Babiš uvítal Pellegriniho v zahradě vily, odkud se pak přesunuli k jednání do sídla českých premiérů. V české delegaci byla také ministryně financí Alena Schillerová (za hnutí ANO).

"Vnímáme riziko možné politické i ekonomické fragmentace Evropy," řekl Pellegrini. Takové rozdrobení podle něj hrozí nejen mezi staršími a mladšími zeměmi unie, ale i mezi státy na severu a na jihu kontinentu. "Jen respekt v otázkách našich národní zájmů může přispět k tomu, aby se tento proces zastavil," doplnil slovenský premiér.

Slovenský velvyslanec Peter Weiss.
Velvyslanec Peter Weiss: Proti mafii by se měla spojit celá Evropa

Jako nástroj pro silnější prosazování národních zájmů v EU může podle Pellegriniho sloužit visegrádská skupina (V4), jejímiž členy jsou vedle Česka a Slovenska také Polsko a Maďarsko a jejíž předsednictví Slovensko v červenci převezme. V rámci tohoto předsednictví se bude snažit prosazovat společné zájmy čtyř středoevropských států při přípravě příštího rozpočtu EU a při jednání o nových azylových pravidlech unie. Země V4 shodně odmítají kvóty pro rozdělování uprchlíků a kladou důraz na ochranu vnějších hranic EU a pomoc v zemích, odkud migranti přicházejí.

V4 vidí jako dobrý nástroj pro prosazování českých postojů i Babiš. "Spojuje nás, že bojujeme za své národní zájmy," řekl o skupině český premiér. Připomněl také takzvaný slavkovský formát, což je spolupráce Česka, Slovenska a Rakouska, který podle něj má pomoci hledat v EU spojence při prosazování zájmů středoevropských států.

Babiš také prohlásil, že Evropská unie potřebuje reformu. Nejdůležitější podle něj je dokončení vnitřního trhu, tedy zajištění volného pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu, aby se pracovníci ani firmy nepotýkali v jiných evropských zemích s překážkami. "Já říkám, Evropo, musíme najít nejdřív ty čtyři základní svobody a až potom bychom se měli více integrovat. To znamená míň různých nařízení komise a víc vlivu a slova členských států," řekl.

Andrej Babiš
Kolaps vyjednávání s ČSSD? Pozicí Andreje Babiše v hnutí ANO nijak neotřásl

Po jednání s Babišem čekají Pellegriniho také schůzky s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). S prezidentem Milošem Zemanem Pellegrini v Praze jednat nebude, setkal se s ním minulý týden, když byl Zeman na návštěvě Slovenska.

Pellegrini se novým předsedou slovenské vlády stal poté, co kvůli politické krizi po zavraždění novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky rezignoval v polovině března tehdejší premiér Robert Fico. Pellegrini, který je místopředsedou Ficovy strany Směr-sociální demokracie, v bývalé vládě zastával pozici vicepremiéra.