Vybraní kandidáti by měli částečně nahradit soudce, kteří v rámci přirozené obměny skončili či postupně skončí ve funkci do 31. srpna letošního roku. Seznam kandidátů vždy schvaluje vláda, protože rozhodnutí prezidenta o jmenování soudců vyžaduje k platnosti spolupodpis premiéra.

"I tentokrát jsme do jmenování nových soudců promítli takzvaný dynamický model obsazování soudů. Oproti předchozí dlouholeté praxi, která míru nedodělků téměř nezohledňovala, se nyní snažíme posilovat nejvíce ty soudy, které se i přes nadstandardní výkon potýkají se značným počtem nedodělků," uvedl ministr.

Nejvíce nováčků - po sedmi - by tentokrát mělo přijít do obvodů Městského soudu v Praze a Krajského soudu v Ústí nad Labem. Šest jich chce Pelikán poslat pod ostravský krajský soud, pět má zamířit pod Krajský soud v Plzni. Tři nové soudce získá obvod brněnského krajského soudu, dva potom středočeský krajský soud a Krajský soud v Hradci Králové. Poslední kandidát má posílit soud v jižních Čechách.

Pelikán už dříve upozornil na to, že ohledně nedodělků je situace nejhorší v Ústeckém kraji a na jižní Moravě. Podle něj jsou tam délky soudního řízení "v podstatě dvojnásobné" oproti zbytku země.

Zatím poslední vlnu nových soudců jmenoval Zeman letos v březnu. Bylo jich 35. Nejvíce jich tehdy zamířilo právě do Brna a do Ústí.