich spoluobčanů. Takhle se ale v západní Evropě stávky nedělají. Tam když chtějí pracující prosadit své oprávněné zájmy, tak se to musí společnosti opravdu dotknout. Příště se asi i naši odboráři poučí a už tak ohleduplní nebudou.

Jenže ve středu už nebylo co prosazovat, zákon byl schválený, premiér Nečas jasně řekl, že neustoupí ani o píď. Nebyl to tedy zbytečný protest?
Žádný protest není zbytečný. Vládu mohou napadnout ještě další zvrhlosti, takže je nutné, aby zaměstnanci o sobě dávali vědět.

V době, kdy se lidem sahá na mzdy, dali o sobě vědět i poslanci a senátoři. Zákon o snížení jejich platů totiž asi nestihne Senát schválit, takže v lednu jim, tedy i vám, skokově narostou. Až o patnáct tisíc.
To je jenom ukázka přístupu vlády. Ta přišla s úsporným balíčkem, který prosadila v režimu legislativní nouze, ale tento návrh tam nedala. Chci jen připomenout, že před rokem jsem hlasoval pro dvacetiprocentní snížení našich platů, ale nepodpořilo mne dost kolegů.

Dokonce ani vašich z ČSSD.
Ani těch. Lidé prostě často dávají přednost vlastnímu zájmu. Bohužel to tak dopadlo. Já na to reaguji tím, že významnou část svého platu rozdám na veřejně prospěšné účely. Letos to bude kolem 200 tisíc korun.

Po Klausovi může dělat prezidenta kdokoliv

A jak se vám, pane expředsedo, daří? Nechybí vám ostré pracovní tempo?
Mám jiný životní styl. Věnuji se poslanecké práci, internetovému portálu Vaše věc, píšu knihy.

Názorový server Vaše věc.cz přináší pikantní detaily z kuchyně ČSSD. Přinesl i informaci, že Michal Hašek mezi možné prezidentské kandidáty zařadil Romana Onderku, Zdeňka Škromacha či Lubomíra Zaorálka. Co tomu říkáte?
Beru to jako předsjezdový výron Michala Haška. Nijak to nepřeceňuji.

Dokázal byste si někoho z té trojice představit jako nástupce Václava Klause?
Pokud může být prezidentem Václav Klaus, tak jeho nástupcem může být kdokoli z nich.

Dlouhodobým kanididátem ČSSD byla ale Jan Švejnar. I vaším. To už neplatí?
ČSSD musí mít širší rejstřík jmen. Už proto, že si nedovedu představit, že Jan Švejnar bude kandidátem ČSSD a zároveň TOP 09, k jejíž koncepci se vlastně přihlásil, když se stal členem vládní ekonomické rady NERV. Sociální demokracie by měla hledat i jinde.

Jestli třeba už nehledá. Michal Hašek ve svém desateru uvedl, že chce narovnat vztahy s bývalými předsedy ČSSD včetně Miloše Zemana. Tedy téhož muže, s nímž se loni v říjnu potkal na řeckém ostrově Rhodos. Co když už tam vymysleli celou předvolební strategii, na jejímž konci jste vy bez funkce, Hašek v čele strany a Zeman na Hradě?
Já nejsem přívržencem konspiračních teorií. O Haškově setkání se Zemanem na Rhodosu mě tehdy informoval sám Michal. Navíc bych rád viděl tým, v němž by se setkal Miloš Zeman s Jaroslavem Tvrdíkem, který teď pracuje pro Haška. Povím vám jednu historku. Když jsme se před volbami v roce 2006 sešli já, Tvrdík, Zeman a Šlouf, rozvinula se příjemná debata. Zeman se tehdy Tvrdíka zeptal: „Jardo, teď mi řekni, volil jsi mě při prezidentské volbě, nebo ne?“ A Tvrdík mu odpověděl: „Miloši, já jsem voják, vedení mi přikázalo, nevol ho, tak jsem tě nevolil.“ Miloš se zamyslel a řekl: „Tak Jardo, od zítřka každý den ráno půjdeš do koupelny, stoupneš si před zrcadlo a odplivneš si před sebou.“ Bude tedy zábavné, když bude mít Michal tyhle dva lidi v týmu.

A proč jste si takového charakterního člověka, jako je Tvrdík, vzal k sobě a udělal z něj svou pravou ruku? Nebo jste naopak chtěl využít jeho stoprocentní loajality k vůdci, jímž jste pro tehdejší chvíli byl vy?
Já jsem nikdy o Jaroslavu Tvrdíkovi neměl přehnané iluze. Tehdy byl ale zvoleným volebním manažerem a já chtěl zapojit každého. I Miloše Zemana. Kdyby mi tehdy byl řekl, že se chce stát prezidentem, tak jsme na tom mohli začít pracovat, ale on mi to nesdělil a já se nedovtípil. Stejně jako se nedovtípil přede mnou Vladimír Špidla. A tak Miloš nakonec udělal pakt s Topolánkem a Dalíkem, založil stranu a kdyby se dostal do sněmovny, na základě dohody s nimi by o prezidentský úřad usiloval a možná ho i získal.

Abych se také nezařadila mezi ty nedůvtipné, ptám se rovnou: co vy, pokusíte se o comeback do čela ČSSD?
V této chvíli o svých ambicích neuvažuji, čímž neříkám, že k tomu někdy v budoucnu nedojde.

Co by muselo nastat, abyste uvažovat začal?
Je to neskromné srovnání, ale pokud sáhnu do historie, tak Charles de Gaulle odešel z postu premiéra v roce 1946 a za dvanáct let se vrátil jako prezident. V politice přece nikdo neví, co nastane za tři či pět let. Já se také musím zamýšlet nad svým osobním životem. Kromě toho, že rozvíjím nějakou publikační činnost, uvažuji i o nějakých podnikatelských aktivitách. Musím mít několik scénářů, které hlavně musejí směřovat k tomu, abych zajistil rodinu. Že mě politika baví, je prima, ale musím se zabývat i praktickými věcmi.

Sobotka a Hašek: žádná sláva

Na spolustraníky moc spoléhat nemůžete, že? Proč vám třeba nenabídli kandidaturu do Senátu?
Narazilo to na osobní ambice různých lidí. Samozřejmě mi mohli nabídnout účast ve vedení strany, například předsedu poslaneckého klubu. Začali jsme hovořit i o senátní kandidatuře. Pak jsem se ale dověděl, že na schůzi předsednictva ČSSD vyslovila místopředsedkyně Senátu Alenka Gajdůšková obavu, co by bylo potom, až bych byl zvolen. Když oni mají tak hezky rozdělené v Senátu ty bavoráky. Tak jsem to raději vzdal, než by se tu a tam nějaký hlupák vyjadřoval, že jsem to dělat neměl kvůli tomu či onomu.

Zapojíte se do předsjezdové debaty a budete podporovat jednoho z favoritů, jimiž jsou Sobotka a Hašek?
Nejsem o tom přesvědčen. Když jsem viděl jejich programové materiály, tak v jednom případě je to za tři a v druhém za čtyři. Kromě toho některé myšlenky, jako třeba to, že bychom měli přehodnotit roli sociálního státu, jsou na pováženou.

Ne přehodnotit. V Haškově desateru se o sociálním státě 20. století mluví jako o překonané minulosti.
Zárukou toho, že to není myšleno až tak vážně je, že desatero bez mrknutí oka podepsal Zdeněk Škromach, který je hlavním nositelem myšlenky štědrého sociálního státu v rámci ČSSD. Pokud by to ale Michal Hašek vážně myslel, tak upřímně nevím, proč by nás měli lidé volit. Pak by se tu otevřel prostor pro nějakou třetí stranu, která bude umět tyto věci lidem nabídnout. Rozhodně nebudou volit sociální demokraty, kteří blábolí o tom, že chtějí zvyšovat svůj koaliční potenciál, aby se zalíbili pravicovým stranám.

Těm se určitě nechce zalíbit vaše žena Petra. V právě vydané knize V botičkách od Diora si bere na paškál šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga, o němž se zmiňuje jako o starci, kterému není rozumět a jenž potřeboval otřít drobky z brady. Co jí nebo vám kníže udělal?
Petra se kriticky vyjadřuje i k jiným politikům. Je ale fakt, že nás oba tak trochu dráždí nesoudnost a jednostrannost českých médií. Dělají-li sexysymbol ze sedmdesátiletého muže, jde o ojedinělý kousek. To je dáno zaujatostí a nepluralitou médií u nás. Uvedu to na příkladu středeční demonstrace odborů. Jako přímý účastník vím, že na Palackého náměstí bylo zhruba čtyři tisíce lidí, to přinesly i některé servery. Večer ale v televizi už mluvili jen o pěti stovkách a jak půjde čas, dovíme se, že tam byl akorát pan Zavadil, Falbr a já.

Omyl. Václav Kaus říká, že nikdo.
Ano, pan prezident tvrdil, že se protestu neúčastnil nikdo. Jde prostě o pokus vymývání mozků a vytváření atmosféry, že jsme všichni spokojeni s tím, jak to koaliční vláda dělá skvěle. Petra se tedy pouští trochu provokativně do symbolu, který je mediálním mýtem číslem jedna, a tím je pan Schwarzenberg.

Autor: Kateřina Perknerová

11.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Zhruba 200 demonstrujících lidí se 16. prosince 2017 vydalo před pražský TOP hotel, kde se koná konference evropských protiimigračních stran pořádané hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD).
AKTUALIZOVÁNO
45 4

Okamura pozval Le Penovou a Wilderse do Prahy. Lidé skandují "Hanba"

Betlémské světlo dovezla z Vídně čtveřice skautů.
2 21

Skauti přivezli z Vídně Betlémské světlo. Předávali ho už na nádraží

AKTUALIZOVÁNO

Wilders a Le Penová v Praze: Proti migraci je třeba bojovat i zdí. Svrhněme EU!

Nizozemský odpůrce islámu a předseda Strany pro svobodu Geert Wilders vsadil v Praze na českou notu, nadšenému publiku na konferenci krajně pravicových stran připomínal českou historii a na podporu svých myšlenek neváhal použít i některé významné české osobnosti. 

Vracení dárků? Důležité je nenechat se prodejcem zastrašit, radí spotřebitelům

/ROZHOVOR/ Když radost pod stromečkem vystřídá zklamání z nevhodného dárku, vrací se lidé do obchodů. Chtějí zboží vyměnit, nebo reklamovat. Předčasné obavy z jednání s obchodníky podle Gerty Mazalové mít nemusí. „Reklamovat se dá všechno. Nejčastěji jsou to sice nefunkční či rozbité hračky, elektronika nebo oblečení, reklamovat lze ale i služby, třeba kadeřnické, nebo pohřeb. Spotřebitelé často mají nárok na vrácení peněz, usoudí ale, že jim to nestojí za námahu,“ říká předsedkyně Sdružení ochrany spotřebitelů, které sídlí v Brně.

Do Jeruzaléma přijede americký viceprezident Pence, Fatah chystá demonstrace

Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse svolává na příští týden demonstrace u příležitosti toho, že Jeruzalém navštíví americký viceprezident Mike Pence. Fatah bude protestovat proti změně americké politiky, jež se projevila Trumpovým uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Jak vybrat správnou matraci pro zdravý spánek

Potřebujete si pořídit novou matraci a nevyznáte se v tom, která je pro vás vhodná? Vybírejte skutečně pečlivě a nezapomeňte také na rošt, protože teprve vhodná matrace s dobrým roštem poskytuje páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům uvolnění, což je pro zdravý spánek nezbytné.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT