V Legerově a ve Štěpánské ulici. Přímo ve své kanceláři totiž přechovával dětskou pornografii a to minimálně od roku 2005. Za tento čin a také za ohrožování mravní výchovy mládeže mu přitom hrozily až tři roky nepodmíněně.

Všeho prý lituje

„Soudní znalci usoudili, že obžalovaný trpí heterosexuální pedofilií. Proto jsme se přiklonili k trestu při dolní hranici sazby,“ odůvodnila své rozhodnutí předsedkyně trestního senátu soudkyně Daniela Reifová.

Galbavý verdikt přijal a na místě se vzdal práva na odvolání. Totéž učinila i státní zástupkyně. Ve své závěrečné řeči uvedl, že všeho lituje a doložil to jednak svou rezignací na post ředitele a také dobrovolným zahájením léčby.

Šli najisto

Skandál se rozhořel dvaadvacátého května loňského roku, kdy policisté z mravnostního oddělení vtrhli do Galbavého pracovny a odnesli si jeho počítač. Podle jejich velitelky Aleny Kolářové šli najisto. Čtyřiačtyřicetiletého muže odhalilo stahování dětského porna z internetu. Vypátrali ho podle IP adresy. Zavedla je rovnou do ředitelny.

Následovalo vyšetřování. Hlavní otázkou bylo, zda také nezneužíval své žáky. Toto podezření se naštěstí nepotvrdilo. Přesto Deník zaznamenal zděšené reakce rodičů. Nutno říci, že městská část postupovala velmi pohotově. Přestože odhalení Galbavého bylo i pro její zástupce v čele se starostkou Janou Černochovou (ODS) překvapením. Pan ředitel působí na oněch základních školách už od roku 1992 a za celých jedenáct let mého fungování na radnici městské části Prahy 2 jsem nezaznamenala žádnou stížnost na jeho osobu,“ reagovala zprvu otřesená Černochová (ODS).

Do sítě pedoflů zapojen nebyl

„Ihned poté, co jsem dostala informaci od policie, jsem svolala zástupkyně ředitele obou základních škol. Den nato jsme se sešly a dohodly jsme se na konkrétních opatřeních, dodala starostka. Jejich důsledkem byl okamžitý odchod Galbavého z obou funkcí. Obří aféra, která otřásla českou veřejností necelé čtyři měsíce poté a při níž bylo na území celé republiky pozatýkáno asi sto šedesát pedofilů se Galbavého netýká. Do sítě nebyl zapojen. Potvrdila to policistka Kolářová.