Ke Koudelkovi a k BIS byl Zeman silně kritický a opakovaně ho generálem odmítl jmenovat. Podle vlády šéf zpravodajské služby dokázal, že jednoznačně chrání zájmy země a její bezpečnost.

Prezident požádal povýšené generály, aby dál přispívali k připravenosti Česka čelit hrozbám. Jsou podle něj reálné, jak vnější, tak vnitřní. Bývalý vysoce postavený voják vzpomenul, že na straně jmenovaných stál čtyřikrát. Uvedl také, že očekává od generálů připravenost bez ohledu na to, do jaké míry budou s novou hlavou státu zastávat společné názory.

Prezident Petr Pavel na pražském Vítkově během pietního aktu při příležitosti oslav Dne vítězství, 8. května 2023
Petr Pavel na Vítkově: Zneužití piety k propagandě je zneuctěním památky padlých

Na Pražském hradě u příležitosti Dne vítězství jmenoval Pavel vedle Koudelky i nového šéfa rozvědky Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Vladimíra Posoldu. Do hodnosti generálporučíka Pavel povýšil náčelníka generálního štábu Karla Řehku i jeho zástupce Iva Střechu, do hodnosti generálmajora velitele vzdušných sil Petra Čepelku, náčelníka své vojenské kanceláře Radka Hasalu a velitele pozemního vojska Romana Náhončíka.

Brigádními generály se nově stali dosavadní plukovníci generálního štábu Róbert Dziak, Roman Hyťha a Vladimír Studený.

K povýšení dochází dvakrát ročně 

Povýšen do hodnosti generálporučíka byl také policejní prezident Martin Vondrášek. Brigádními generály se stali Posolda, ředitel moravskoslezských hasičů Radim Kuchař a ředitel policie v Olomouckém kraji Tomáš Landsfeld.

Do hodnosti brigádního generála Pavel povýšil také ředitele valdické věznice Jiřího Macha.

Český prezident Petr Pavel se v dubnu v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským
Útok nesmí selhat. Pavel varoval Kyjev před uspěcháním ukrajinské protiofenzivy

Prezident povyšuje do generálských hodností vojáky, policisty či hasiče dvakrát ročně, a to na den vzniku samostatného Československa 28. října a 8. května u příležitosti Dne vítězství.