Na sociální síti X se starosta Řeporyjí Pavel Novotný popisuje jako zlobivé dítě ODS a provokatér. Aby tomuto popisu dodal váhu, umisťuje sem provokativní názory, které často balancují na hraně zákona. Naposledy si Novotný pustil pusu na špacír na začátku týdne, kdy na síť umístil příspěvek o Palestincích.

V Německu řeší policisté stovky útoků proti Židům v souvislosti s konfliktem na Blízkém východě:

Proti rostoucímu antisemitismu v Německu demonstrovaly 19. listopadu v Berlíně stovky lidí
Hajlování v tramvaji, útoky ve školách. Sasko čelí nenávisti k Židům

V narážce na teroristický útok v Jeruzalémě na konci listopadu o nich napsal, že jsou „regulérní opice“, které je potřeba vybombardovat. Když se mu to uleželo v hlavě, napsal: „Omlouvám se za ten tweet s Palestinci. Bylo to přes čáru.“

Přestože svůj původní post Novotný smazal, dostal se do hledáčku Policie ČR. „Na platformě X jsme zaznamenali tento výrok, kterým se nyní zabýváme a věc prověřujeme,“ řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Nejen tento Novotného výrok byl v minulosti přes čáru. Stačí si připomenout například jeho vyjádření na TikToku, kde na začátku března letošního roku řekl: „Češi by potřebovali válku. Vyhnat je v noci z baráku, zabít dítě, zapálit barák, ženu podříznout.“

Policie tehdy však tento výrok jako trestný čin nevyhodnotila, jednalo se dle ní o přestupek. Nicméně na konci října Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5 uvedlo, že v této věci zahájilo trestní řízení vůči starostovi Řeporyjí a uvažuje se, že překvalifikuje přestupek na trestný čin.

Výhrůžky oběšením

V minulosti se také řeporyjský starosta zhlédl v oběšencích. Hned dva lidi by totiž nejraději viděl viset. O bývalém policejním prezidentovi Stanislavu Novotnému, který vystoupil v prosinci roku 2019 v ruské televizi Rossija 1 a svého jmenovce označil za blázna, serveru iDnes.cz řekl: „Je mi lhostejné, co říkal o mně, ale vadí mi, jakým způsobem zradil Českou republiku, a vlastizrádci by měli viset.“

Média přináší hrůzné příběhy o údajných útocích palestinské teroristické organizace Hamás:

Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás podle svědectví znásilňovali a mučili ženy. Ilustrační snímek
Děsivá svědectví o mučení Hamásem: Ženy měly mít po znásilnění zlomené pánve

Viset by rád viděl i někdejšího komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Ten se v roce 2019 účastnil oslav Dne Doněcké lidové republiky. „Budu s otevřeným hledím čelit obvinění za to, že jsem podotkl, že mlátička Ondráček by měl za vydávání se za delegaci ČR na Donbase viset jako vlastizrádce,“ uvedl tehdy Novotný na Twitteru.

Novotný je v současné době v podmínečném trestu. V září roku 2021 byl potrestán za nebezpečné pronásledování podnikatele Marka Víta dvouletou podmínkou.

Výroky Zemana a Čunka

Pokud jde o Palestinu, Novotný není jediný, kdo svými výroky o ní přilil olej do ohně. Například Miloš Zeman v roce 2002, tehdy ještě jako premiér, přirovnal palestinského vůdce Jásira Arafata k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Prezident tehdy tvrdil, že izraelští novináři vytrhli jeho slova z kontextu.

Před nedávnem se po sociálních sítích šířily dezinformace o tom, že Ukrajinci podporují Hamás:

Boje proti Izraelem a hnutím Hamás, říjen 2023
Ukrajina posílá zbraně Hamásu, šíří na sítích dezinformátoři. Za zvěstí je Rusko

Zeman se v minulosti pustil i do Romů. „Prezident se musí postavit davu nefachčenků a říci jim, že nejsou obětí rasové diskriminace, ale měli by hledat odpověď u sebe,“ řekl v roce 2013 ještě coby kandidát na prezidenta.

O Romech rád hovořil také starosta Vsetína a senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek. Ten například na otázku deníku Blesk, jestli stát bude dotovat všechny občany jako Romy, řekl: „To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec a na náměstí dělat ohně.“