Tématem schůzky byl mimo jiné úterní Zemanův projev, v němž se český prezident vyslovil pro společnou akci mezinárodního společenství proti Islámskému státu pod záštitou Rady bezpečnosti OSN. „V souvislosti s tím jsme řešili možnost zapojení armády do nějakého typu operace samozřejmě s předností pro operace OSN," řekl Pavel. S prezidentem podle něj hovořili i o tom, že operace OSN v současné době ze své podstaty neumožňují bojové nasazení, protože jsou z principu mírové a bojům mají naopak zabránit.

„To je jedna z věcí, kterou pan prezident naprosto chápe a věří tomu, že v rámci nadcházejících týdnů, měsíců proběhnou jednání představitelů především bezpečnostní rady OSN, kteří by na toto téma mohli najít shody, aby se OSN mohla výrazněji angažovat v boji proti radikálnímu islamismu," řekl Pavel.

O tom, do jakých misí by se mohla česká armáda zapojit, nechtěl náčelník generálního štábu spekulovat. „My zatím sondujeme možnosti za prvé jak možného nasazení na Golanech, tak možného nasazení v misi MINUSMA v Mali, případně některé další," poznamenal.

Pokud by se podle něj ustanovila mise aliance na pomoc výcviku iráckých a kurdských, případně výhledově i syrských sil, proti islámským extremistům, tak by bylo na místě, aby se zapojila i česká armáda. „Je to v souladu s naší zahraniční politikou a Armáda České republiky k tomu výcvikové kapacity má," řekl.

Končící náčelník generálního štábu se Zemanem mluvil i o termínech jmenování svého nástupce, kterým se má stát Josef Bečvář. „Pan prezident vůli potvrdit generála Bečváře vyjádřil už dříve, takže v tom žádný rozpor není," poznamenal Pavel. Zeman s Bečvářem chce ještě mluvit o jeho názorech na hlavní armádní záležitosti. Termíny jmenování a odchodu Pavla z funkce mají být stanoveny na únorové schůzce, na které by se měl Zeman setkat s Pavlem, Bečvářem i ministrem obrany Martinem Stropnickým.