Nechybějí ani reakce Romů. „Polilo nás horko. Bolí nás rány, které utržil, bolí nás, že ponese celoživotní trauma,“ píše Ivan Veselý z romského sdružení Dženo. „Takový rasismus a sadismus do společnosti nepatří.“

„Pro všechny lidi různé pleti, kteří čelí rasovým útokům, jsme zřídili bezplatnou antidiskriminační linku 800 307 307,“ řekla Ljuba Grenkovská ze sdružení Romea, které rodině nabízí bezplatnou právní pomoc.

Třináctiletý zbitý Patrik ve čtvrtek opustil nemocnici a už příští týden se chystá do školy. Dětský domov v Duchcově, kde žije, mu zřídil konto: č. ú. 812690297/0100, variabilní symbol 61515582, specifický symbol 2010. „Peníze použijeme na rehabilitační a lázeňskou péči, kde by se o prázdninách mohl Patrik v klidu doléčit,“ řekla ředitelka domova Blanka Stádníková. „Teď musí především dohonit učivo.“ Chodí do primy gymnázia a kvůli těžkým zraněním čtyři týdny ve škole chyběl.

Dva romští výrostci ho na cestě za matkou málem ukopali k smrti. Při neuvěřitelně brutálním útoku mu natrhli slezinu, odrazili ledvinu, zlomili dvě žebra, způsobili otřes mozku. Původně ho chtěli jen okrást. Když neměli co, pomstili se mu údajně za Romy z Hitlerových koncentráků. Proto jsou obviněni z rasově motivovaného útoku.

Událost kromě solidarity a soucitu vyvolala po celé republice vášně a vlnu občanského odporu. Na internetu vznikla nová stránka Chceme stejný metr. Pod petici, která „odsuzuje tento čin a vyzývá politiky, aby s tím už začali něco dělat“, se podepsaly desítky lidí. V pondělí 24. května chtějí signatáři demonstrovat před parlamentem a předat poslancům a poté zmocněnci pro lidská práva Michaelu Kocábovi Petici za Patrika, aby se podobné činy přísně vyšetřily.

Hana Vojtová