Jedním z dvojice je podle prohlášení, které Peake poslala médiím, poslanec VV Milan Šťovíček. Druhým je poslanec VV Miroslav Petráň. Ani jeden z nich ale nemá v úmyslu stát se členem poslaneckého klubu, který se Peake snaží založit. ČSSD ale tvrdí, že Peake by už dávno neměla být poslankyní.

Osm poslanců vicepremiérce k založení klubu nestačí, potřebuje jich deset. Koaliční ODS premiéra Petra Nečase dávala v minulých dnech jasně najevo, že vláda může pokračovat pouze v situaci, když se bude opírat o podporu tří poslaneckých klubů. Nyní ale ODS tvrdí, že stačí, aby vláda měla ve sněmovně dostatek hlasů. „Nám by stačila sněmovní většina,“ řekl dnes v Bruselu lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Peake minulý týden opustila své „mateřské“ VV, postupně se k ní přidali další poslanci a ministři nejmenší vládní strany.

„V tuto chvíli mohu konstatovat, že vedle mne a kolegů, kteří se odhodlali k užší spolupráci, je připraven stvrdit podporu vládě i Milan Šťovíček,“ napsala dnes Peake v prohlášení pro média. „A jsem si jista, že nezůstane osamocen. Bezpečná podpora vládě je tak zajištěna,“ dodala. Odpoledne pak ČTK svůj úmysl podpořit vládu potvrdil Petráň. Podle svých slov se tak rozhodl, neboť chce zůstat věrný programovému prohlášení vlády a zároveň chce zamezit případným předčasným volbám.

„Pouze osm lidí řeklo: Ano, jsme připraveni vybudovat nový poslanecký klub,“ zdůraznila Peake v rozhovoru s ČTK. Odmítla tak interpretaci, že už nyní má k dispozici dost poslanců k založení nového klubu.

Peake by ale podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce už dávno neměla ve sněmovně sedět. Připomněl, že podepsala etický kodex, podle kterého poslanec nesmí změnit politickou stranu, za kterou byl zvolen. Nejen že ho podepsala, ale chtěla, aby ho podepsali všichni poslanci. Tím se dopustila „lži a podvodu“, řekl na tiskové konferenci předseda nejsilnější parlamentní frakce.

Pokud by skupinu kolem Peake tvořilo osm či devět poslanců, měla by ve sněmovně spolu s ODS a TOP 09 celkem 101 či 102 hlasy. Premiér Petr Nečas (ODS) v předchozích dnech tvrdil, že chce dále vládnout jen s „bezpečnou většinou“ ve sněmovně. Její definice podle něj není jen otázka číslovky, ale i toho, z koho je složena. Premiér ale zároveň tvrdil, že nepřipustí vládu, která by závisela na tom, jak se „vyspí jeden poslanec či poslankyně“. „Žádné těsné většiny 101 nebo 102 nemají smysl. Ta vláda musí mít tah na branku,“ řekl minulou středu.

Předseda poslaneckého klubu vládní TOP 09 Petr Gazdík dnes zdůraznil, že jeho strana si podmínku vzniku nového klubu pro pokračování vlády nikdy nekladla. „Už týden tvrdíme to samé: Že chceme stabilitu, aby tady byla stabilní většina,“ poznamenal. Osobně by za většinu bezpečnou pro vládu pokládal podporu 103 zákonodárců. V úterý tak bude vedení TOP 09 rozhodovat o tom, zda je také nyní se rýsující podporu možné vnímat jako bezpečnou většinu.

Peake je podle svých slov připravena pokračovat v koaličním projektu. Jinou rozumnou alternativu než pokračovat ve vládě s TOP 09 a ODS prý nevidí. Její nové uskupení je tak připraveno ve vládě nahradit VV, které jsou podle své místopředsedkyně Kateřiny Klasnové připraveny stát se „konstruktivní opozicí“.

Klasnová dnes oznámila, že opustí pozici místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. Nechce být zavázána vládě svým politickým postem, zdůvodnila svůj krok.