Jak jste se cítil před čtvrtečním setkáním s prezidentem v Liberci, kdy vám přítomní demonstranti tleskali?
Bylo to příjemné, atmosféra byla nabitá energií. Považoval jsem za správné jít mezi lidi a pozdravit je. Chtěl jsem se jich zeptat, proč přišli.

Co vám řekli?
Z transparentů, které si přinesli, jasně vyplývalo, že jim jde hlavně o dodržování ústavy. Zároveň tam byli i tací, kteří chtěli vyjádřit své politické názory. Přestože mi bylo řečeno, že to tam bude velmi ostré, nakonec to nebylo konfrontační. Údajně tam byl i nějaký plakát se šibenicí, já ho neviděl, ale to se mi pochopitelně nelíbí, nic takového tam nepatří.

Vzpomenete si na situaci v posledních 25 letech, kdy by na náměstí v Praze a krajských městech přišly tisíce lidí a demonstrovaly za dodržování Ústavy ČR?
Možná to trochu odpovídá akci Děkujeme, odejděte, televizní krizi a podobně. Doufám, že nyní se celá záležitost vyřeší v poměrně krátké době, neboť do sněmovních i prezidentských voleb už není příliš daleko. Byť udržet aktuální emoci nebude jednoduché, důležité je, aby lidé nerezignovali. To, že se cosi začíná hýbat, je pozitivní. Ukázalo se, že lidé jsou ochotni jít na shromáždění a vyjádřit své znepokojení nad tím, jak tady funguje politika. Ve standardní zemi by k něčemu podobnému nemohlo dojít. Měli jsme tu bavorského premiéra a ten nám říkal, že nerozumí tomu, proč padá vláda, která je úspěšná.

Zdroj: Martin Divíšek

Tomu rozumí málokdo.
V Německu by prostě nebylo možné, aby ve vládě zůstával ministr financí, který je podezřelý z daňových úniků. Pokud něco takového ve veřejném prostoru existuje, aniž bych říkal, že k tomu skutečně došlo, ohrožuje to důvěru v politiku jako takovou. Myslím, že paní ministryně Valachová v tomto směru ukázala správnou cestu, ale není jediná, ministři odcházeli i kvůli daleko banálnějším pochybnostem, které se nota bene později nepotvrdily. Nikdo z nás nemůže vědět, zda naši podřízení neudělali něco nesprávného, co nám uniklo. Stát se to může, i když by nemělo. Ale pokud se to přihodí, musíme za to nést politickou odpovědnost.

Ohrožují důvěru v politiku Miloš Zeman a Andrej Babiš?
Ano, demonstranti měli na transparentech tato dvě jména a vymezovali se proti nim. Já to ale personifikovat nechci. Politici mají především pečovat o principy, o funkčnost systému brzd a protivah, které se mají navzájem kontrolovat, aby držely celý organismus v rovnováze. Z tohoto hlediska je zcela namístě obava, aby se nestandardní kroky nestaly normou.

Přišel prezident Zeman v Liberci s návrhy, které mohou vládní krizi v dohledné době ukončit?
My jsme se dohodli, že to nebudeme příliš komentovat, ale pan Babiš to ještě ten den pustil ven, takže mohu říct, že jedním z těch návrhů byly předčasné volby. Ty ale KDU-ČSL, hnutí ANO a velká část ČSSD nechtějí. Je to logické, protože do řádných voleb zbývá pět měsíců a posouvat je o pár týdnů nedává smysl. Zkomplikovalo by to i technickou stránku věci, tisk volebních lístků, přípravu ambasád v zahraničí. Navíc volby v červenci, kdy jsou lidé na dovolených, nejsou příliš občansky komfortní.

ODS mluví o začátku září.
Tak to už vůbec nedává smysl, byla by to nezodpovědnost vůči rozpočtu, který se předkládá do sněmovny právě v září. Druhý návrh pana prezidenta byl, aby vznikla vláda bez Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše. To je věc, kterou jsme si dokázali představit v okamžiku, kdy premiér podává demisi.

A padá celá vláda.
Přesně tak. Tato situace už se ale opakovat nemůže vzhledem k tomu, že prezident Zeman oproti zvyklostem i vlastnímu postupu při demisi Petra Nečase tuto praxi zpochybnil. Je jasné, že premiér Sobotka nechtěl riskovat rozepři dvou ústavních činitelů a značnou nejistotu. My bychom přišli na vládu a nevěděli bychom, zda jsme ve funkcích, jak tvrdí prezident, nebo v nich nejsme, jak říká premiér. Bylo by naše hlasování platné, nebo ne? To je situace, kterou předseda vlády nemohl připustit. Proto demisi nepodal. Teď je tedy nutné postupovat podle ústavy, prezident má na základě premiérova návrhu neprodleně ministra financí odvolat.

Nabyl jste po libereckém setkání dojem, že to hlava státu po návratu z Číny udělá?
Může to ještě chvíli prodlužovat, ale nelze to odkládat donekonečna. Koneckonců senátoři jsou v tomto směru připraveni konat a podat ústavní žalobu. Je ovšem smutné, že vůbec připouštíme debatu nad těmito elementárními ústavními principy.

Poslanci na středeční mimořádné schůzi přijali usnesení, podle něhož ministr financí ve veřejných vystoupeních „opakovaně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů". Je možné, abyste do voleb seděli ve vládě s ministry za hnutí ANO, když si tohle myslíte o jeho šéfovi?
Chci občany uklidnit. Vláda normálně funguje, ve středu zasedala, hlasovala, byla věcná. Takže to je jedna rovina. Druhá je to, co jsme slyšeli ve sněmovně, a toho bylo skutečně hodně, ale většina se týká věcí z historie. Takže Kalousek je největší zloděj, Sobotka ukradl něco v OKD, Babiš podváděl. Neustále se vracíme k něčemu, co se stalo dávno.

O tom se nemá mluvit?
S Petrem Gazdíkem a hnutím STAN jsme se dali dohromady též proto, že nás nic podobného dohnat nemůže, protože v 90. letech minulého století jsme nebyli ani v politice, ani jsme nepodnikali. Je to i generační otázka. Je zapotřebí, aby tu byla nějaká stabilní síla, která řekne – toto už prosím ne, přestaňme po sobě pokřikovat, pokud existuje podezření na spáchání trestného činu, ať to vyšetří policie. Pro nás je to ale věc minulosti, my se chceme dívat dopředu a zabývat se něčím jiným než sami sebou, nevyčítat si, kdo co udělal v roce 1999 nebo 2003. Musíme začít pracovat na tom, co je potřeba udělat v nejbližších letech, a čeká nás poměrně dost výzev.

Ty budete muset zdolávat s koaličními partnery. Dovedete si po tom všem představit, že jedním z nich bude po volbách hnutí ANO vedené Andrejem Babišem?
Pokud jsem tomu dobře rozuměl, pan Babiš řekl, že si nedovede představit, že by v příští vládě seděl se mnou a Marianem Jurečkou. Tím je to trochu dáno. Doufám, že uspějeme ve volbách tak, aby těch možných kombinací bylo více a my si mohli vybrat, koho jako koalice KDU-ČSL a STAN do vlády vezmeme.

Chcete být příští premiér?
Samozřejmě ano, když vyhrajeme volby, bude to logický krok.

To by byla velká odpovědnost. Myslíte, že lidovečtí ministři jednali odpovědně, když dva z nich hlasovali proti proplacení Zemanovy cesty do Číny a vy jste se zdržel? Kdyby to prošlo, Česká republika by možná přišla o mnoho zajímavých exportních či investičních příležitostí.
My jsme hlasováním vyjádřili svůj názor, že existují určité priority. Chápu, že v nějaké situaci by zablokování cesty bylo komplikované, ale tady nešlo o rušení. Delegaci mohl místo prezidenta vést ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

To by se čínským partnerům asi nelíbilo.
Museli by pochopit, že na rozdíl od nich my máme demokracii, což znamená, že někdy může dojít k vládní krizi. Tady se nedělají čistky, ale jedná se u kulatého stolu. Nebylo by to nic průlomového, v minulosti se například zrušila vládní cesta do USA na vrcholné úrovni, protože doma byla situace, která to vyžadovala. Chápu, že Miloš Zeman se chce setkat s čínským a ruským prezidentem, ale dění v České republice by nemělo zůstat stranou. Hlasování jsem se zdržel proto, že to bylo v mnoha směrech symbolické, nicméně jednoznačné upozornění na to, že prioritou je řešení situace ve vládě.

Premiér Sobotka hovoří o vytvoření mocenského paktu Zeman – Babiš. Vnímáte to podobně?
Nerad bych se pouštěl do podobných konstrukcí. To, že se navzájem občas pochválí a spolupracují spolu, je pravda. Na druhou stranu jsem opatrný vůči různým spikleneckým teoriím. Nemyslím si také, že tradiční strany se společně s Marťany, zednáři, ilumináty a vatikánskou rozvědkou spikly proti Andreji Babišovi.

Za dva týdny vás čeká sjezd. Zazní na něm jméno prezidentského kandidáta KDU-ČSL? Bude to Jiří Drahoš?
Předpokládám, že tato debata se na sjezdu povede, nicméně jsem přesvědčen, že KDU-ČSL nebude stavět žádného stranického kandidáta. A na sjezdu zřejmě nezazní ani jméno člověka, jehož budeme podporovat. Podle mě by bylo dobré počkat, kdo se ještě zařadí mezi uchazeče o Hrad a také kdo splní zákonné podmínky.

Vy svého favorita máte?
Spíše ano, ale ještě čekám, zda se neobjeví nějaký superman, který by stoprocentně osobnostně, názorově a programově vyhovoval mým kritériím na prezidenta.

Chápu správně, že Miloše Zemana volit nebudete?
Nevolil jsem ho posledně, on to ví, a předpokládám, že ho nebudu volit ani nyní.

Na květnovém sjezdu lidovců má být potvrzena volební koalice se STAN. Nedojde na něm k nějakému zvratu z obavy před zdoláním desetiprocentní hranice?
Sjezd rozhodne a já budu iniciovat, aby se o tom hlasovalo. Myslím, že je to nutné. Jistě tam budou tací, kteří s tím souhlasit nebudou. To je v demokratických stranách běžné. Byl bych rád, abychom spojenectví se Starosty potvrdili, aby to mělo nejvyšší možnou legitimitu. A přál bych si, aby to bylo podstatně vyšším rozdílem, než na celostátní konferenci (na ní bylo 39 delegátů pro, 31 proti – pozn. red.). Objíždím regiony, budu na jižní Moravě, ve Zlínském kraji, v sobotu se chystám na Vysočinu, čeká mě Moravskoslezský kraj. Ty debaty jsou velmi cenné. Mnozí lidé, kteří přicházejí s obavami a nechutí ke koalici, po výměně názorů odcházejí pozitivně naladěni.

Čím argumentujete?
Že je tady třeba vytvořit sílu, která bude nezatížená minulostí. My jsme si po roce 2010 skutečně prošli údolím smrti, díky tomu jsem se stal jedním z nejdéle sloužících předsedů na politické scéně. Těch necelých sedm let, zvláště ty první tři mimo sněmovnu, znamenalo, že jsme museli spoustu věcí promyslet, udělat skutečnou sebereflexi, ne jako mnohé strany, které vyměnily předsedu a tím to skončilo. S Petrem Gazdíkem, ale i našimi místopředsedy Marianem Jurečkou a Vítem Rakušanem představujeme novou generaci, je nám mezi 37 a 42 lety, prošli jsme občanským zaměstnáním, ať už jako učitelé, veterináři, manažeři, to nejsou marginální věci. Petr Gazdík, Vít Rakušan i já jsme šli do celostátní politiky přes komunální a krajskou. Myslím, že tak je to správné, ne spadnout na ministerstvo hned po prvních volbách.

Bude na sjezdu znít nějaký disharmonický dvojhlas, na jedné straně vy, Marian Jurečka, Jan Bartošek, na druhé zlínský hejtman Jiří Čunek?
Jiří Čunek podporuje koalici se Starosty, takže tam nečekám žádné velké střety.

Ale kritizoval vás, že jste do ní šli trošku po hlavě a nepřipraveni.
Každý ví, že Starostové byli do konce roku vázáni smlouvou s TOP 09 a z toho důvodu bylo málo času, přesto o tom se členy diskutujeme. A když jim vysvětlíme důvody toho spojenectví, souhlasí s námi. Volební aritmetika totiž říká, že strany, které mají pod deset procent, jsou velmi potrestány, chudým je vzato a bohatým je přidáno. V roce 2006 měli Zelení šest procent a šest mandátů, my přes sedm procent a třináct mandátů. Ale komunisté s třinácti procenty získali 26 poslanců. Při stejném procentním zisku jako jedna strana či koalice zkrátka obdržíte víc mandátů. Nepřál bych si, aby tady byla menšinová vláda za podpory či tolerance komunistů nebo okamurovců. Chtěl bych, aby tu vznikla proevropská a prozápadní vláda, která bude prosazovat, aby Česká republika svoji prosperitu založila na vzdělání, vědě a výzkumu, na silném průmyslu, kde budou pracovat lépe placení lidé.

Když už jsme u budoucnosti a prosperity, zajímá mě, jak se lidovci dívají na postavení žen ve společnosti? Jiří Čunek se netají tím, že by se ženy měly starat hlavně o děti a domácnost. Vy jste se nechal slyšet, že když se ženě nepovede výběr otce jejích dětí, měla by si najít jiného chlapa. Jak to tedy lidovci mají s rovnoprávností žen a mužů?
Jednoznačně. My máme víc členek než členů. Domníváme se ale, že pro výchovu dětí je tím nejlepším úplná rodina. Samozřejmě to v životě nemusí vyjít. Nejsou to jednoduché situace, třeba když máte postižené dítě a partner vás opustí. Takového rodiče ale stěží můžeme dát na roveň dámám, které si pořídí potomka s ženatým mužem a pak požadují, aby jim stát jako samoživitelkám pomáhal. Tady je třeba hodně rozlišovat.

Bude to zákon o náhradním výživném umět?
Částečně ano, ale je to také otázka odpovědnosti. Když žena odejde od muže, který je násilník nebo alkoholik, bude jí to málokdo vyčítat. I já mám v rodině svobodnou matku, která se znovu vdala, nevidím na tom nic špatného. Nedomnívám se, že když si žena najde nového partnera, je prostitutka, a že to dělá kvůli penězům, jak to někde padlo. Jsem ale přesvědčen, že bychom se neměli smiřovat s tím, že se rozpadají rodiny, naopak bychom měli zdůrazňovat potřebu a prospěšnost jejich soudržnosti. A rozhodně bychom neměli motivovat partnery k tomu, aby se rozcházeli, a to především kvůli dětem. Máme spoustu sociologických dat, která dokazují, jak neblahé to má důsledky. Stabilní svazek je pro dítě zkrátka ideální prostředí.

Budete tedy v programu akcentovat prvky, které by motivovaly mladé lidi uzavírat formální či neformální, leč pevné svazky především s ohledem na výchovu dětí?
Proto jdeme například cestou slev pro pracující rodiče. Víte, největší tragédií je, když se dítě stane nástrojem boje a pomsty mezi rodiči. Viděl jsem to na vlastní oči, vím, jak vypadají zdevastované vztahy. A na děti to vždy dopadne nejhůř. Nechci v žádném případě nikoho soudit a nemyslím si, že žena se má nechat mlátit jen proto, aby muž přinesl domů výplatu. Podle mě je ale správné, když se partneři snaží najít řešení, které jim umožní zůstat spolu kvůli stabilitě rodiny. Já třeba se ženou jezdím na manželská setkání, protože na svém vztahu, který je samozřejmě dynamický, chceme pracovat. Nepřijde mi zodpovědné si říct, teď se máme rádi, vezmeme se, a až nás to přestane bavit, půjdeme od sebe. To jde, když jste svobodní.

Takže pěstování vztahu je nezbytné?
Určitě, vždyť vztah se neustále vyvíjí, od prvotní zamilovanosti po rodičovské povinnosti a profesní zaneprázdněnost. My jsme si se ženou vlastně až na týdenním manželském setkání na sebe udělali čas a sdělili si spoustu věcí, které jsme předtím nevyslovili. Nikdy jsem manželce neřekl, proč si jí vážím a mám ji rád. Jistě věděla, že to tak je, jinak bychom spolu nezačali chodit a nevzali se, ale žena to asi chce i slyšet. A já jsem teprve tam a ještě k tomu před cizími lidmi řekl, čeho si na ní cením. Díky péči o náš vztah jsme schopni překonat, že máme víkendové manželství, že moje paní přes týden dělá mámu tátu a já jsem v domácnosti v podstatě nepoužitelný, ať už z časových důvodů, nebo kvůli své nemoci.

Beru to jako vyznání lásky přes Deník.
Určitě ano. Už jsem jednou řekl, že osobností roku je pro mě moje manželka. Teď píšu knihu, která už brzy vyjde, a v ní přiznávám, že ženě občas osahávám lopatky, zda jí nepučí křídla.