Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud potvrdil podmínku pro Paura za týrání zmizelé ženy

Slavětín, Louny – Vinen! Už třetí rozsudek vynesl lounský soud v případu týrání matky čtyř dětí ze Slavětína, která zmizela za záhadných okolností už v roce 2013 a dodnes po ní policie pátrá. Pavel Paur se opět odvolal.

5.9.2016 1
SDÍLEJ:

Pavel Paur u soudního jednání v LounechFoto: Deník/Hynek Dlouhý

Tříletou podmínku znovu vyměřil lounský soud Pavlu Paurovi za údajné fyzické i psychické týrání jeho ženy Jany. Podle rozsudku ji měl fackovat, kopat, ponižovat. Zamotaný, zastřený mnoha tajemstvími, záhadný… Takový je celý případ Jany Paurové ze Slavětína, jejího týrání i pohřešování, beze stop zmizela už na začátku roku 2013. A jak se zdá, kauza hned tak neskončí. Rozsudek stále není pravomocný, Paur se opět odvolal. A také policisté dál pátrají po matce čtyř dětí.

Pohřešovaná Jana Paurová ze SlavětínaSoud „bez oběti" probíhá už od začátku roku 2014. Byly vyslechnuty desítky svědků. Nejprve vynesl soudce verdikt nevinen, pak ale pod vlivem nových svědectví už dvakrát vinen. „Vina obžalovaného byla prokázána, proběhlo velmi rozsáhlé dokazování," odůvodnil svůj už třetí verdikt v případu soudce Petr Šilhan. „Nejsou sice přímé důkazy, ale podařilo se získat ucelený řetězec nepřímých důkazů," konstatoval lounský soudce.

Pátrání po Janě je bezvýsledné

Za opakované fyzické napadání jeho ženy, za zločin týrání osoby blízké žijící ve společné domácnosti Pavlu Paurovi soud vyměřil dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky.

Vše o tomto případu     i pohřešované ženě čtěte v souvisejících článcích níže
na konci článku!

Státní zástupce s ním souhlasí. „Jsem přesvědčený, že k týrání ženy ze strany manžela docházelo, a to i v přítomnosti čtyř nezletilých dětí. Skončilo to okamžikem, kdy policie po ženě vyhlásila pátrání, které dodnes neskončilo," řekl u soudu žalobce Jindřich Koželuh.

Obviněný Pavel Paur a jeho obhájkyně s trestem nesouhlasí, trvají na nevině a opět se odvolali. Říkají, že důkazy nejsou přímé, nevyplývá z nich údajně, že by Paur svou ženu mlátil, někteří lidé prý chtějí muži uškodit. Rozsudek tak zatím není pravomocný, opět bude rozhodovat krajský soud.

Podmíněný trest lounský soud vynesl už podruhé. Jeho předchozí verdikt zrušil po prvním odvolání Paura krajský soud, podle státního zástupce i lounského senátu ale tentokrát spíše kvůli formálním věcem, například příliš krátkému odůvodnění, chtěl některé věci také „více prokázat".

Lounský soud se přitom k variantě, že Pavel Paur svou ženu dlouhodobě psychicky i fyzicky týral, bil, fackoval a někdy i kopal, přiklonil až napodruhé. Loni v lednu Paura zprostil obžaloby, uvedl tehdy, že nejsou přímé důkazy a že všechna svědectví jsou jen „z doslechu". Státní zástupce se ale tehdy odvolal a krajský odvolací soud také osvobozující rozsudek zrušil a nařídil další a důslednější dokazování. Během něj se pak objevily nové výpovědi sociálních pracovnic, které potvrzovaly, že když Jana Paurová mluvila o týrání, působila prý věrohodně. Také ošetřující lékař u soudu připustil, že modřiny mohly být od týrání. Právě po těchto výpovědích soud změnil názor a už dvakrát vyměřil podmínku.

Manžel vinu od začátku odmítá

Pavel Paur od začátku svou vinu odmítá. „Manželku jsem nebil. Když se manželka napila, byla agresivní. Házela po mě věcmi, vytáhla i nůž. Hádali jsme se kvůli jejímu pití, které mi vadilo. Modřiny měla od toho, jak jsem ji chytil a třeba posadil, když se do mě pustila. Netýral jsem ji, ale bránil jsem se. Také z toho jak padala," uvedl během procesu. „Neubližoval jsem manželce. Mluví o tom jen svědci druhé strany," řekl také.

Lounský soud už v případu týrání nezvěstné ženy vyslechl desítky svědků. Vypovídali lidé z obce, sousedé, kamarádi, milenci, rodina i různí odborníci, například znalkyně z oboru psychologie. Výpovědi ve velmi zamotaném případu, kde chybí to zásadní, a to slova údajně týrané ženy, jsou ale extrémně rozdílné.

Chybí slova samotné poškozené

„Několikrát jsem ji viděla zmalovanou, hodně se ho bála. Chodila si často stěžovat, že ji bije. Bral jí údajně i peníze, bála se, že ji připraví o děti," vypověděla jedna z kamarádek Paurové. „Dlouho jsem nevěřila, že by ji Pavel bil, sem tam měla sice modřiny, ale pořád jsem tomu nevěřila. Až v září 2012, to bylo hrozné, jak byla modrá. Říkala, že jí to udělal manžel. Měla modřiny na rukách, stehnech, tříslech… Řekla, že ji zkopal," uvedla například sestra Paurové.

Muž měl doma zamykat jídlo, podle některých svědků dokonce svou ženu, když spala, i pomočit a pokálet. Paur se proti tomu ale několikrát ohradil, podle něj jsou výpovědi jen „z doslechu" a z rodiny zmizelé a kamarádek.

Hodně pila, tvrdí svědci

Celá řada svědků ale také mluvila ve prospěch Pavla Paura. Jeho žena často a dost pila. Někdy padala. Jednou měla spadnout i ze schodů, jednou, pod vlivem alkoholu, vyklopila své dítě z kočárku. „Byla neustále opilá. A když byla opilá, byla agresivní. Často si i hodně vymýšlela. Často padala, modřiny mohla mít z toho," řekla žena ze Slavětína. „Nikdy jsem si nevšiml, že by u nich docházelo k napadání ze strany pana Paura. Spíš opačně, ona napadala jeho, soused se bránil. Občas jsem zaslechl, jak na ni volal, ať položí ten nůž, aby toho nechala, aby nic nedělala. Zranění mohla mít od toho, jak opilá padala. Několikrát jsem ji viděl upadnout," řekl jeden ze sousedů.

Klíčové pro rozhodování soudu tak byly výpovědi sociálních pracovnic a lékaře. Kvůli nim změnil svůj původní verdikt. Doktor, který po jednom u údajných útoků Paurovou ošetřoval, připustil, že zranění mohla být způsobena napadením. „Pacientka mi řekla, že ji napadl manžel. Pohmožděniny a další zranění tomu odpovídaly, mohla je utrpět v důsledku takového jednání," uvedl. Podle něj je nepravděpodobné, že by si je způsobila pádem například ze schodů.

Projevy týrané ženy

„Byla to velmi ustrašená žena, muže se bála, bála se, že přijde o děti. Věřila jsem jí, že je fyzicky i psychicky týrána," řekla svědkyně pracující v centru pro týrané ženy. „Byla hodně rozrušená, měla projevy týrané ženy, měly jsme dojem, že šlo o domácí násilí," uvedla také pracovnice sociálního odboru na lounské radnici.

Pavel Paur trvá na své nevině. Případ neobjasnili ani starší synové, odmítli u soudu vypovídat. Ten mladší přitom měl při vyšetřování původně mluvit jinak než otec a starší syn. Manželství Paurových nebylo ideální, rozváděli se, oba měli několik milenců. Jana Paurová hodně pila.

Záhadné zmizení

Policie pátrala v okolí Slavětína po Janě Paurové. Hledalo se například i v lesních tůních.Nejdůležitější výpověď, přímo Jany Paurové, chybí. Za velmi záhadných okolností zmizela úplně beze stop v únoru 2013. Matka čtyř dětí ze Slavětína se ztratila jen den poté, co dostala předvolání na policii, kde měla vypovídat právě kvůli týrání. Prý se hodně bála. Její zmizení tehdy nahlásil manžel. Ráno, když se vzbudil, prý už nebyla doma.

Nejsou svědci, kteří by ji viděli, na veřejnosti prý nebyla už den předtím. Policie prověřuje několik verzí – nešťastnou náhodu, kdy žena mohla zemřít například po nějakém zranění v lese, uvažuje i o možnosti, že utekla před problémy a žije někde v ústraní. Vyšetřují ale také možnost sebevraždy a vraždy.

Zoufalý útěk? Nehoda? Zločin?

Co se stalo? Neví se. Část lidí si myslí, že prostě utekla před nešťastným životem. Další jsou ale přesvědčeni, že bez dětí by neodešla, že jí někdo něco udělal.

Rodina Jany Paurové otevřeně obviňuje jejího manžela, upozorňují na neshody v jeho výpovědích. Kriminalisté toto podezření také prověřovali, důkazy ale nejsou. „Prověřování členů rodiny je v takových případech zcela standardním postupem," sdělila Alena Bartošová, policejní tisková mluvčí. Policie dál Janu Paurovou hledá…

Autor: Hynek Dlouhý

5.9.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Dopis Oskara Holversona napsaný na lodi Titanik
19

V Británii budou dražit poslední dopis napsaný na lodi Titanic. Matce pasažéra

Ksenija Sobčaková
3

Televizní moderátorka Sobčaková chce kandidovat proti Putinovi

Káva pro páníčka, dort pro psa. Tak to vypadá v Punťově psí cukrárně

Narozeninové oslavy dětí už nefrčí. Nyní máte možnost zařídit jedinečnou party svému psovi, a to se vším všudy. Překvapte tak svého miláčka na jeho velký den dortem, zákusky nebo i zmrzlinou, a to v Punťově první psí cukrárně na pražském Jarově. Pozor ale abyste si psí pamlsky nespletli s klasickými dezerty.  

Tatra drtí kopce a Zeman rozverně poplácává: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. října 2017.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Ruské kolo v centru Mladé Boleslavi? Nápad budí vášně

/ANKETA/ Ten nápad má dvě polohy. Jedni jsou z něho nadšeni a ti druzí si klepou na čelo. Boleslavská radnice totiž vypustila informaci, že o prosincových adventních trzích uvažuje, že by v centru města instalovala obří ruské kolo. Až třicetimetrové!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení