Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paroubek: Tyto volby rozhodnou o charakteru státu

Praha -S Jiřím Paroubkem o tom, že chce snížit cenu elektřiny třeba zrušením burzy, povolební koalici a proč si nenadělá do čepice.

24.5.2010 80
SDÍLEJ:

Jiří Paroubek.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Současný šéf ČSSD Jiří Paroubek je socialistou odnepaměti. V minulém režimu byl členem socialistické strany a ČSSD po grossovském debaklu vytáhl na výsluní. Nyní je přesvědčený, že s převahou vyhraje volby a partnery pro vládnutí si bude moci vybírat.

Kampaň je letos mimořádně vyostřená. Myslíte, že v těchto volbách jde o nějaký zásadnější střet idejí, než v těch předchozích?
Myslím, že jsou přelomové a že tak významné volby tady od roku 1990 nebyly. Voliči rozhodnou, jaký charakter státu tu bude, zda stát postavený na solidaritě zdravých s nemocnými, mladých se starými, úspěšných s méně úspěšnými, nebo společnost postavená na extrémním individualismu, sobectví. Proti sobě stojí koncepty sociální demokracie a české pravice.

Říkáte vy. Petr Nečas ale tvrdí, že skutečnou stranou práce je právě jeho ODS, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se zase dušuje, že předkládají mimořádně odpovědný sociální program.
Česká pravice možná mluví o ohleduplnosti, ale přichází-li s návrhem privatizace části důchodového spoření, tak to nejde dohromady. Pokud z 340 miliard korun, které ročně plynou na důchodový účet bude vyrváno 50 miliard a dáno do správy penzijního fondu na dvacet let, je přece zřejmé, že ty peníze budou chybět.

Co by to znamenalo?
Jsou vlastně jen tři možnosti. Snížení důchodů současným starobním důchodcům, zvýšení sociálního pojištění, nebo zvýšení schodku státního rozpočtu o 50 miliard. Ty by ale bylo nutné ušetřit jinde, pokud bychom nechtěli zvyšovat deficit a jít řeckou cestou.

A nevydáváte se na ní vy například lpěním na výplatě jednorázového třináctého důchodu ve výši 2400 korun? Proč na této částce tolik lpíte a podmiňujete jí dokonce povolební koalice?
Jednak Fischerova vláda nevalorizovala penze a například TOP 09 v této praxi hodlá pokračovat další tři roky. Letos ale přesto došlo k růstu životních nákladů v domácnostech důchodců, což je dáno především růstem cen léků. Nám jde o to, aby důchodci neživořili.

A 2400 korun snad jejich situaci dlouhodobě vyřeší?
To jistě ne, proto je potřeba, aby v dalších letech docházelo k pravidelné valorizaci, která aspoň zachytí inflační růst.

Valorizační podmínka pětiprocentní inflace ale letos splněna nebyla. Chcete jim v tom případě pomoci svým grandiózním plánem na stlačení cen elektřiny?
To není grandiózní plán, ale rozumný přístup. Je prostě nutné, aby regulační úřad plnil svůj úkol. A to nejen při hlídání cen elektřiny, plynu vodného a stočného, ale také bankovních a telekomunikačních poplatků. Musíme prostě hledat cestu k co nejnižšímu růstu cen. Topolánkova vláda se na to úplně vykašlala, takže ceny elektrické energie rostly o desítky procent, k čemuž se otevřela cesta uplatněním energetické burzy.

S tím přece ale nic nenaděláte.
Tak burza se dá samozřejmě zrušit. Je přece neuvěřitelné, že Češi musejí platit o třicet procent vyšší cenu energií než Francouzi nebo Britové.

Místopředseda TOP 09 a bývalý prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek tvrdí, že to jsou hausnumera, která směšují ceny pro domácnosti a firmy v různých pásmech.
Musím říct, že pan Drábek je hlupák. To přece nejsou čísla vycucaná z Lidového domu. Ověřovala je světová auditorská firma Deloitte, takže před nimi nelze zavírat oči. Je to fakt, s nímž se musí popasovat každá vláda, pokud nechce statisíce občanů tlačit ke dnu. A jde i drobné a střední podnikatele, protože cena silové elektřiny za tři roky stoupla o 120 procent.

MY STÁT NEZADLUŽÍME

Zadlužení státu se stalo důležitým předvolebním tématem. Vy ale chcete rušit zdravotní poplatky, přidávat důchodcům, prodloužit délku podpory v nezaměstnanosti. Je při těchto opatřeních možné reálně něco ušetřit?
Třináctý důchod představuje jednorázový výdaj ve výši šest až sedm miliard korun. Stát ale ročně vydává 1200 miliard korun. Jde tedy o půlprocentní částku z tohoto objemu. Na druhou stranu pravice zakrývá, že chce vydat na církevní restituce pět miliard ročně, na sanaci ekologických škod 110 miliard, ačkoli reálná částka je zhruba poloviční. A opt out v důchodové reformě navýší schodek o padesát miliard ročně. Tak ať tito pánové nikoho nevyučují z Řecka, kde mimochodem sedm let vládla konzervativní vláda. Tak jako řečtí socialisté zachraňují, co tam napáchali její pravicoví předchůdci, budeme i my muset napravovat důsledky hrozného hospodaření Topolánkovy vlády. Vždyť nasekat za dva roky 280 miliard dluhů, to vyžaduje velký talent.

Kromě zvýšení daní chcete hlavně šetřit při veřejných zakázkách či úsporách ministerstev. Ale tohle se v Česku nikdy nedařilo.
My uděláme audity všech ministerských smluv nad milion korun. Například se podíváme na úklidové firmy a na to, zda by nebylo efektivnější mít vlastní uklízečky. Chceme zřídit úřad, který by centralizoval vypisování státních zakázek. Určitě zavedeme elektronické aukce. Ty už například fungují v Pardubickém kraji, kde se tím šetří desítky milionů korun. Všechno je proveditelné, pokud lidé chtějí. Společnost Krajská zdravotní, která v Ústeckém kraji sdružuje pět nemocnic, měla za rok 2008 ztrátu 180 milionů zisku měla loni zisk přes sto milionů. Přestalo se prostě krást. Předražené zakázky ze západní Evropy začaly vyřizovat zdejší firmy, včetně chráněných dílen.

V obou jmenovaných krajích vládnou hejtmani za ČSSD. Proč si myslíte, že vaši stranu Kalousek nazývá zdivočelou, agresivní a neokomunistickou sociální demokracií?
Nemám potřebu reagovat na všechny hlouposti. ČSSD je váženou stranou Socialistické internacionály a součástí frakce evropských socialistů, díky čemuž je Libor Rouček místopředsedou Evropského parlamentu. My máme strategickou spolupráci s německými, rakouskými a slovenskými sociálními demokraty. Samozřejmě i tak je možná říkat, že jsme neokomunisté. Ale já panu Kalouskovi také nepřipomínám, že byl členem lidové strany za starého režimu. Nevím, co z toho pro sebe vyvozuje. Takovéto kádrování od člověka, který má tunu másla na hlavě je skutečně zábavné.

DO ČEPICE SI NENADĚLÁM

Nepadají tyhle výroky i kvůli nebývale vyostřené kampani, v níž jde o souboj negativních hesel? Někdy se zdá, že ČSSD už neřídíte vy,ale vaši manažeři a imagemakeři Petr Dimun a Jaroslav Tvrdík.
Ujišťuji vás, že všechna strategická rozhodnutí dělám já. Tisk si musí vybrat, jestli ze mne bude dělat loutku v rukou marketingových poradců, nebo autoritáře a diktátora. Obojí nejde dohromady, tak si vyberte, co je pravda.

A co je tedy pravda?
Pokud jde o negativní kampaň, tak vám řeknu příklad. Po diskusi na jedné vysoké škole za mnou přišly dvě mladé konzervativky s tím, že všude vidí jen billboardy ČSSD. A proč prý ty peníze raději nedáváme na něco jiného. Odpověděl jsem jim, že to je naše věc, kam peníze dáváme a že by si popravdě asi přály, abychom na dva měsíce zalezli pod koberec a vylezli až po prohraných volbách. A ony přiznaly, že to by se jim líbilo. Pokud se naši političtí soupeři snaží veřejnost oklamat krásnými řečmi, ačkoli jejich programy obsahují protilidová a antisociální opatření, musíme to lidem sdělit. Nikdo nemůže očekávat, že když se bude do sociální demokracie kopat, její předseda si nechá nadělat do čepice a ještě si ji dá na hlavu. Takhle Jiří Paroubek nikdy nebude postupovat.

Ale otázka, zda stovky milionů korun investovaných na kampaň nejsou v době krize nemístné, je podle mne zcela patřičná.
Ale ano, já jsem mnohokrát hovořil o potřebě limitovat výdaje na kampaň a doufám, že nebudu po těchto volbách oslyšen, jako dosud jsem byl. Jinak ale třeba v Ústeckém kraji vedu kampaň, kde je 90 procent sdělení pozitivních. Volební výsledek ukáže, co bylo účinnější. Já věřím, že sociální demokracie získá mezi 35 až 40 procenty hlasů.

Nemyslíte, že vám ta útočná kampaň ubere potřebná procenta, takže třeba zvítězíte, ale nebudete schopni sestavit většinovou vládu?
Ale to je přece cíl české pravice, aby nás do takové pozice dostal. Záleží na lidech, jak se v té negativní kampani, která je proti ČSSD a mně osobně vedena řadu měsíců, zorientují. Já je nepodceňuji a věřím, že se zorientují dobře.

Přesto opakuji, co si počnete s vítězstvím, které nepovede k sestavení většinové vlády, tedy pokud se naplní průzkumy a do sněmovny se nedostanou lidovci a zelení?
Nemá cenu takhle spekulovat. Myslím, že i snahou některých agentur je realitu spíše zatemňovat. Já jsem naprosto klidný a jsem přesvědčený, že sociální demokracie zvítězí s velkou podporou voličů. Prioritně budeme usilovat o koalici se středovými subjekty, což říkáme dlouhodobě.

S KOMUNISTY DO VLÁDY NEPŮJDEME

To jest s kým?
Strany TOP 09 a Věci veřejné zatím spolupráci s námi striktně odmítají, ale to jsme před krajskými volbami slyšeli také a po nich jsme si mohli partnery vybírat. Všichni znají našich pět podmínek pro sestavení vlády, buďto je přijmou, nebo ne.

Vykládám si to správně, že byste o koalici vyjednával i s TOP 09 a Johnovými VV?
Po volbách je třeba hovořit s každým a hledat cestu ke stabilní vládě. Jasně říkáme, že s komunisty to nebude, však oni se také do ní nehrnou. A pokud jde o ODS, šlo by jen o havarijní možnost, která ale musí být zmíněna. Po minulých volbách by totiž nejčistším řešením vzniklého patu byla velká koalice. Teď jsme ale v jiné situaci.

Platí stále, že vašich pět podmínek, tedy zrušení zdravotních poplatků a vyplácení nemocenské v prvních třech dnech, třináctý důchod, obnovení progresivního zdanění, přijetí protikorupčního balíčku a snížení tempa zadlužování země, je nepřekročitelných?
Ano, to je naše minimum, s nímž chceme jít do povolebního jednání. Z něj neustoupíme.

Jenže na ně je ochoten přistoupit jen předseda KSČM Vojtěch Filip.
Já vím, ale před krajskými volbami taky nikdo z ODS neříkal, že kývne na proplácení poplatků v krajských zařízeních. A po nich byla realita úplně jiná.

Silným hráčem bude i prezident Václav Klaus, který naznačil, že nejmenuje vládu, která by zvyšovala schodky a opírala se o hlasy komunistů.
Já nevím, co bude prezident žádat. Tohle jsou podmínky, které mu z ústavy nepřísluší. Vítěz voleb je jen jeden a buď bude schopen získat ve sněmovně podporu, nebo ne. A požadavek na zamezení zadlužení je zcela přirozený. My jsme řekli, kde jsou zdroje a očekáváme, že v příštích čtyřech letech připlyne do rozpočtu 400 miliard při dvouprocentním růstu HDP. Restrukturalizací příjmů státního rozpočtu chceme získat dalších 160 miliard a na chodu státu uspořit 120 miliard. Naše sliby se pohybují někde v rozsahu do 150 miliard, takže tam je velmi slušný prostor pro snížení schodku z dnešních 160 na 70 miliard korun. Předpokládáme, že za čtyři roky republika bude plnit maastrichtské kritérium a v roce 2018 se dostaneme k vyrovnanému rozpočtu.

Stále platí váš výrok, že ve vládě nebudou ani komunisti, ani ježibaby?
To bylo vytržené z kontextu. Já jsem řekl, že lidsky chápu obavy lidí z komunistů, takový ten patologický strach, stím se asi nedá nic dělat. Nicméně v situaci, kdy jsme v EU a NATO, bát se komunistů je totéž jako bát se ježibaby. Ale že v příští sociálnědemokratické vládě nebudou ani komunisté, ani ježibaby. Tím jsem jasně vymezil naši politiku, ale také jsem zdůraznil, že antikomunistické štvaní je jen účelová věc, která ničemu neslouží. Možná komunistům.

Deset otázek Deníku pro lídry politických stran

Dnes odpovídáJIŘÍ PAROUBEK,předseda ČSSD

1. Měly by daně z příjmu fyzických osob zůstat na současné výši? Pokud ne, jak je chcete změnit?

ČSSD je pro férové zdanění – proto chceme zrušit rovnou daň a zavést progresivní zdanění, které by zakotvilo daňové pásmo ve výši 38% pro měsíční příjmy nad 100 tisíc Kč. Prosazujeme také znovuobnovení společného zdanění manželů.

2. Za jakých podmínek by se měla proplácet plná výše podpory v nezaměstnanosti?
ČSSD chce zvýšit podpory v nezaměstnanosti pro lidi, kteří z posledních tří let před tím, než se dostali do evidence úřadu práce, odpracovali alespoň dva roky. Podpora v nezaměstnanosti by mohla být až 11 měsíční a týkala by se lidí před odchodem do důchodu.

3. Jste pro větší volnost zaměstnavatelů při dávání výpovědí z práce?
Výpověď z práce bez udání důvodu anebo zkrácení výpovědní lhůty patří mezi experimenty z dílny ODS a TOP 09 a to sociální demokracie jednoznačně odmítá. ČSSD proto připraví daňové zvýhodnění zaměstnavatelů při uskutečňování sociálních programů pro zaměstnance anebo zavede pravidelné navýšení minimální mzdy nejméně o 500 Kč ročně.

4. Chcete vázat platy politiků na stav veřejných financí?
Sociální demokracie byla v rámci úsporného tzv. Janotova balíčku pro snížení platů ústavních činitelů až o 20 procent. Zda vázat platy na stav veřejných financí je na diskuzi, které se nebudeme bránit. Pokud se to dá rozumně provést, přivítáme to.

5. Jaké výše by měl v roce 2015 dosáhnout průměrný starobní důchod v poměru k reálnému příjmu? Kolik z této částky by mělo činit soukromé šetření na důchod?
Podporujeme důchody garantované státem ve výši 55% čisté mzdy. Průběžný systém financování důchodů zachováme a budeme podporovat dobrovolné důchodové připojištění. Žádné opt-outy v důchodech nechystáme a ani nepřipustíme.

6. Jste pro zachování regulačních poplatků ve zdravotnictví?
Zcela jednoznačně vystupujeme proti regulačním poplatkům ve zdravotnictví. Naším prvním krokem po vítězných volbách bude okamžité zrušení poplatků za návštěvu u lékaře a za položku na receptu.

7. Na jaké úkony ve zdravotnictví by si měl pacient připlácet?
Sociální demokracie prosazuje bezplatnou zdravotní péči. Pouze v případech, kdy budou chtít pacienti využít nadstandardních služeb, si budou muset připlácet. Naší prioritou je přesně označit hranici standardní a nadstandardní péče.

8. Chcete zavést školné na VŠ?
Jsme proti jakémukoliv zavádění školného na veřejných vysokých školách. Vzdělání musí být dostupné všem, bez rozdílu příjmů, což by školné znemožnilo.

9. Prosadíte po volbách přímou volbu prezidenta, a kdo je vaším osobním kandidátem?
Přímou volbu hlavy státu podporujeme. Novela zákona, která se týká této problematiky, byla připravena poslanci ČSSD. V příštím volebním období se ji budeme snažit prosadit. Nad jakoukoliv variantou našeho prezidentského kandidáta pro rok 2013 zatím nepřemýšlíme.

10. Podporujete udělení státního vyznamenání bratrům Mašínovým?
Já osobně obdivuji všechny účastníky třetího odboje. Nemohu však souhlasit s vyznamenáním bratrů Mašínů. Jejich boj proti tehdejšímu totalitnímu režimu byl provázán zbytečnou brutalitou a násilím. Takové chování není možné oceňovat. Jsou jistě tisíce vhodnějších kandidátů.

Petra Paroubková: Kontaktní kampaň mě baví


Praha – Křehká blondýnka Petra Paroubková (37) se stala skutečnou první dámou sociální demokracie. Stejně viditelná byla před lety jen Petra Buzková. Když si před třemi roky brala Jiřího Paroubka, málokdo asi tušil, že tahle profesionální tlumočnice ovládne tribuny, mítinky i billboardy.

Svého muže se několikrát výrazně zastala na svém blogu a její výrok o tom, že ji přitahuje Paroubkův sexy mozek, se stal legendárním. Ani narození dcerky Margarity loni v listopadu Petru Paroubkovou neodradilo od aktivní účasti na kampani. „Zapojila jsem se do ní již po několikáté, kontaktní kampaň mě velmi baví, setkávání s lidmi mi dobíjí baterky. Připadá mi samozřejmé podporovat Jiřího, on podporuje mě vždy, když to potřebuji. To je pro mě v partnerském soužití velmi důležité,“ řekla paní Petra Deníku.

Slzy si šetřím na jiné věci


Petra Paroubková vystudovala na Karlově univerzitě amerikanistiku a rusistiku, překládá i do řečtiny. Narodila se v Nitře slovenským rodičům, takže na dceru mluví výhradně slovensky. Je ovšem moderní matkou, takže mateřskou vůbec nečerpala a od února už zase tlumočí, i když stále kojí.

„Margaritku nechci o nic ošidit, a proto se snažím vše dělat na úkor spaní a svého volného času. Už se těším, až se po volbách aspoň trochu vyspím,“ přiznala přesto únavu. Její manžel je ve svých 58 letech starším otcem, ale o dcerku se postarat umí. „Jirka zvládne Margaritku přebalit, vykoupat a pohlídat bez problémů, krmení se trošku bojí,“ popisuje Paroubková.

Politika ji evidentně baví, kvůli útokům na manžela se nehroutí. „ Do pláče mi není, slzy si šetřím na jiné věci. Je mi však někdy smutno z nedostatku slušnosti a kultury,“ přiznává. Sama si ale servítky nebere. Například tvrdí, že její muž nemá důvod chodit do debat s šéfem Strany práv občanů Milošem Zemanem. „Preference jeho strany je desetkrát menší, nebyl by rovnocenným soupeřem. Byl by to souboj titána s mravenečkem,“ uvedla. O roli paní premiérové zatím neuvažuje, teď se hlavně těší na pár dní odpočinku u babičky na Moravě a v Řecku.

Autor: Kateřina Perknerová

24.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 80
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
2

Už milion Čechů používá v televizi „červené tlačítko“

Jiří Menzel.
8

Režisér Jiří Menzel prodělal prý náročnou operaci. Leží v umělém spánku

Kandidáti odsoudili útok na děti z Teplic. Být táta, nařežu vám, řekl Topolánek

/VIDEO/ Jasný vzkaz vyslali uchazeči o Hrad těm, kdo se ohavně strefovali do prvňáčků ZŠ Plynárenská v Teplicích. „Kdybych byl táta, tak vám nařežu,“ řekl v debatě Deníku Mirek Topolánek.

Obce bojují se suchem. Vysazují třešně či hrušně

Švestková, hrušková i třešňová alej vyroste na území Velkých Bílovic. Pracovníci města v listopadu vysadili v tamním katastru dohromady sto ovocných stromů.

Ženy bez ambicí? Strany v příhraničí vedou jen muži

Jako by stav v příhraničních regionech jižní Moravy kopíroval situaci v nově složené poslanecké sněmovně. Počet předsedkyň okresních organizací zavedených politických stran: nula. Čelní pozice zůstávají v rukou mužů i navzdory vzácné shodě napříč stranami, že ženský pohled na jednotlivé problémy je přínos.

Borat se nabídl, že zaplatí pokutu za české turisty v Kazachstánu

Herec Sacha Baron Cohen, představitel hlavní role ve filmu Borat, se nabídl zaplatit pokutu za české turisty, které minulý týden v Kazachstánu zadržela místní policie. Vadilo jí, že se na náměstí v Astaně chtěli vyfotit v boratovských plavkách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT