„Hodlám po vánočních svátcích hovořit s vedením strany LIDEM, ale také s představiteli ODS a TOP 09," uvedla Peake v dnešní tiskové zprávě. V souvislosti s Dobešovou iniciativou, na kterou upozornilo dnešní Právo, hovoří Peake o „alarmující informaci", „nejisté většině" a o „pokoutních dohodách".

Dobeš, který zakládá politické Hnutí pro sport, k sobě sehnal nejméně osm dalších poslanců ochotných podpořit vládu do řádných voleb, napsal deník. Jde údajně o nezařazené poslance Kristýnu Kočí, Jaroslava Škárku, Milana Šťovíčka (všichni dříve VV), Radima Fialu, Pavla Béma, Michala Doktora (všichni dříve ODS) a Radima Vysloužila s Martinem Vackem. Oba odešli po rozkolu VV s Peake, ale nejsou členy strany.

„Je to nesmysl. S panem Dobešem jsme se viděli naposledy před pár dny a přáli jsme si hezké svátky," řekl České televizi (ČT) bývalý člen ODS Doktor. „Jednotliví poslanci mají v dobách, kdy se objeví turbulence, pocit, že do něčeho významně zasáhnou," reagoval v ČT Vacek.

Týž poslanec už ve čtvrtek řekl, že pokud bude vláda postupovat podle původního programového prohlášení, bude ji podporovat. V případě, že by opozice podala návrh na vyslovení nedůvěry kabinetu, byl by nyní proti. O vyvolání takového hlasování uvažuje ČSSD. Učinila by to v případě, pokud premiér Petr Nečas (ODS) nepožádá Sněmovnu o vyslovení důvěry vládě sám, k čemuž ho sociální demokraté v pátek vyzvali.

K Dobešově iniciativě se zdrženlivě staví opoziční ČSSD. „Každá vláda, která začala na přeběhlících, tak na nich nakonec skončila," řekl ČT předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jeroným Tejc. „Co se děje kolem nás, na to občas nevěřícně zíráme s otevřenými ústy," uvedl šéf poslanců koaliční TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Občanští demokraté v pátek deklarovali navzdory koaliční roztržce snahu pokračovat v současné vládě ODS, TOP 09 a LIDEM. Nejmenší vládní strana, jejíž vedení ve čtvrtek mluvilo o odchodu do opozice, o den později už další jednání připouštěla. Musí prý ale znát všechny podmínky spolupráce.

Peake byla ministryní obrany jen o něco déle než týden. Nečas ji nechal odvolat kvůli personálním změnám, které na ministerstvu provedla. Nyní je řídí premiér, jenž vrátil do funkce prvního náměstka Vlastimila Picka.