Místo dezinfekcí čpícího nemocničního pokoje chtěla své třetí dítě přivést na svět v teple a bezpečí domova. Protože ale porodní asistentky na vlastní pěst pomáhat nesmějí, rozhodla se obrátit na svou spádovou nemocnici v Motole. Ta jí ale pomoc odepřela – a tak se rodička rozhodla obrátit na soud.

„Žena má právo na volbu místa porodu. Bylo namístě obrátit se se žádostí o zajištění péče na nemocnici,“ dal matce za pravdu pražský soud.

„Je to poměrně zásadní a překvapivý rozsudek. Ministerstvo zdravotnictví by teď mělo upravit možnosti rození s asistentkami. Stejně jako v zahraničí by u nás měly vzniknout takzvané porodní domy, kde porody vedou asistentky se zachováním dostupnosti lékařské péče. Ta by případně předešla tomu, aby dítě kvůli komplikacím zemřelo,“ podotýká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Zatím to ale vypadá, že mínění právníků současnou situaci příliš nezmění. „Soudkyně pouze sdělila svůj osobní názor, ten ale není nijak závazný a je stejně v rozporu s českou legislativou. To je záležitost státu, naše nemocnice s tím nic dělat nebude,“ říká ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

A ani ministerstvo zdravotnictví žádné změny nechystá. „Mezi porodníky a asistentkami zatím není shoda. Nemocnice by ze zdravotního pojištění určitě neměla vysílat asistentky k domácím porodům. Šlo by ale uvažovat o zařazení péče do nadstandardu, a pokud by bylo zajištěno vybavení, pacientka by si výkon uhradila,“ dodává náměstek ministra Leoše Hegera Martin Plíšek.

Porody

Důležité soudy

Odškodné od záchranky

Sto tisíc korun jako odškodné od záchranné služby přiznal soud v srpnu minulého roku ženě, která si po nečekaně rychlém porodu doma zavolala brněnskou záchranku, aby zkontrolovala stav dítěte. Ačkoliv byl novorozenec v pořádku, přinutil lékař za asistence policie matku, aby se okam-žitě odebrala do nemocnice.

Trest pro porodní asistentku

Pětiletý zákaz činnosti, pokutu 2,7 milionu korun a dva roky vězení s podmínkou uložil soud v září minulého roku porodní asistentce Ivaně Königsmarkové. Při domácím porodu totiž podle soudkyně nepoznala, že se objevily komplikace, a když dítě po příchodu na svět nedýchalo, chybovala při oživování. Chlapec po 20 měsících zemřel na zápal plic.

Zelená porodu doma

Žena má právo na volbu místa porodu, rozhodl v lednu soud v případě matky, která své dítě chtěla přivést na svět doma, její spádová porodnice v Motole jí však péči odmítla. V případě nízkorizikových rodiček by měla nemocnice zařídit asistentku, která by pomoc poskytla.

Zpackaný porod v nemocnici

Že ani porodnice není synonymem perfektní péče, ukázal případ lékaře Daniela Brandejse, který v lednu dostal osm měsíců podmíněně. I když neměl kvalifikaci, vedl v roce 2009 v nemocnici na Vinohradech porod, při němž se narodilo těžce postižené dítě. Kvůli jeho pasivitě musela po několika hodinách novorozence vytáhnout kleštěmi zkušenější lékařka.

Zuzana Candigliota, právnička Ligy lidských práv: ANO: Rizika jsou srovnatelná

Praha – Podle právničky Zuzany Candiglioty právo ženy na volbu, kde bude rodit, potvrzuje i Evropský soud pro lidská práva.

Jsou rizika u domácích porodů vyšší?

Ze zahraničních studií vyplývá, že jsou srovnatelná. Ve skandinávských zemích je novorozenecká úmrtnost o něco menší než u nás, a tam je možné rodit doma. Čeští gynekologové klamou veřejnost. Uvádějí třeba, že v Holandsku čeká sanitka před domem ženy, která rodí doma. To ale podle tamních porodních asistentek není pravda.

Jak je možné, že se i bez lékaře objevují komplikace podobně často?

Doma hrozí určitá rizika, v nemocnici ale také – například infekce nebo nevhodný postup lékaře. Porodníci nadměrně používají různé zásahy, protrhují rutinně vodu nebo vak blan. V českých porodnicích se stále dělá to, že se tlačí rodičkám na břicho, což je na Západě zakázaná praktika. I samo prostředí je neosobní, což může ženu stresovat a zkomplikovat porod. Ve výsledku jsou rizika srovnatelná, zvláště u druhorodiček.

Čím se liší porodnictví u nás a například v Británii?

V Británii se často rodí v porodních domech, kde porod vedou asistentky, v případě komplikací je ale možné přivolat lékaře. Hned po porodu ženy odcházejí domů. Domácích porodů jsou tam asi tři procenta, ve Walesu až sedm procent. Asistentky mají povinnost chodit k porodům doma, takže závisí na volbě ženy. U nás je to tak, že samostatné porodní asistentky v podstatě nemají registrace. Nemocnice se zároveň od domácích porodů distancují. Když tedy žena asistentku sežene, je to načerno, nebo zůstane bez péče.

Musí u nás žena s dítětem povinně zůstat nějakou dobu v nemocnici?

Doporučená doba, po kterou by tam měla zůstat, je 72 hodin. Lékaři toto mohou rodičce nabízet, ne ji nutit. Někdy se ale stává, že zdravotníci neodůvodněně vyhrožují matce, že dítě zemře nebo že na ni zavolají sociálku a policii. Také si dávají podmínky, pod kterými jsou ochotni je propustit, například že si musí zajistit pediatra a sdělit jeho jméno. Rodička takovou povinnost ale nemá. Pokud je dítě zdravé a porod bez komplikací, žena se může hned poté zvednout a odejít. (mk)

Ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě Jaroslav Feyereisl: NE: Doma je lékař pasivní svědek

Praha – Podle gynekologa a porodníka Jaroslava Feyereisla dnes lidé často zapomínají, že se při porodech stále umírá.

Souhlasíte s tím, že by nemocnice měla zajistit asistentku u domácího porodu?

Rozsudek zasahuje do porodnické péče hrubým způsobem. Matka, která pod vlivem vzbuzení zájmu takový porod zvolí, se ocitne v prostředí, kde jí v případě problémů nikdo nepomůže. Je samozřejmě řada případů, které proběhnou hladce kdekoliv, ale bohužel komplikace neumíme předvídat. Každý porod je rizikový. Vyzývat asistentky z nemocnice, aby poskytovaly péči v neskutečně riskantním prostředí, s tím by asi ani nesouhlasily. Situace je naštěstí řešena tak, že smlouvy jsou jen na práci v porodnici.

Takže by ženy neměly mít volbu zvolit si, kde budou rodit?

Slovo volba můžeme akceptovat jen tehdy, když víme, že byla žena seznámena se všemi možnými komplikacemi. Když převezme veškerou odpovědnost a bude znát následky, které mohou skončit smrtí její i dítěte, pak jde svobodné rozhodnutí přijmout. Je ale jen dobré a špatné porodnictví. Dobré má dobré výsledky, špatné je nemá. A porody doma, to je špatné porodnictví. Nemohu ženě garantovat výsledek, tedy návrat domů se zdravým dítětem a spokojenou rodinou.

V zahraničí ale je možné rodit doma či v porodních domech.

Jestliže je pomoc dosažitelná v přijatelném intervalu, pak může žena rodit i jinde než v porodnici. V Holandsku je například sanita, která čeká pro případ komplikací. Co dokáže lékař v obývacím pokoji nebo porodním domě, který je zařízen jako vilka? Nic. Ženy si musí uvědomit, že rodit doma znamená rodit tam, kde jsou zdravotníci odkázáni do role pouhých pasivních svědků. Často zapomínáme, že dodnes je možné při porodu zemřít.

Alternativa k porodnici by tedy být neměla?

My také celý porod svěřujeme do rukou porodní asistentky, která má ideální průpravu. Jsou ale porodnice, podle mých informací je jich čím dál méně, které se chovají k rodičkám méně citlivě. To pak vede k výkřiku, že by ženy raději rodily doma. Je tedy namístě spíše transformace porodnic na příjemné zařízení, kde až do vzniku komplikace rodí asistentky se vším všudy – s individuálním přístupem a vysvětlením všeho, co se děje. (mk)