Návrh byl Ústavnímu soudu podle senátora odeslán ve středu prostřednictvím datové schránky, v pondělí by měl být doručen v papírové podobě. Pro návrh na zrušení vládního opatření je třeba nejméně deset senátorských podpisů.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

"Ústavní soud by měl posoudit, zda je současný režim na hranicích v pořádku a jestli je hrazené testování jednou měsíčně dostatečně zdůvodněné i s ohledem na situaci v okolních zemích. Dále by měl říci, jestli nejsou opatření diskriminační nebo nejsou v rozporu s evropskými pravidly," uvedl Balatka.

Prokázat se negativním testem jednou za měsíc podle senátora postrádá logiku. "Za 30 dnů se stihnete nakazit a vyléčit. Jediným efektem tohoto opatření jsou pouze další komplikace životů tisíců pendlerů a náklady navíc," dodal senátor.

Dvojí režim pro pendlery

Balatka chtěl u Ústavního soudu už minulý týden napadnout předchozí vládní opatření, podle něhož pendleři museli dodat test na koronavirus každé dva týdny. Vláda ale na konci dubna opatření změnila a rozvolnila. Pod původní stížností bylo podle Balatky podepsáno 13 senátorů. Nyní je podpisů 11. Další by se ale mohli dodatečně připojit příští týden při předpokládané schůzi horní komory.

 

Aktuálně platí pro pendlery dvojí režim. Pro lékaře, zdravotní sestry či záchranáře platí mírnější režim. Podle Balatky není například zřejmé, proč mírnější omezení mají pracovníci zdravotnických zařízení, u nichž je vyšší riziko nákazy.

Senátor už počátkem dubna zaslal ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) otevřený dopis 15 zákonodárců s návrhy na změnu podmínek pro přeshraniční pracovníky, který vznikl ve spolupráci s občanským sdružením Pendleři bez hranic. Uvedl, že na dopis ani po měsíci nedostal žádnou reakci.