Slovák Antonín Novák, který byl odsouzen za znásilnění a vraždu devítiletého Jakuba Šimánka z Havlíčkobrodska na doživotí, se odvolal.

Zřejmě mu to ale nebude nic platné, protože se po vynesení rozsudku ještě v soudní síni vzdal práva na odvolání a v takovém případě zákon hovoří jasně. Odsouzený nemá možnost se dál odvolávat. Nováka takto včas pučil i soudce Petr Mráka.

„Soud obdržel od Nováka dopis, v němž bez dalších důvodů a podrobností napsal, že se proti rozsudku odvolává,“ potvrdil informaci mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Michal Strnad. Současně ale podotkl, že spis sice bude muset putovat na Vrchní soud do Prahy, ale ten by neměl případ veřejně přezkoumávat jak je obvyklé, ale odvolání rovnou zamítnout.

Obhájce Nováka Rudolf Fori prohlásil, že o odvolání svého klienta nic neví a teprve dostal písemné vyhotovení rozsudku. Je pravděpodobné, že Novák své odvolání soudu poslal ještě před tím, než rozsudek vůbec viděl, a aniž by se poradil s obhájcem.
„Teprve později si uvědomil, co ho vlastně čeká. Zjistil, že už se nikdy na svobodu nedostane, že tam shnije,“ komentoval zvrat v Novákově postoji k odvolání otec zavražděného Jakuba Hynek Blaško.

To, že se Novák snaží ještě nějak zvrátit doživotní trest, překvapil i státní zástupkyni Hanu Flídrovou. Ta si po vynesení rozsudku nechala lhůtu na rozmyšlenou.

„Zatím jsem rozsudek nedostala, proto se ještě nemohou vyjádřit, zda se odvolám nebo ne,“ vysvětlila Flídrová. Ta si myslí, že Novákovi došlo, že když se vzdal práva na odvolání, tak se unáhlil. Novák podle ní reagoval po vynesení doživotního rozsudku spontánně a jeho nový postoj podle Flídrové podporuje její názor, že Novákova projevená lítost nad činem byla spíše účelová.

Novák byl také odsouzen k vyhoštění z České republiky na dobu neurčitou a pokud by měl být někdy podmínečně propuštěn na svobodu, putoval by rovnou do detenčního ústavu. Soudce Petr Mráka chtěl tímto rozhodnutím docílit toho, aby se Novák už nikdy nedostal na svobodu.