Nejvyšší státní zástupce hned na úvod novinářům řekl, že není v současnosti informován o tom, jak spis ke kauze Čapí hnízdo momentálně vypadá. "Nemám možnost zasahovat do jednotlivých kauz. Provádíme pouze dohled. Nemá cenu říkat, že se nebavíme o kauze Čapí hnízdo," citoval Zemana server iRozhlas.cz. 

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
OLAF: Na Čapí hnízdo nebyly použity peníze EU. Stíhání je v českých rukou

Zeman však upozornil, že dojde-li k zastavení trestního stíhání, má nejvyšší státní zástupce tři měsíce na to, aby zhodnotil, zda je rozhodnutí zákonné. "Nepokazím si čistý štít, který dosud mám, jen abych zůstal někde ve funkci " odpověděl posléze na otázku novinářů, zda se nebojí učinit rozhodnutí, které by bylo proti premiérovi. 

K reakci na aktuální dění nejvyššího státního zástupce podle jeho vlastních slov vyprovokovaly informace a vyjádření, která se objevila v pondělí. Dnes mimo jiné zkritizoval mediální komunikaci pražského městského zastupitelství. „Je fér, aby byla veřejnost informována až poté, co budou s rozhodnutím seznámeni účastníci spisu. Tady rozhodnutí ještě nepadlo, protože vrchní státní zástupce ještě spis nečetl,“ prohlásil podle serveru iRozhlas.cz. 

Údajný podvod s dotací EU

Policie vyšetřovala údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavburekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Návrh na obžalování Babiše podala letos v polovině dubna. Šaroch případ dozoruje od začátku, v minulosti zamítl stížnosti Babiše a dalších proti stíhání jako nedůvodné. Vyhověl naopak stížnostem místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí, jejich obvinění loni v květnu zrušil.

Farma Čapí hnízdo
Nulový vliv na politiku. Tisk reaguje na nejnovější vývoj v kauze Čapí hnízdo

Babiš, který je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Hrozí mu až deset let vězení. Stíhání čelí kromě Babiše i jeho žena Monika, dcera Adriana Bobeková, švagr Martin Herodes a také bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Mayerová a Josef Nenadál.

Mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala v pondělí uvedl, že dozorující žalobce Pavel Šaroch vypracoval koncept rozhodnutí, který předložil k dalším postupům městského státního zastupitelství. Konečné rozhodnutí zatím vydáno nebylo.  Cimbala upozornil, že jde o standardní postup.

"Skutečně ten stav je aktuálně takový, že dozorový státní zástupce vypracoval rozhodnutí, ale nebylo žádné rozhodnutí vydáno, probíhá navazující administrativní a procesní postup," vysvětlil Cimbala s tím, že Šaroch změnil svůj původní názor na právní posouzení věci. 

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš.
Kauza Čapí hnízdo: Státní zástupce zastavil Babišovo stíhání