V knize jsou podle nich použity fotografie, jejichž vznik hradil úřad vlády a které zůstaly po ochodu Paroubka z funkce premiéra k dispozici bývalému vládnímu fotografovi. Uvedla to dnes televize Nova. Paroubek takové nařčení odmítl a označil ho za sprostou lež.

Kniha fotografa Miloše Schmiedbergera a autorky textu Hany Höschlové zachycuje předsedu sociální demokracie na vrcholu jeho kariéry. Výpravná publikace, která má 472 stran, váží zhruba čtyři kilogramy a obsahuje kolem 2500 fotografií Paroubka ve společnosti světových politiků, jiných významných osobností i v soukromí.

"Považuji za dosti nemravné, že by daňoví poplatníci sponzorovali Paroubkův Orbis pictus," řekl Nově Hrnčíř. Paroubkův osobní fotograf a externí zaměstnanec úřadu vlády Schmiedberger, který knihu soukromě vydal, Nově potvrdil, že v době vzniku fotografií dostával na úřadu vlády 50.000 až 60.000 korun. "To je pravda, ale já to nepopírám," řekl. Popřel však, že by kniha vznikla z peněz daňových poplatníků. "Já to tak rozhodně necítím," prohlásil.

Úřad vlády má ale podle Novy opačný názor. "Jde v podstatě o fotografie, které již jednou byly zaplaceny daňovými poplatníky," řekl Nově mluvčí vlády Martin Schmarcz. Schmiedberger si myslí, že jde o účelově vyvolanou akci ze strany ODS. Podle Novy se brání tím, že má na použití fotografií smlouvu od minulého vedení úřadu vlády. Schmarcz ale řekl, že současné vedení úřadu nepokládá sjednání smlouvy za standardní. Je prý nevýhodná a kniha navíc měla být o úřadu vlády, ne jen o expremiérovi Paroubkovi.