Nově by se měla zkrátit i maximální povolená délka pobytu v diagnostickém ústavu. Návrh ministerstva školství nyní posoudí sněmovna a Senát.

Podle úředníků by kapacity zařízení náhradní výchovné péče měly být postupně omezovány, respektive by se měly specializovat například na poskytování výchovně léčebné péče, péče o drogově závislé, o děti s extrémními poruchami chování a podobně.

Česko je dlouhodobě kritizováno za nadměrný počet dětí v ústavech, celkem je v nich nyní 11 tisíc chlapců a děvčat. Měla by se proto rozšířit síť preventivních poraden, kam by kromě dětí mohli docházet i rodiče.

Na šest týdnů se také snižuje maximální délka pobytu v diagnostických ústavech. Ty by měly být nově určeny pouze k diagnostikování potíží dítěte, které by tam mohlo být umístěno pouze na základě rozhodnutí soudu, nikoliv na žádost zákonného zástupce dítěte.

V ústavech by naopak mohli na základě smlouvy zůstat i lidé starší 18 let, kteří stále studují a nemají kam jít. Zákon počítá také s navýšením kapesného dětí v ústavech, například dítě starší 15 let by mělo měsíčně místo 300 korun dostávat 360 korun.

Na péči o ohrožené děti je nyní zhruba sedm miliard ročně. Z toho 3,5 miliardy spolkne péče v ústavech.