Danuše Nerudová i Petr Pavel se tehdy jasně vyjádřili k otázce doplnění Ústavního soudu (ÚS). Na dotaz, zda by navrhli za jeho člena a posléze předsedu Josefa Baxu, oba shodně odpověděli: „Ano.“ (jak ostatně dokládá i přiložené video).

V pondělí ale Pavel na stejný dotaz odpověděl vyhýbavě. „Vy jste mi podsunula informaci, kterou jsem neřekl, tedy že budu navrhovat Josefa Baxu. Uvedl jsem, že si ho dovedu představit jako jednoho z možných kandidátů. Já samozřejmě kandidáty nenavrhuji a ani navrhovat nebudu. Mohu ale říct, že budu mít schůzku s profesorem Kyselou, s nímž budu konzultovat celý proces výběru a schvalování ústavních soudců. Chtěl bych, aby byl výrazně transparentnější počínaje zveřejněním seznamu lidí, kteří se budou podílet na výběru a hodnocení kandidátů, i zveřejněním jmen kandidátů. Možná půjde o formu veřejného slyšení. Budeme se o tom bavit v nadcházejících dnech,“ uvedl Pavel.

Zvolený český prezident Petr Pavel (vpravo) dne 17. února 2023 na Mnichovské bezpečnostní konferenci jednal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Zvolený prezident Pavel se v Mnichově sešel s hlavou Francie Macronem

Petr Pavel bude letos jmenovat sedm nových ústavních soudců, kterým skončí mandát. V srpnu po dvaceti letech odejde i předseda ÚS Pavel Rychetský. Zatímco prezidentovy návrhy na soudce musí schválit Senát, výběr předsedy ÚS je čistě na prezidentovi. Pavel Rychetský v minulosti označil právě Josefa Baxu za osobnost, která by ho mohla nahradit.

Josef Baxa je soudcem Nejvyššího správního soudu, v jehož čele stál v letech 2003 až 2018. Do širokého povědomí veřejnosti se zapsal před čtyřmi roky, kdy společně se soudcem ÚS Vojtěchem Šimíčkem před poslanci uvedli, že se prezident Zeman a jeho kancléř Mynář pokusili ovlivňovat rozhodování v některých kauzách, respektive sondovali ochotu „domluvit se“.

Baxa řekl, že mu prezident na jednání mezi čtyřma očima nabízel vedení Ústavního soudu výměnou za verdikt ve věci jmenování profesorů. Vojtěch Šimíček konstatoval, že si prezident podle Mynáře přál alespoň zrušení libovolného paragrafu ve služebním zákoně, aby to nevypadalo, že Hrad prohrál.

Petr Pavel při besedě v Krajské knihovně Karlovy Vary
Prezidentská standarta na Hradě vlát zřejmě nebude, má být ve vitríně

Podle Baxy mu to připomínalo výměnný obchod: „Já vám dám funkci, vy mně rozhodnutí“. Baxa byl prezidentovou nabídkou zaskočen, ale tehdy ji nevnímal jako přímý nátlak. Zeman mu vyčetl i některé verdikty Nejvyššího správního soudu. Když namítl, že nemůže soudce ovlivňovat, prezident mu sdělil: „Ale vy jste předseda, vy to máte zařídit.“

Po tomto odhalení Baxa upadl na Hradě v nemilost. Zeman ho nenavrhl na člena ÚS a nedbal ani na jeho názor při výběru předsedy Nejvyššího správního soudu