Právě hlasování ve sněmovně o klíčovém balíčku reformních zákonů chce spojit koaliční vláda Mirka Topolánka (ODS) se svým osudem. "Pan Topolánek si ještě myslí, že kdyby se předčasné volby uskutečnily někdy na podzim, tak že má šanci, aby je ODS ještě vyhrála," uvedl Paroubek. Podle jeho názoru tomu neodpovídají ani průzkumy veřejného mínění ani vládní návrh reforem, který šéf ČSSD označil za "paskvil.

"Ale nicméně nemyslím si, že je dobré dva měsíce poté, co tady byla s velkou pompou instalována středo-pravá vláda, tak aby už hovořila o předčasných volbách," dodal Paroubek. Podle březnového průzkumu agentury Median stáhla ČSSD za poslední měsíc ve volebních preferencích náskok vládní ODS z 15 na šest procentních bodů.

KDU-ČSL přišla o 1,8 procenta voličů a s preferencemi 5,6 procenta balancuje nad pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do sněmovny. ODS by volilo 36,6 procenta lidí, zatímco ČSSD 30,3 procenta. Preference komunistů (12,6 procenta) a zelených (7,9 procenta) se nemění. Současná vláda nemá ve dvousetčlenné sněmovně spolehlivou většinu - ODS, KDU-ČSL a zelení mají dohromady jen 100 poslanců. Prosazení reformy, jejíž návrh kritizují i někteří politici z řad koaličních stran, proto nebude pro Topolánkův kabinet jednoduché.