Skoro sedm set znásilnění a pohlavních zneužití dětí evidují průměrně ročně policejní statistiky. „Jde jen o špičku ledovce,“ upozorňuje mluvčí nadace Naše dítě Eva Sovová.

Ačkoli je Česká republika označována za pedofilní ráj a počty zneužitých dětí jdou do tisíců, neexistuje stále žádný centrální registr pedofilů. „Pedofilie sama není trestným činem, nemůže být proto evidována policií,“ říká tiskový mluvčí Policejního prezídia Pavel Hanták.

Registry ale ve světě policie má. Podobný seznam pedofilů vedou například Spojené státy, Velká Británie nebo třeba Irsko. „Samozřejmě že by nám takový registr při vyšetřování pomohl,“ říká policejní psycholog Joža Spurný.„V kombinaci s psychologickým profilem pachatele by výrazně usnadnil policejní práci,“ dodává.

Politici jsou ale proti. „Takové registry jsou riskantní a mohly by být zneužity,“ říká poslankyně Alena Šojdorová (KDU-ČSL) „Lepší by bylo, aby všichni pracovníci, kteří přijdou do styku s dětmi, prošli speciálními psychotesty,“ tvrdí Šojdrová, která se problémům práce s dětmi trvale věnuje.

S ní ale nesouhlasí psycholog Filip Smolík. „Neznám test, který by poznal, že je někdo pedofil,“ namítá Smolík. V Evropské unii právě začíná debata o vytvoření evropského registru, který by zabraňoval pedofilům trestaným v jedné zemi působit například v učitelských profesích v sousedním státě.