Třiadvacetiletého Kamila Novotného na diskotéce totiž nečekaně a bez důvodu dvakrát napadla skupinka čtyř Romů. Mladíka povalili na zem, kopali jej do zad i do hlavy.

Jde o další případ, kdy redakci Olomouckého deníku kontaktovali lidé, na které bezdůvodně a surově zaútočila parta mladých Romů.

Kamil Novotný se vydal do klubu asi před měsícem kolem druhé hodiny ráno. Chtěl se na diskotéce porozhlédnout, zda zde není někdo známý. Když vešel, zeptal se vyhazovače, jestli uvnitř ještě někdo je.

„Odpověděl, že ano. Tak jsem šel dovnitř. Rozhlédl jsem se kolem, došel jsem až k dýdžejskému pultu, ale v celém klubu bylo tak patnáct lidí i s personálem. Rozhodl jsem se proto, že půjdu domů," vyprávěl Novotný.

„Když jsem přecházel přes parket, nečekaně do mě vrazil z boku mladý Rom. Zeptal jsem se ho, co dělá,“ popsal.

Najednou ucítil, že jej někdo zezadu uhodil do hlavy. Než se stačil otočit, dostal další ránu.

„Pak jsem si kryl obličej. Žádnou ránu jsem ani neměl možnost vrátit. Bili mě čtyři muži. Po chvíli mě povalili na zem a kopali do zad, hlavy i krku. Pak mě tam nechali ležet. Když jsem se vzpamatoval, vyšplhal jsem se na barovou židli. V hlavě mi zvonilo a pískalo. Najednou slyším, jak na mě někdo mluví. Myslel jsem si, že mi jde pomoci,“ vysvětlil mladík.

To se ale spletl. Stejná skupina jej totiž napadla ještě jednou.

„Opakovalo se to, co předtím. Bili mě. Pak utekli. Když jsem se zvedl ze země, vydal jsem se domů. Zarazilo mě, že mi za celou tu dobu nikdo nepomohl,“ podotkl Novotný.

Po cestě domů potkal na ulici kamaráda.

„Zeptal se mě, co se mi stalo. Neviděl jsem, jak vypadám. Bolela mě hlava a celé tělo. Vyfotil jsem se, a když jsem se uviděl, raději jsem si zavolal záchranku. S nimi přijeli i policisté. Vyslechli mě a vzali si mé osobní údaje. Pak se mnou šli do klubu. Vyslechli vyhazovače. Poté mě záchranka odvezla na traumatologii. Měl jsem roztržený ret i obočí, boule na hlavě, nemohl jsem pořádně otočit krkem, bolela mě záda,“ objasnil mladík.

Fotografie mladíka z mobilního telefonu po napadení v klubu Belmondo vlevo

Majitel: Útočníky jsme odtrhli a vyhodili

Majitel olomouckého klubu Belmondo Jiří Skřivánek potvrdil, že k incidentu v klubu došlo.

Jeho verze se však od výpovědi zbitého muže liší. Útočníky měl od napadeného mladíka odtrhnout vyhazovač.

„Zakročili jsme standardním způsobem. Dýdžej vypnul hudbu a rozsvítil. To je signál, že se něco děje. Člen ochranky klub zamkl, vyběhl nahoru, útočníky od mladíka odtrhl a vyhodil je ven. Zavolal policii,“ popsal Skřivánek.

„Ochranka si pamatuje známé firmy a ty do klubu nepouští. Pokud se ale chovají normálně a vyhazovač je nezná, nemůže jim vstup odepřít. Sem tam u nás k nějaké rvačce dojde, ale vždycky se to snažíme řešit s policií a útočníci pak mají do klubu zakázaný vstup,“ doplnil Skřivánek.

Policie: Případ možná přehodnotíme

Tři týdny se policisté napadenému mladíkovi neozvali, musel je kontaktovat sám. Minulý týden byl na výslechu. Policisté případ vyšetřují jako přestupek proti občanskému soužití.

„Vyšetřovatel čeká na lékařskou zprávu. Nevylučuji, že až bude mít všechny podklady, tak případ přehodnotíme na trestný čin,“ uvedl olomoucký policejní mluvčí Petr Čunderle.

Před měsícem Olomoucký deník informoval o podobném útoku.

Šest Romů na frekventované ulici v centru Olomouce po půlnoci bezdůvodně zbilo mladý pár. Muže surově kopali do hlavy a ženu bili pěstmi tak, že oba krváceli a obličeje měli plné modřin.

Policisté případ vyšetřují jako přestupek proti občanskému soužití.

Nepřímo také potvrdili, že stejnou noc parta Romů napadla i další lidi.

„Ještě jsme případ neuzavřeli, stále čekáme na lékařské zprávy obětí útoku a na vysvětlení dalšího napadeného, který není z Olomouce,“ řekl Čunderle.

Nabízí se tak otázka, zda v Olomouci bezdůvodných fyzických napadení nepřibývá.

„Podle předběžných srovnávacích statistik roku 2009 a 2010 se fyzické útoky v Olomouci nemnoží. Pokud se někomu něco podobného přihodí, je důležité nechat si vystavit lékařskou zprávu a kontaktovat co nejdříve policii, zapamatovat si vzhled pachatele. Pomohou nám hlavně specifické znaky, například piercing, tetování, účes, oblečení. Čím více toho víme, tím rychleji můžeme útočníky dopadnout,“ vysvětlila olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

POZN.: Jméno napadeného mladíka redakce záměrně změnila kvůli jeho bezpečnosti.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU