Na síti X Pavel poté uvedl, že Zelenského ujistil o české pokračující podpoře Ukrajiny všemi možnými prostředky. „Tedy nejen dodávkami munice ve spolupráci se zahraničními partnery, ale i plánováním poválečné obnovy a podporou země na cestě do Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO),“ poznamenal český prezident.

Návrh zakoupit dělostřeleckou munici pro Ukrajinu v zemích mimo EU předložil český premiér Petr Fiala na mimořádném summitu EU na počátku února. Pavel později na Mnichovské bezpečnostní konferenci informoval o možnosti zakoupit ve třetích zemích 800 tisíc granátů pro Ukrajince - půl milionu kusů ráže 155 milimetrů a 300 tisíc kusů 122 milimetrů.

Bezpečnostní situace v Česku je podle ředitele BIS Michala Koudelky nejvážnější od druhé světové války:

Zleva šéf BIS Michal Koudelka a prezident Petr Pavel na tiskové konferenci po návštěvě prezidenta v sídle Bezpečnostní informační služby, 26. března 2024, Praha
Nynější bezpečnostní situace je nejhorší od druhé světové války, řekl šéf BIS

Bruselský server Politico počátkem února napsal, že Česko se zajímá o munici od zbrojních firem například v Jižní Koreji, Turecku či Jihoafrické republice. K iniciativě se dosud připojila zhruba dvacítka zemí.

Pavel se Zelenským se naposled sešli právě na okraj bezpečnostní konference v Mnichově v polovině února. Ukrajinský prezident tehdy poděkoval českému protějšku za pomoc, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině v její obraně před ruskou invazí, která trvá už déle než dva roky. Pavel ujistil, že Česko bude zemi nadále podporovat.

Trojmoří je iniciativou sdružující 13 států ležících mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem. Patří do ní Estonsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Rakousko, Chorvatsko, Rumunsko, Bulharsko a Řecko, které uskupení rozšířilo teprve loni. Jejím cílem je spolupráce v různých oblastech a propojení regionu v severo-jižním směru.

Není pravda, že se Rusko nedá porazit a Ukrajina není úspěšná. Může válku vyhrát, řekl v debatě Deníku předseda vlády Petr Fiala:

Český premiér Petr Fiala.
Evropa by mohla zbrojit více. O míru ať si Ukrajina rozhodne sama, říká Fiala

Podle Pražského hradu iniciativa v souvislosti s ruskou agresí deklaruje jednoznačnou a všestrannou podporu Ukrajině a Moldavsku a zasazuje se o aktivní roli při obnově Ukrajiny. Naposled se summit Trojmoří uskutečnil loni v září v Bukurešti. Kromě přijetí Řecka se tehdy také k iniciativě přidružily Moldavsko a Ukrajina.

Dnešní summit iniciativy Trojmoří ve Vilniusu je podle Pavla důležitý z ekonomického hlediska, ale i kvůli bezpečnostní spolupráci, cílem je posílit odolnost, obranyschopnost a mobilitu napříč regionem. Před summitem se kromě Zelenského Pavel setkal také s estonským protějškem Alarem Karisem a čeká jej bilaterální jednání s bulharskou hlavou státu Rumenem Radevem.